Xi i Putin wezmą udział w szczycie G20 na Bali w Indonezji w listopadzie

(Reuters) – Doradca prezydenta Indonezji powiedział w piątek, że przywódcy Chin i Rosji Xi Jinping i Władimir Putin wezmą udział w szczycie G20 na wyspie Bali w listopadzie.

Andy Widjajanto, były sekretarz gabinetu i nieoficjalny doradca prezydenta Joko Widodo, lepiej znany jako Jokowi, powiedział Reuterowi, że obaj przywódcy wezmą udział w szczycie.

„Jokowi powiedział mi, że Xi i Putin planują przyjechać na Bali” – powiedział Reuterowi Widjajanto, szef Instytutu Odporności Narodowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W czwartek Jokowi powiedział Bloomberg News, że obaj przywódcy dali mu swoje zapewnienia. Indonezyjscy prezydenci nie odpowiedzieli na prośby o potwierdzenie raportu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało natychmiast na prośbę Reutera o komentarz. Rzecznik Kremla odmówił komentarza na temat Bloomberga, ale inny urzędnik zaznajomiony z sytuacją powiedział agencji prasowej, że Putin planuje osobiście uczestniczyć w spotkaniu.

Wycieczka będzie znacząca, biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy raz Xi poza Chinami od stycznia 2020 roku, kiedy odwiedził Myanmar.

Chiny utrzymują politykę wolną od COVID, która zamknęła swoje granice dla podróży międzynarodowych.

Od tego czasu Xi odbył swoją jedyną podróż poza Chiny kontynentalne 30 czerwca, odwiedzając Hongkong, aby uczcić 25. rocznicę przejęcia terytorium spod kontroli brytyjskiej.

Powszechnie oczekuje się, że Xi zapewni bezprecedensową trzecią kadencję przywództwa podczas pięcioletniej konferencji rządzącej Partii Komunistycznej zaplanowanej na jesień, prawdopodobnie przed udaniem się na Bali na spotkanie G20 w połowie listopada.

Nie ogłoszono żadnych terminów zjazdu partii, ale dwa ostatnie odbyły się na przełomie października i listopada.

Podobno chińscy urzędnicy planują spotkanie w listopadzie w Azji Południowo-Wschodniej między Xi a prezydentem USA Joe Bidenem, który ma wziąć udział w szczycie G20 na Bali, podała gazeta. Raport W Dzienniku Wall Street.

READ  Japonia zezwala ograniczonym grupom turystycznym od maja jako krok do pełnego ponownego otwarcia

Jako przewodniczący G20 w tym roku Indonezja spotkała się z presją krajów zachodnich, aby wycofać zaproszenie dla Putina w związku z inwazją jego kraju na Ukrainę, którą jego rząd określa jako „specjalną operację wojskową”.

Indonezja zaprosiła również ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego do udziału w szczycie na Bali.

Jokowi starał się pozycjonować się jako mediator między walczącymi narodami, aw ostatnich miesiącach podróżował na spotkanie z prezydentami Ukrainy i Rosji, aby wezwać do zakończenia wojny i szukać sposobów na złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego.

Jokowi powiedział w tym tygodniu, że oba kraje zaakceptowały Indonezję jako „most pokoju”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Anandy Theresii i Tony’ego Munro) Scenariusz: Kanupriya Kapoor i Kate Lamb; Edytowanie przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *