Xi w Chinach: nie ma powodu, aby zmieniać formułę „jeden kraj, dwa systemy” w Hongkongu

HONG KONG (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping, podczas rzadkiej wizyty w globalnym centrum finansowym po zaprzysiężeniu nowego przywódcy miasta, powiedział, że nie ma powodu, aby zmieniać formułę rządzenia Hongkongiem. John Lee, piątek.

Wielka Brytania przywróciła Hongkong pod chińskie rządy 1 lipca 1997 roku, obiecując Pekinowi szeroką autonomię, nieograniczone prawa jednostki i niezawisłość sądownictwa przynajmniej do 2047 roku.

Krytycy Chin, w tym kraje zachodnie, oskarżają władze o naruszanie tych wolności za pomocą szeroko zakrojonego prawa bezpieczeństwa narodowego, które Pekin nałożył na miasto w 2020 roku w następstwie masowych protestów prodemokratycznych rok wcześniej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chiny i Hongkong odrzuciły oskarżenia, twierdząc, że prawo „przywróciło porządek z chaosu”, aby miasto mogło się rozwijać.

Xi powiedział, że ustawa o bezpieczeństwie jest korzystna dla „praw demokratycznych” mieszkańców miasta i że nadal obowiązuje formuła „jeden kraj, dwa systemy”.

„Dla tego rodzaju dobrego systemu nie ma absolutnie żadnego powodu, aby go zmieniać. Musi być utrzymany na dłuższą metę” – powiedział Xi.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia wszyscy urzędnicy, w tym Xi, nosili maski i stali w odległości co najmniej jednego metra. Nie podali sobie rąk.

Były szef ochrony Lee, który jest sankcjonowany przez Stany Zjednoczone za swoją rolę we wdrażaniu ustawy o bezpieczeństwie, przejmuje kierownictwo w czasie, gdy miasto stoi w obliczu masowego exodusu talentów pośród jednych z najostrzejszych na świecie ograniczeń związanych z COVID-19. Czytaj więcej

Władze rozmieściły ogromne siły bezpieczeństwa, zamykając drogi i przestrzeń powietrzną wokół malowniczego portu Wiktorii, gdy ostatni władca kolonii, Chris Patten, zwrócił Hongkong do Chin podczas ceremonii przesiąkniętej deszczem w 1997 roku.

Czerwone latarnie i plakaty ogłaszające „nową erę” stabilności zdobiły główne drogi i pasy w pobliżu centrum kongresowego

READ  Columbia otwiera centrum nauczania w Izraelu wśród oburzenia wśród wykładowców

Xi nie wziął udziału w tradycyjnej ceremonii podniesienia flagi w piątek, a media doniosły, że po przybyciu do Hongkongu w czwartek zatrzymał się na noc za granicą w Shenzhen.

Wyjazd Xi do Hongkongu jest jego pierwszą od 2017 roku, kiedy to zaprzysiągł Carrie Lam, pierwszą kobietę-prezydent miasta, która nadzorowała niektóre z najbardziej niespokojnych czasów na tym terytorium, naznaczone protestami antyrządowymi w 2019 roku i pandemią COVID.

Pięć lat temu Xi przebywał w Hongkongu na czas swojej podróży. Tym razem jego miejsce pobytu w nocy i powody wyboru Shenzhen nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Hongkong odnotował w czwartek ponad 2000 przypadków COVID-19 dziennie, co oznaczałoby najbardziej rygorystyczne ograniczenia w każdym mieście na kontynencie. Tylko Chiny są jednymi z głównych krajów, które decydują się na stłumienie epidemii, gdy tylko się pojawi, niemal za wszelką cenę.

„Wielki remont”

Niektórzy analitycy postrzegają wizytę Xi jako zwycięską rundę po tym, jak Pekin zacieśnił uścisk nad Hongkongiem. Po przybyciu do miasta w czwartek Xi powiedział, że miasto przezwyciężyło swoje wyzwania i „podniosło się z popiołów”. Czytaj więcej

Nacjonalistyczny dziennik „Global Times”, publikowany codziennie przez oficjalny Dziennik Ludowy rządzącej partii komunistycznej, napisał w artykule wstępnym. „Wielkie odrodzenie narodu chińskiego jest nieodwracalne, złoczyńca z Hongkongu będzie jeszcze jaśniejszy”.

Dziesiątki tysięcy protestujących maszerowały podczas wizyty Xi pięć lat temu, a 1 lipca był tradycyjnie wykorzystywany jako coroczna okazja dla mieszkańców Hongkongu do wyrażenia swoich skarg.

Tym razem nie ma protestów, a najbardziej zagorzali politycy opozycji i działacze demokratyczni przebywają w więzieniu lub na emigracji.

Działacz prodemokratyczny, Nathan Lo, który uciekł z Hongkongu, powiedział w tweecie: „Całe miasto ma jeden dominujący głos, a inne zostały wymazane. Jest ciche i „harmonijne”, ponieważ straciło swoją polityczną różnorodność i wolność wyrażenie.” . To porażka, a nie sukces „jednego kraju, dwóch systemów”.

Napisane przez Mariusa Zacharię. Edycja Lincoln Fest.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *