Wyłącznie dla CNN: Po Ukrainie administracja Bidena uciekła się do korzystania z Internetu satelitarnego dla Muska do Iranu


Waszyngton
CNN

Biały Dom przeprowadził rozmowy z Elonem Muskiem na temat możliwości utworzenia satelitarnego serwisu internetowego Starlink w Iranie, powiedziało CNN kilku urzędników zaznajomionych z dyskusjami.

Rozmowy, które nie były wcześniej zgłaszane, pojawiają się, gdy administracja Bidena szuka sposobów na wsparcie Irański ruch protestacyjny Który eksplodował nieco ponad miesiąc temu po tym, jak 22-letni Mahsa Amini zmarł w podejrzanych okolicznościach po zatrzymaniu przez krajową policję moralności.

Biały Dom postrzega kompaktową i łatwą w użyciu technologię Starlink jako potencjalne rozwiązanie dla irańskiego reżimu nieustanne wysiłki Ograniczenie dostępu aktywistów do Internetu i ich komunikacji.

„Postawiliśmy na gazie, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć aspiracje narodu irańskiego” – powiedział CNN wysoki rangą urzędnik administracji. „To jest nasza polityka, ten okres. Jednocześnie jest to tak naprawdę ruch irański kierowany przez młode dziewczyny i rozprzestrzeniający się na inne aspekty społeczeństwa. I nie chcemy w żaden sposób być lepszymi od ich ruchu”.

Jeśli plan zostanie zrealizowany, będzie to drugi główny etap w tym roku – Razem z Ukrainą Rząd USA zwrócił się do Starlink o pomoc w świadczeniu krytycznych usług komunikacyjnych, nawet jeśli pytania dotyczą wiarygodności Muska w jego kontaktach z rządem USA.

„To luźna armata, której nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć” – powiedział wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, zaznajomiony z dyskusjami rządu z Musk i SpaceX na temat Ukrainy.

Obawy o niespodziewane tendencje Muska narosły potem CNN po raz pierwszy zgłoszono W zeszłym tygodniu, spółka zależna Muska, SpaceX, poprosiła Pentagon o płacenie dziesiątek milionów dolarów miesięcznie na finansowanie Starlink na Ukrainie i odciążenie SpaceX. W odpowiedzi na te doniesienia Musk wtedy Nagle ogłoszone na Twitterze Wycofał wniosek o finansowanie.

Pentagon powiedział w tym tygodniu, że rozmowy z SpaceX na temat Ukrainy są kontynuowane po tym, jak dokumenty uzyskane przez CNN wykazały, że SpaceX ostrzegł Pentagon w zeszłym miesiącu, że nie może już finansować ani obsługiwać Starlink na Ukrainie przez „nieokreślony czas”.

SpaceX twierdzi, że świadczenie usług Starlink na Ukrainie kosztowało ją dotychczas 80 milionów dolarów, a do końca roku koszty przekroczą 100 milionów dolarów. SpaceX nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz.

Potrzeby irańskich protestujących i ukraińskich żołnierzy oraz sposób, w jaki będą używać Starlink, są bardzo różne. Eksperci ostrzegają, że chociaż Starlink na Ukrainie miał kluczowe znaczenie dla sukcesów na polu bitwy, wprowadzenie Starlinka do Iranu będzie znacznie większym i potencjalnie poważniejszym wyzwaniem.

READ  Najlepszy szpital na świecie 2022 — 250 najlepszych szpitali

Zdjęcie uzyskane przez AFP poza Iranem 21 września 2022 r. pokazuje irańskich demonstrantów na ulicach Teheranu podczas protestu Lamhasy Amini, kilka dni po jej śmierci w areszcie policyjnym.

Wydaje się, że sytuacja ze Starlink i Ukrainą nie przeszkodziła Białemu Domowi w ściganiu Starlinka, który wykorzystuje satelity do wysyłania usług internetowych do terminali osadzonych na ziemi. SpaceX ma obecnie około 3000 satelitów na orbicie i około 20 000 stacji na ziemi na Ukrainie.

Prezydent Joe Biden chciał być bardziej optymistyczny i publicznie wspierać irańskich protestujących niż jego były szef, prezydent Barack Obama, który zdecydował się trzymać z dala od irańskiego ruchu protestacyjnego, który wybuchł w 2009 roku. Powiedział w oświadczeniu 3 października powiedział, że jego administracja „jest po stronie irańskich kobiet i wszystkich obywateli Iranu, którzy inspirują świat swoją odwagą” i stara się ułatwić Irańczykom dostęp do Internetu.

„Jesteśmy zainteresowani znalezieniem sposobów na zapewnienie Irańczykom dostępu do Internetu w swoich telefonach i innych miejscach” – powiedział wysoki rangą urzędnik administracji. „Więc Starlink to jedna opcja, ale nie jedyna”.

Nie jest jasne, czy administracja zaproponowała, że ​​zapłaci za stacje Starlink, które zostaną zbudowane w Iranie. W swoim wrześniowym liście do Pentagonu SpaceX powiedział, że nie może już przekazywać Ukrainie stacji Starlink ani płacić za bieżące usługi i zażądał, aby Pentagon przejął finansowanie rządu ukraińskiego i wojskowego wykorzystania Starlinka, które to roszczenia SpaceX kosztowałyby więcej niż 120 milionów dolarów do końca roku i potencjalnie może kosztować prawie 400 milionów dolarów przez następne 12 miesięcy.

Niektórzy urzędnicy amerykańscy mają nadzieję, że pewnego dnia naziemne stacje Starlink staną się tak popularne w Iranie jak anteny satelitarne. Źródła wskazały, że ta technologia jest technicznie zabroniona przez reżim, ale mimo to jest dostępna w obfitości w całym kraju. Obecnie w Iranie działa „bardzo niewiele” stacji Starlink, Musk Powiedział w tweecie zeszły tydzień.

Ale jest kilka rażących problemów z tym planem. Najważniejszym z nich jest to, że satelity Starlink wymagają fizycznych terminali na Ziemi, aby się z nimi komunikować, a ich sygnały mogą być łatwe do wykrycia. Przemyt jednostek przez granicę do Iranu to tylko pierwsze wyzwanie, zanim zostaną praktycznie wykorzystane przez niezdyscyplinowanych protestujących pod ostrym spojrzeniem irańskich służb bezpieczeństwa.

„Byłoby naprawdę niebezpieczne dla ludzi w Iranie, gdyby używali ich na dużą skalę” – powiedział Amir Rashidi, dyrektor ds. bezpieczeństwa internetowego i praw cyfrowych w Mian Group, który został zmuszony do ucieczki z Iranu po protestach w 2009 roku.

Al-Rashidi powiedział, że potrzebne są więcej materiałów informacyjnych w języku farsi, aby pomóc protestującym zrozumieć, jak lepiej zacierać ślady i bezpiecznie korzystać ze sprzętu. Mówi, że potrzebne są większe inwestycje w narzędzia obchodzenia i pracę Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

READ  Chiny nabywają „złote akcje” w dwóch jednostkach Alibaby

Powiedział, że wysiłki wspierane przez USA niosą ze sobą znaczne ryzyko.

„Kiedy nas złapią, pierwszym zarzutem jest to, że jesteś szpiegiem, pracujesz dla CIA, pracujesz dla brytyjskiego wywiadu” – powiedział. „Gdyby rząd Stanów Zjednoczonych był zaangażowany w dystrybucję, byłaby to kolejna zbrodnia w oczach rządu irańskiego i ludzie mogliby być o to oskarżeni, a to naprawdę trudne i trudne zarzuty”.

Podczas gdy wsparcie dla komunikacji protestujących jest obszarem, w którym administracja czuje, że może podjąć konkretne działania, administracja krytykuje to, że jest to traktowane poważnie dopiero teraz.

– Dlaczego nie dowiedzieliśmy się wcześniej? Jedna z osób zaangażowanych w dyskusje powiedziała CNN. „Wkładamy dużo wysiłku w JCPOA [nuclear deal]. Pozbycie się tego systemu leży w ciągłym interesie bezpieczeństwa narodowego. Oto jak: Wzmocnij tych demokratów na miejscu w Iranie, a pierwszym sposobem na to jest znalezienie sposobów na wsparcie takiej technologii w tym kraju, a nie zrobiliśmy tego, zawiedliśmy”.

Na razie JCPOA „nie jest na porządku dziennym”, powiedział CNN wysoki rangą urzędnik administracji. John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. komunikacji strategicznej, powtórzył w ten czwartek, mówiąc dziennikarzom, że jesteśmy „daleko od Irańczyków, jeśli chodzi o powrót do umowy”.

„Skupiamy się na upewnieniu się, że pociągamy reżim do odpowiedzialności za sposób, w jaki traktuje protestujących w kraju” – powiedział.

Biały Dom, rządowi eksperci ds. technologii oraz Musk i jego zespół nadal pracują, aby sprostać największym wyzwaniom związanym ze Starlink i innymi technologiami komunikacyjnymi, powiedzieli urzędnicy.

„Jeśli chodzi o bardziej aktywne zaangażowanie USG, bez wchodzenia w konkretne technologie, zawsze myślimy o tym, czy technologia narazi tych, którzy z niej korzystają, na ryzyko zidentyfikowania i pokrzywdzenia przez ich rząd” – powiedział wysoki rangą administracja. urzędnik. . „Wszystkie elementy administracji Bidena są w tym połączone”.

Urzędnik mówił również o korzyściach ze zmiany polityki, którą administracja Bidena dokonała w zeszłym miesiącu, starając się rozszerzyć usługi internetowe na Irańczyków. Licencja wydana przez Skarb Państwa da amerykańskim firmom technologicznym większą swobodę działania w Iranie, który podlega surowym sankcjom.

„Piękno licencji D-2 General License polega na tym, że pozwala ona prywatnym firmom decydować o tym, jakie produkty i usługi mają oferować w Iranie” – powiedział urzędnik.

Musk powiedział, że jeśli terminale mogą dotrzeć do Iranu, SpaceX już aktywował sygnał. Ale sposób, w jaki zachowywał się w dyskusjach na temat Ukrainy, tylko potęgował obawy o ogromny wpływ, jaki najbogatszy człowiek świata może teraz mieć na niektóre z największych światowych konfliktów.

READ  Ten ekonomista kupił i sprzedał dom. Co to mówi o rynku mieszkaniowym.

Stacja internetowa SpaceX Starlink zainstalowana w Odessie na południu Ukrainy, 15 marca 2022 r.

W ostatni weekend, piżmo ćwierkanieW sobotę napisał: „Do diabła… Chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów od podatników, nadal będziemy bezpłatnie finansować ukraiński rząd”. Następnie w poniedziałek stwierdził jednoznacznie: „SpaceX już wycofał swoją prośbę o finansowanie”.

Na początku tego tygodnia sekretarz prasowy Pentagonu gen. bryg. Generał Pat Ryder powiedział dziennikarzom, że departament „nadal omawia różne sprawy ze SpaceX, w tym Starlink”, dodając, że Pentagon jeszcze nic nie zapłacił za Starlink.

Jednocześnie pojawiły się liczne doniesienia o przerwach Starlink na linii frontu z wtargnięciem Ukrainy na tereny zajęte przez Rosję. Osoba zaznajomiona z rozmowami ze SpaceX powiedziała CNN, że Ukraina musiała złożyć prewencyjny wniosek o uruchomienie usługi po przywróceniu obszaru.

W czwartek minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov wyraził przekonanie, że finansowanie Starlinka będzie kontynuowane, mówiąc Politico: „Wiem, że nie będziemy mieć problemu”. Powiedział, że jeśli finansowanie nie będzie pochodzić ze SpaceX, spodziewa się wzrostu Pentagonu, Europy i prywatnych darczyńców.

Musk wskazał na publiczną pochwałę SpaceX i Starlink przez ukraińskich urzędników — jednego z najwyższych urzędników Ukrainy, Michaiła Fiodorowa, który nazwał Muska „wśród największych prywatnych darczyńców na świecie wspierających Ukrainę” — jako dowód, że nie próbuje podkopać walki Ukraińców .

Kiedy ktoś napisał we wtorek na Twitterze, że Musk „próbował sprowadzić obie strony konfliktu z powrotem do tego samego poziomu, na ile to możliwe, aby uniknąć jednostronnej sytuacji”, nazywając to „pokojem przy minimalnych kosztach”, Musk odpowiedział: „Dokładnie ”.

Pozostają jednak obawy co do stopnia uzależnienia Ukrainy od Starlink.

„Ukraina potrzebuje technologii Muska, ale nie wiedzą, czy będzie nadal je wspierał” – powiedziała osoba zaznajomiona z dyskusjami między Ukrainą a SpaceX.

John Scott-Railton, badacz i ekspert od komunikacji konfliktów, określił sukces Starlinka na Ukrainie jako „fantastyczny marketing”, ale pytanie, w jaki sposób komunikacja ostatecznie wspiera irańskich protestujących „jest ogromnym wyzwaniem i trudno powiedzieć, jak można temu zaradzić przez urządzenia sprzętowe”. Starlink.”

Działania pomocowe powinny koncentrować się na zrozumieniu, w jaki sposób Irańczycy się komunikują, na jakie ryzyko są narażone oraz na techniki obchodzenia i cenzury, z których korzystają. Powinniśmy uczestniczyć, ale uważaj na pomysły srebrnego rozwiązania”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *