Według władz francuskich wieloryb bieługa uratowany z Sekwany został poddany eutanazji podczas tranzytu

Od 2 sierpnia walenie utknęły w słodkowodnej śluzie w Saint-Pierre-la-Garenne, około 45 mil na północny zachód od Paryża. Jej zdrowie pogorszyło się po tym, jak odmówiła jedzenia, według grup ochrony przyrody monitorujących sytuację.

Reuters podał, że wyprowadzenie zwierzęcia ze śluzy zajęło ponad 80 ratownikom sześć godzin, po czym umieszczono je na łodzi, gdzie poddano je badaniom lekarskim.

Jednak naukowcy byli zaniepokojeni „alarmującą” utratą wagi zwierzęcia i wkrótce musieli się jej pozbyć. Urzędnicy z Departamentu Straży Pożarnej i Ratownictwa Eason potwierdzili jego śmierć w wiadomości wideo.

„Podczas lotu weterynarze zauważyli pogorszenie jego stanu, szczególnie czynności oddechowej, a my byliśmy w stanie zauważyć, że zwierzę było niedotlenione – czyli niedostateczna wentylacja – więc było jasne, że zwierzę cierpi i zdecydowaliśmy że tak było” – mówi Florence Olivet Courtois, weterynarz.

Weterynarze wcześniej mieli nadzieję, że wieloryb zostanie zabrany do Normandii i ostatecznie wypuszczony do morza.

Według Reutersa ważył około 800 kilogramów (1764 funtów), ale miał ważyć około 1200 kilogramów (2646 funtów).

Naturalne siedlisko bieługi znajduje się w regionach arktycznych i subarktycznych. Chociaż najsłynniejsi mieszkańcy znajdują się u ujścia rzeki Świętego Wawrzyńca w Quebecu w Kanadzie, najbliżej francuskiego wybrzeża znajduje się Svalbard, archipelag w północnej Norwegii, około 1900 mil od Sekwany.

Nikt nie wie, jak zgubiła się bieługa, ale według WWF utrata lodu morskiego w wodach Arktyki otwiera region na więcej żeglugi, rybołówstwa i innych działań człowieka, wpływając na zdolność wielorybów do komunikowania się i nawigacji. Coraz trudniejsze staje się również dla gatunku znajdowanie pożywienia i szukanie partnerów.

W ostatnich latach we Francji zgłoszono wiele gatunków ssaków morskich, z dala od ich pierwotnego siedliska. Możliwe przyczyny mogą obejmować między innymi stan zdrowia, wiek, izolację społeczną i warunki środowiskowe, według francuskiego Obserwatorium Pelagis, które specjalizuje się w badaniu ssaków morskich.

READ  Co zrobić, jeśli masz objawy COVID, ale wynik testu w domu jest ujemny?

Angela Dewan z CNN przyczyniła się do powstania tej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.