Wybory w Chile kończą się historycznym głosowaniem za postępową nową konstytucją

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

SANTIAGO, 4 września (Reuters) – Sondaże zamknięto w Chile w niedzielę, a wyborcy licznie pojawili się w niedzielę, aby zatwierdzić lub odrzucić postępową nową konstytucję, która zastępuje obecny przyjazny rynkowi tekst dyktatury Augusto Pinocheta.

Chilijska agencja wyborcza oczekuje, że wyniki zostaną opublikowane w ciągu kilku godzin. Czytaj więcej

Centra wyborcze w całym kraju stały w kolejce i wysokie frekwencje, gdy Chilijczycy wzięli udział w obowiązkowym głosowaniu, twierdzą eksperci, zwiększając niepewność w głosowaniu, które pozostaje otwarte dla wyborców odrzucających nowy tekst.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Diego Uribe, 35-letni ojciec dwójki dzieci, który zwykle nie głosuje, ponieważ stracił wiarę w partie polityczne, głosował za ratyfikacją nowej konstytucji w Puente Alto, ubogiej dzielnicy w południowym Santiago.

„Jest inaczej” – powiedział Uribe, dodając, że głosowałby, nawet gdyby nie było to obowiązkowe. „Zgoda to prawdziwa zmiana na przyszłość, bezpłatna edukacja, przyzwoita opieka zdrowotna i więcej praw”.

Nowy tekst jest wynikiem porozumienia osiągniętego w 2019 r. w celu stłumienia gwałtownych protestów przeciwko nierówności i koncentruje się na prawach społecznych, środowisku, równości płci i prawach ludności rdzennej. Czytaj więcej

Prawie 80% Chilijczyków głosowało za nową konstytucją pod koniec 2020 roku, a sondaże pokazują, że poparcie społeczne dla nowego tekstu osłabło. Czytaj więcej

Ponad 15 milionów Chilijczyków i mieszkańców jest uprawnionych do głosowania w ponad 3000 centrów wyborczych, w tym na Stadionie Narodowym w Santiago, gdzie 54-letnia Rosemary Williamson dołączyła do swojej 85-letniej matki w głosowaniu za odrzuceniem nowej konstytucji.

Williamson głosował za projektem nowej konstytucji w 2020 roku, ale w niedzielę odrzucił proponowaną konstytucję, powołując się na obawy dotyczące kilku propozycji.

READ  Protesty wybuchły po tym, jak Marcos został ponownie wybrany na prezydenta Filipin

„Kluczem jest (rdzenna) różnorodność, a następnie fundusz emerytalny” – powiedział Williamson. „Pracowałem przez całe życie i nie jestem gotowy, aby się tym dzielić”.

Prezydent Gabriel Boric głosował na początku niedzieli w południowym mieście Punta Arenas i przysiągł zachować jedność bez względu na wynik.

„W trudnych czasach, w których byliśmy jako kraj, obraliśmy drogę, aby rozwiązać nasze różnice i iść naprzód z większą demokracją” – powiedział Poric dziennikarzom po głosowaniu.

Bez względu na wynik, powiedział, że rząd będzie współpracował ze wszystkimi sektorami, aby „postępować sprawiedliwość, równość, wzrost i rozwój dla wszystkich”.

Niektóre sondaże z zagranicy, m.in. z Nowej Zelandii, Australii, Japonii, Korei Południowej i Chin, już się ukazały i pokazują pozytywną przewagę nad nowym tekstem. Głos Chilijczyków mieszkających poza granicami kraju był historycznie bardziej postępowy niż innych wyborców.

Liczba wyborców planujących zagłosować na „nie” nad nowym tekstem przewyższyła tych, którzy po raz pierwszy zagłosowali na „tak” w kwietniu, z mieszaną przewagą. Ostatnie sondaże przed dwutygodniową przerwą w dostawie prądu pokazują, że głos na „Nie” prowadzi 47%, w porównaniu do 38% na „Tak” i 17% niezdecydowanych.

Koalicja rządząca zgodziła się już na zmianę tekstu, jeśli zostanie on zatwierdzony, a 57 tymczasowych przepisów pomoże w przejściu od jednej konstytucji do drugiej.

Boric powiedział, że jeśli tekst zostanie odrzucony, proces wypełniania mandatu nadanego w głosowaniu w 2020 r. do stworzenia nowej konstytucji będzie musiał zostać wznowiony. Inni politycy wezwali do zmiany obecnej konstytucji, mówiąc, że niewielka większość wymagałaby niedawnych zmian legislacyjnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alexandra Villegasa, Natli Ramos i Fabiana Cambero; Montaż przez Lisę Schumacher, Deepę Babington, Andreę Ritchie i Richarda Chang

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Gubernator Florydy chroni loty migracyjne do winnicy Marty, zaleca wizytę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.