Wybuchają ataki graniczne między Armenią a Azerbejdżanem, które mogą rozpalić starożytny konfliktCNN

a dziesiątki lat walki Może być na krawędzi odrodzenia, jak pojawiły się w tym tygodniu doniesienia o atakach wzdłuż granicy między Azerbejdżanem i Armenią.

Armeńskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że siły zbrojne Azerbejdżanu rozpoczęły ostrzał artyleryjski na ormiańskie miasta graniczne we wtorek rano. Według armeńskiego Ministerstwa Obrony strajk dotyczył dronów i broni palnej ciężkiego kalibru w kierunku Goris, Sotek i Jermuk.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu odpowiedziało oświadczeniem uznającym strajki, ale stwierdziło, że strajki są „na małą skalę” i „mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa granic Azerbejdżanu”.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu oskarżyło w poniedziałek siły ormiańskie o strzelanie z broni strzeleckiej w kierunku osady Novoivanovka w dystrykcie Gadabay i Hosulu w dystrykcie Lachin w pobliżu granicy obu krajów. Armenia zaprzeczyła zarzutom.

W ciągu ostatniego miesiąca doszło do starć między krajami Sporny Górski Karabach Region, śródlądowy region między Europą Wschodnią a Azją Zachodnią, jest zamieszkany i kontrolowany przez etnicznych Ormian, ale znajduje się na terytorium Azerbejdżanu.

Zamieszki w regionie od dziesięcioleci, sięgające rozpadu Związku Radzieckiego, kiedy region przy wsparciu Armenii ogłosił swoją niezależność od Azerbejdżanu. Azerbejdżan zawsze twierdził, że odzyska terytoria uznane na arenie międzynarodowej jako Azerbejdżan.

RosjaWedług agencji Reuters, armeński sojusznik w dziedzinie bezpieczeństwa utrzymuje siły pokojowe w regionie po wynegocjowaniu porozumienia o zawieszeniu broni na początku listopada 2020 r., kończąc prawie dwumiesięczny konflikt, w którym zginęło co najmniej 6500 osób.

W poniedziałek wieczorem Stany Zjednoczone ogłosiły wezwanie do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych”, jak wynika z oświadczenia biura sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone doniesieniami o atakach wzdłuż granicy ormiańsko-azerbejdżańskiej, w tym o atakach na osiedla i infrastrukturę cywilną w Armenii” – powiedział Blinken. Jak już dawno wyjaśnialiśmy, nie ma możliwości militarnego rozwiązania konfliktu. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia wszelkich działań wojennych”.

READ  Europa jest w stanie czerwonego alarmu, ponieważ fala upałów przynosi ostrzeżenia zdrowotne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *