William Shatner opisuje podróże kosmiczne w nowej książce „Boldly Go”

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Astronauci opisali swoje dziesięciolecia podróży kosmicznych jako „zapierający dech w piersiach„I pokora, a Przypomnienie o kruchości Ziemi oraz potrzebę ludzkości, by działać jako strażnicy naszej planety.

Aktor William Shatner, który w zeszłym roku dołączył do suborbitalnego lotu turystyki kosmicznej, zetknął się z tym samym zjawiskiem, ale miał szczególną uwagę, gdy skierował swój wzrok z Ziemi na czarną przestrzeń wszechświata: „Wszystko, co widziałem, to śmierć”. pisze w nowej książce.

Biografia Shatnera, zatytułowana „Boldly Go”, którą napisał wspólnie z scenarzystą telewizyjnym i filmowym Joshua Brandonwypełnione podobnie ponurymi opowieściami o doświadczeniach Shatnera, którzy przedzierali się przez ziemską atmosferę na pokładzie realistycznej rakiety po zagraniu kapitana statku kosmicznego w programie telewizyjnym Star Trek z lat 60. i wielu innych seriach. Kino w kolejnych dekadach.

„Widziałem zimną, ciemną, czarną pustkę. Nie przypominała żadnej czerni, którą można zobaczyć lub poczuć na ziemi. Była głęboka, zamknięta i wszechogarniająca. Wróciłem w stronę światła domu. Widziałem krzywiznę ziemi, beżu pustyni, bieli chmur, błękitu nieba. To było Życie. Pielęgnacja, Zrównoważony Rozwój i Życie. Matka Ziemia. Jaya. Opuszczałem ją”, czytamy fragment z „Odważnie Go” po raz pierwszy opublikowane przez różnorodny.

Wiadomość brzmi: „Wszystko, o czym myślałem, że było nie tak”. „Wszystko, co spodziewałem się zobaczyć, było złe”.

Chociaż spodziewał się, że będzie zachwycony widokiem wszechświata widzianego bez filtra atmosfery ziemskiej, był przytłoczony myślą, że ludzie powoli niszczą naszą planetę. Shatner napisał, że czuł jedno z najsilniejszych uczuć żalu, jakich kiedykolwiek doświadczył.

Książka Shatnera została wydana 4 października przez wydawnictwo Szymon i Schuster. CNN przeprowadziło z nim w czerwcu wywiad na temat książki, jego podróży w kosmos z firmą Blue Origin wspieraną przez Jeffa Bezosa i tego, co dalej z 91-latkiem. Poniżej znajduje się tekst wywiadu, zredagowany pod kątem długości i jasności.

READ  Alia, Ranbir krzyczą po królewsku, idąc ramię w ramię w Ambani Bash, ciesząc się stanami | Bollywood

CNN: Wszyscy widzieliśmy, jak bardzo byłeś emocjonalny, kiedy po wylądowaniu wyszedłeś ze statku kosmicznego Blue Origin. Jak to doświadczenie Cię zmieniło?

William Shatner: Pięćdziesiąt pięć czy 60 lat temu przeczytałem książkę Rachel Carson zatytułowaną Silent Spring. Pisałem o problemach środowiskowych, które do dziś występują. Od tamtej pory jestem słownym ekologiem. Byłeś świadomy zmieniającej się ziemi i moich obaw o nas wszystkich.

To tak, jakby ktoś był dłużnikiem hipoteki i nie ma spłat. A oni myślą: „No cóż, chodźmy na obiad i nie myślmy o tym”.

Ale jest wszędzie! Możliwości końca świata są bardzo realne. Trudno przekonać ludzi – zwłaszcza niektórych polityków – że to już nie jest na naszym wyciągnięcie ręki. on jest w domu.

Kiedy dotarłem w kosmos, chciałem podejść do okna, aby zobaczyć, co tam jest. Spojrzałem w czerń przestrzeni. Nie było migających świateł. To było tylko namacalne ciemnienie. Myślałem, że widziałem śmierć.

Potem spojrzałem na ziemię. Patrząc na moje pochodzenie i po przeczytaniu wielu rzeczy o ewolucji Ziemi na przestrzeni 5 miliardów lat i o tym, jak ewoluowało całe piękno przyrody, pomyślałem o tym, jacy jesteśmy zabić wszystko.

Na ziemi czułem ten przytłaczający smutek.

Nie zdawałem sobie z tego sprawy, dopóki nie wysiadłem. Kiedy wyszedłem ze statku kosmicznego, zacząłem płakać. Nie wiedziałem dlaczego. Zajęło mi godziny, aby zrozumieć, dlaczego płaczę. Zdałem sobie sprawę, że jestem w żałobie na ziemi.

Nie chcę zapomnieć ani zapomnieć o wadze tej okazji.

CNN: Co jeszcze zdałeś sobie sprawę z tego doświadczenia w ciągu kilku miesięcy od swojej podróży w kosmos?

Shatner: Miałem świadomość, że ludzie mogą być jedynym żyjącym gatunkiem na tej planecie, który jest świadomy ogromu i wielkości wszechświata.

Pomyśl o tym, co odkryliśmy w ciągu ostatnich 100 lat, patrząc na 200 000 lat ludzkiej egzystencji. Odkryliśmy, jak powstały góry, Wielki Wybuch. I ciągle myślałem o tym, jak ludzkość szybko ewoluuje w kompetentną istotę, zabijając się.

READ  Aktualizacje na żywo z procesu Johnny'ego Deppa przeciwko Amber Heard: Rozprawa apelacyjna, błąd procesu, Vasquez, tropiciel nienawiści...

To wyścig.

CNN: Firmy zajmujące się turystyką kosmiczną, takie jak Blue Origin, również otrzymały wiele krytyki ze strony ludzi, którzy postrzegają te wysiłki jako projekt próżności dla zamożnych osób, a nie coś, co może być naprawdę transformujące. Jak reagujesz na tę krytykę?

Shatner: Cały pomysł polega na tym, aby ludzie wyrobili sobie nawyk podróżowania w kosmos, jakby szli na Riwierę. To nie tylko próżność – to biznes.

Ale to, co Jeff Bezos chce zrobić i co powoli się kumuluje dzięki naszej wiedzy o kosmosie, to przenieść te zanieczyszczające środowiska na orbitę i przywrócić Ziemię do tego, czym była. (Od redakcji: Bezos rutynowo mówił o przenoszeniu przemysłu ciężkiego na orbitę, aby pomóc chronić Ziemię, i ten pomysł również ją dotyczy. Sceptycy i krytycy.)

CNN: Co myślisz o pseudonimie „astronauta”. Czy ludzie płacą za krótkie loty suborbitalne dla astronautów?

Shatner: Nazywam ich półastronautami.

CNN: Co powinniśmy teraz zrobić w kosmosie?

Shatner: Zdolność do udania się na Marsa czai się w tle, co moim zdaniem powinno zająć tylne siedzenie, aby udać się na Księżyc, przygotować Księżyc jako bazę i kopalnię na wszystko, co Księżyc ma do zaoferowania, zamiast wydobywać tutaj.

To tylko moje własne opinie, jak się nazywa, nie zgodzę się. Chce lecieć na Marsa. (Od redakcji: CEO SpaceX Elon Musk założył swoją firmę w celu założenia kolonii na Marsie.)

CNN: Czy jesteś podekscytowany powrotem w kosmos?

Shatner: Gdybyś miał wspaniały romans, wróciłbyś? Czy to go degraduje?

CNN: Wspomniałeś, że miałeś okazję porozmawiać ze słynnym astrofizykiem Stephenem Hawkingiem, zanim odszedł. Jakie było doświadczenie?

Shatner: Nigdy nie mogłem go zapytać o teorię strun, na którą chciałem. Musieliśmy wcześniej zadać mu wszystkie pytania. Kiedy się umówiliśmy, powiedział: „Chcę zadać Shatnerowi pytanie”.

READ  Neve Campbell nie wróci w „Krzyku 6” – termin

W końcu pochylam się, wiesz, siedzimy obok siebie patrząc na kamery.

Więc napisał pilnie: „Jaki jest twój ulubiony odcinek Star Trek?” To pytanie zadaje każdy fan i zacząłem się śmiać. Nigdy nie potrafił się śmiać (z powodu choroby zwyrodnieniowej, stwardnienia zanikowego bocznego lub ALS).

Ale jego śmiech pojawił się, gdy jego twarz stała się czerwona i bardzo czerwona. Potem zaprosił mnie na obiad. Spędziłem z nim miły moment.

CNN: Co zamierzasz dalej robić?

Shatner: Muszę skorzystać z okazji i powiedzieć, że mam album zatytułowany „projekt prawniczy. Nadal pisałem piosenki z moimi współpracownikami. Piosenka „So Fragile, So Blue” opowiada o moim doświadczeniu w kosmosie. Niedawno Wystąpił z (muzykiem) Benem Foldsem w Kennedy Center. Może to być program telewizyjny lub album.

Mam też naprawdę fajny program zatytułowany „The UnXplained” na History Channel.

A potem mam swoją książkę, zatytułowaną Go Bold, która wychodzi jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *