Yilin i Liu He, Chińczyk, rozmawiają o polityce technologicznej USA podczas osobistego spotkania

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen i wicepremier Chin Liu He odbyli swoje pierwsze osobiste spotkanie w Zurychu 18 stycznia 2023 r.

Sebastien Bozon | Afp | Obrazy Getty’ego

PEKIN – chiński wicepremier Liu Omówił politykę gospodarczą i technologiczną USA wobec Chin na spotkaniu z sekretarz skarbu USA Janet Yellen w środę, zgodnie z odczytem Departamentu Handlu.

Chiny „mają nadzieję, że strona amerykańska zwróci uwagę na wpływ polityki obu stron” – czytamy w oświadczeniu.

Spotkanie w Zurychu było pierwszym osobistym spotkaniem Yellen i Liu po trzech latach ograniczeń w podróżowaniu związanych z Covid.

W październiku ogłosiło to Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu USA Całkowity zakaz dla amerykańskich firm i osób fizycznych Od współpracy z chińskimi partnerami nad najnowocześniejszymi półprzewodnikami – niszową branżą, która opiera się na amerykańskich i zagranicznych narzędziach rozwojowych. Zakaz wynikał z ograniczeń administracji Trumpa nałożonych na określone chińskie firmy, takie jak SMIC i Huawei.

Administracja Bidena nie zniosła też ceł nałożonych na Chiny za czasów Trumpa.

Podczas gdy Pekin odpowiedział własnymi taryfami, jego najbardziej merytoryczną odpowiedzią był amerykański zakaz technologii W grudniu złożył spór do Światowej Organizacji Handlu.

Odczyty Departamentu Skarbu USA nie wspominały o technologii. „Podczas szczerych, merytorycznych i konstruktywnych rozmów wymieniali poglądy na temat sytuacji makroekonomicznej i finansowej” – powiedział resort.

Yellen „nie może się doczekać podróży do Chin i powitania swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych w najbliższej przyszłości” – czytamy w oświadczeniu.

Chińskie oświadczenie mówi, że z zadowoleniem przyjmuje Yelin do odwiedzenia Chin „w odpowiednim czasie” w tym roku.

Liu prowadził negocjacje handlowe Chin ze Stanami Zjednoczonymi wewnątrz Chin, jest wicepremierem Rady Państwa i przewodniczącym Komitetu Stabilności i Rozwoju Finansowego.

„Aby okiełznać inflację, niektóre kraje wybrały politykę, która najprawdopodobniej doprowadzi do cyklu wzrostu, recesji i ożywienia”. Liu napisał w liście W tym tygodniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

READ  Minister powiedział, że Niemcy nie będą przeszkadzać Polsce w wysyłaniu czołgów na Ukrainę

„Wzywamy do zwrócenia większej uwagi na pośredni negatywny wpływ rosnących stóp procentowych w głównych krajach na rynki wschodzące i kraje rozwijające się, aby nie zwiększały one zadłużenia ani ryzyka finansowego” – powiedział.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Jeśli chodzi o Chiny, Liu powiedział, że „wysokiej jakości rozwój gospodarczy powinien zawsze być naszym celem”, że środki wspierania rynku nieruchomości przynoszą efekty i że kraj skupi się bardziej na przyciąganiu inwestycji zagranicznych.

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły w zeszłym roku o 8% w dolarach amerykańskich. W oświadczeniu odnotowano gwałtowny wzrost inwestycji z Korei Południowej, Niemiec, Wielkiej Brytanii i ogólnie z Unii Europejskiej, ale nie wspomniano o Stanach Zjednoczonych

Leo skończył w tym miesiącu 70 lat i on też Odszedł z chińskiego kierownictwa, zgodnie ze zmianami ogłoszonymi na kongresie rządzącym Komunistycznej Partii Chin w październiku.

Analitycy spodziewają się, że He LifengPrzewodniczącego Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, aby przejąć rolę Liu w kierowaniu pracami finansowymi i gospodarczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.