Właściciele domów tracą majątek, ponieważ rosnące stopy procentowe obciążają wartość domów

Znak „Na sprzedaż” przed domem w Albany w Kalifornii, we wtorek 31 maja 2022 r.

David Paul Morris | Bloomberg | Dobre zdjęcia

Niektórzy właściciele domów tracą fortunę, ponieważ wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych obciąża ich wartość, przynajmniej na papierze, ponieważ niegdyś rozgrzany do czerwoności rynek mieszkaniowy szybko się ochładza.

Ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych jest teraz dwukrotnie wyższe niż na początku tego roku, sprzedaż spada od miesięcy.

Ceny domów również spadły o 0,77% od czerwca do lipca, według niedawnego raportu firmy Black Knight zajmującej się oprogramowaniem, danymi i analizami. Choć może się to wydawać niewiele, był to największy miesięczny spadek od stycznia 2011 r. i pierwszy miesięczny spadek o dowolnej wielkości od 32 miesięcy.

„Roczny wzrost cen domów jest nadal wysoki i wynosi 14%, ale na dzisiejszym rynku charakteryzującym się zmiennością i szybkimi zmianami, wskaźniki wsteczne mogą być mylące, ponieważ mogą maskować bardziej aktualne, naglące realia” – napisał Ben Graboske. , szef działu danych i analityki Black Knight.

Ceny na prawie 85% głównych rynków osiągnęły szczyt w lipcu, jedna trzecia spadła o ponad 1%, a co dziesiąta spadła o 4% lub więcej. W rezultacie, po zdobyciu bilionów dolarów kapitału własnego w pierwszych dwóch latach pandemii, niektórzy właściciele domów tracą kapitał.

Tappable equity, które Black Knight definiuje jako kwotę, którą właściciel domu może pożyczyć, posiadając 20% udziałów w nieruchomości, osiągnął swój dziesiąty kwartalny rekord w wysokości 11,5 biliona dolarów w drugim kwartale tego roku. Jednak raporty sugerują, że szczyt mógł osiągnąć w maju.

Łączna wartość kapitału własnego spadła o 5% wraz ze spadkiem wartości domów w czerwcu i lipcu, a największy spadek wykaże w trzecim kwartale roku, gdy rynek mieszkaniowy nadal się osłabia.

READ  Elon Musk dołączył do zespołu Twittera

„Niektóre z najbardziej bogatych w akcje rynków w kraju odnotowały znaczne odbicie, szczególnie w głównych metropoliach na Zachodnim Wybrzeżu”, zauważył Graboske.

Od kwietnia do lipca San Jose straciło 20% udziałów w kapitale zakładowym, następnie Seattle (-18%), San Diego (-14%), San Francisco (-14%) i Los Angeles (-10%).

Własność mieszkań jest nadal znacznie wyższa niż ostatnio, gdy rynek mieszkaniowy przeszedł dużą korektę. Podczas krachu na rynku kredytów hipotecznych subprime, który rozpoczął się w 2007 roku, a następnie Wielkiej Recesji, wartości domów na niektórych głównych rynkach spadły o prawie połowę. Miliony pożyczkobiorców spłaciły swoje kredyty hipoteczne, więcej niż ich domy były warte.

Dziś tak nie jest. Obecni kredytobiorcy spłacają średnio tylko 42% wartości swojego domu z tytułu pierwszego i drugiego kredytu hipotecznego. To najniższa w historii dźwignia finansowa. Utrata wartości na papierze nie szkodzi tym właścicielom.

Jednak około 275 000 kredytobiorców znalazłoby się pod wodą, gdyby stracili 5% obecnej wartości swoich domów. Ponad 80% kredytobiorców kupiło swoje domy w pierwszych sześciu miesiącach roku, przebijając rynek.

Raport stwierdza, że ​​nawet przy 15% spadku światowych cen, ujemne wskaźniki zapasów nadal nie zbliżyłyby się do poziomów obserwowanych podczas kryzysu finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *