Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

przypisane mu…Daniel Berholak dla The New York Times

Odessa, Ukraina – Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę Odessą na południu Ukrainy, uderzając w jeden z najważniejszych portów w kraju mniej niż 24 godziny po podpisaniu umowy. Zapewnienie przejścia milionów ton zboża szlakami czarnomorskimi.

Strajki grożą podważeniem umowy o ułatwieniu transportu ukraińskiego zboża, za pośrednictwem ONZ i Turcji, zanim umowa będzie mogła zostać wdrożona. Porozumienie jest postrzegane jako ważne dla wsparcia globalnych dostaw po gwałtownym spadku eksportu zboża na Ukrainie, który wywołał obawy o niedobory żywności w biednych krajach.

W sobotę dowództwo wojskowe na południu Ukrainy poinformowało, że siły rosyjskie wystrzeliły w Odessie cztery pociski manewrujące Kalibr. „Siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski, z których dwa uderzyły w infrastrukturę w porcie” – napisała w oświadczeniu zamieszczonym na jej stronie na Facebooku.

Potępienie z Ukrainy było szybkie. Oleg Nikolenko, rzecznik MSZ kraju, powiedział na Facebooku, że w wyniku strajków prezydent Rosji Władimir Putin „plunął w twarz” sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Po tym, jak „obie strony podjęły ogromne wysiłki, aby osiągnąć to porozumienie”.

Zastępca rzecznika sekretarza generalnego ONZ potępił strajki, stwierdzając w oświadczeniu, że pełne wdrożenie porozumienia jest „nieuniknione”.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Kremla. Atak miał miejsce na dzień przed planowanym wyjazdem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych do Afryki, gdzie ma on próbować obwiniać Zachód za niedobory żywności.

Falę uderzeniową pocisków uderzających w port można było wyczuć z odległości wielu mil, chociaż nie było jasne, gdzie dokładnie trafiły. Ogromny port ciągnie się kilometrami wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w Odessie z wysokimi srebrnymi spichrzami skupionymi w kilku różnych miejscach.

READ  Rosyjscy generałowie giną w nadzwyczajnym tempie

Nie było jasne, do czego zmierzały strajki i czy zbombardowano jakąkolwiek infrastrukturę zbożową. Według wysokiego rangą urzędnika ONZ Rosja mogła technicznie nie naruszyć umowy, ponieważ nie zobowiązała się do unikania atakowania części ukraińskich portów, które nie są bezpośrednio wykorzystywane do eksportu zboża. Gdyby w pobliżu znajdowały się cele wojskowe, Rosja mogła próbować wykorzystać lukę.

Jednak szkody wydają się być ogromne, a Mykoła Solski, minister rolnictwa tego kraju, powiedział, że strajki wpłyną na wysiłki Ukrainy na rzecz eksportu zboża.

„Jeśli atakujesz port, atakujesz wszystko” – powiedział w wywiadzie telefonicznym. Wykorzystujesz w dużej mierze tę samą infrastrukturę naftową i zbożową. Ma wpływ na wszystko – nie ma znaczenia, w co uderza.”

Pan Sulsky dodał, że część uszkodzonej infrastruktury jest „ważna dla przetworzenia całego importu”, ale powiedział, że Ukraina posunie się naprzód, tak jakby umowa zbożowa nadal obowiązywała.

„Rozumiemy, że wciąż jesteśmy w stanie wojny z Rosją” – powiedział. Nasza umowa była zawarta z ONZ i Turcją, a nie z Rosją.

Strajk na Odessę wpisuje się w szersze przesunięcie środka ciężkości walk w ostatnich tygodniach ze wschodniej Ukrainy na południe kraju. Siły rosyjskie i ukraińskie rozpoczęły w sobotę wieczorem ataki bronią dalekiego zasięgu na południu, najwyraźniej celując w linie zaopatrzenia i broń przeciwlotniczą za liniami frontu po obu stronach.

Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, powiedział, że rosyjskie strajki spowodowały 10 wybuchów w Odessie, a strajki w porcie spowodowały pożar.

„W ten sposób Rosja wypełnia swój obowiązek zapewnienia bezpiecznego eksportu ukraińskiego zboża” – napisał na swoim publicznym kanale w aplikacji społecznościowej Telegram. „Teraz nie tylko Zachód, ale Chiny i inne kraje, na które liczył Putin, aby złagodzić presję sankcji, wiedzą, że nie można w ogóle ufać Putinowi, ani jednej uncji” – dodał.

READ  Osuwiska i powodzie w Brazylii zabiły co najmniej 44 osoby

W piątek urzędnicy administracji Bidena wyrazili w piątek wątpliwości, czy Rosja wypełni swoje zobowiązania, aby umożliwić bezpieczny przepływ statków przez Morze Czarne.

Josep Borrell Fontelles, koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej, potępił sobotnie strajki. mówiąc na Twitterze „Osiągnięcie kluczowego celu w zakresie eksportu zboża dzień po podpisaniu porozumień stambulskich jest szczególnie naganne i pokazuje po raz kolejny całkowite lekceważenie przez Rosję prawa i zobowiązań międzynarodowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.