Z wojną szalejącą na wschodzie Ukraina ma szansę „żyć europejskim marzeniem”

  • Kandydatura Ukrainy do UE oznacza poważną zmianę w europejskiej geopolityce
  • Putin dąży do zmniejszenia unijnego problemu
  • Rozpoczyna się wojna o Siverodonetów
  • Rosyjskie media twierdzą, że schwytano dwóch Amerykanów walczących o Ukrainę

BRUKSELA / KIJÓW, 18 czerwca (Reuters) – Gdy wojna szalała na wschodniej Ukrainie, Kijów otrzymał w piątek ogromny impuls, kiedy został nominowany przez Unię Europejską jako kandydat do dołączenia do obozu, zapowiadając dramatyczną zmianę geopolityczną po inwazji Rosji. .

Oczekuje się, że na szczycie w przyszłym tygodniu przywódcy UE zatwierdzą zalecenia administratora obozu dla Ukrainy i sąsiedniej Mołdawii. Czytaj więcej

Na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński powiedział, że odwaga Ukraińców przyniosła Europie szansę „stworzenia nowej historii niepodległości i ostatecznego usunięcia szarej strefy między Europą Wschodnią a Rosją”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W miarę postępu dyplomacji z Brukselą zaciekłe walki trwały w Donbasie na wschodzie, gdzie Rosja starała się potwierdzić i przedłużyć ostatnie zwycięstwa, podczas gdy brytyjski premier Boris Johnson złożył niespodziewaną wizytę w stolicy, Kijowie.

Zełenski powiedział w nocnym przemówieniu telewizyjnym, że chciałby zobaczyć koniec państw członkowskich UE, ale dodał: „Można sobie wyobrazić europejską potęgę tylko z prawdziwie potężną europejską potęgą, europejską niepodległością i Ukrainą”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen ogłosiła decyzję, ubrana w niebieską bluzkę w ukraińskich barwach reprezentowaną przez żółtą marynarkę.

„Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę” – powiedział. „Chcemy, aby z nami żyły europejskim marzeniem”.

Prezydent Rosji Władimir Putin w błędnym przemówieniu w Petersburgu ostro skrytykował Zachód, zwłaszcza Stany Zjednoczone, ale starał się zmniejszyć problem UE.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. „To nie jest obóz wojskowy. Przystąpienie do unii gospodarczej jest prawem każdego kraju”.

READ  Szef Secret Service James Murray opuścił agencję

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział jednak, że Rosja uważnie monitoruje wysiłki UE Ukrainy, zwłaszcza w świetle zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w 27-osobowej grupie.

Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej cztery dni po przekroczeniu granicy przez wojska rosyjskie pod koniec lutego. W ciągu kilku dni połączył się z Mołdawią i Gruzją, a mniejszy były Związek Radziecki również walczył z obszarami separatystycznymi przy wsparciu Rosji.

Choć to dopiero początek procesu, który trwa od wielu lat i wymaga kompleksowych reform, to posunięcie Komisji Europejskiej stawia Kijów na skraju realizacji aspiracji, która jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się nieosiągalna.

Jednym z celów Putina w rozpoczęciu, jak to nazywa, „specjalnej operacji wojskowej” Moskwy, która zabiła tysiące ludzi, zniszczyła miasta i miliony przesiedleńców, jest powstrzymanie ekspansji Zachodu na wschód przez sojusz wojskowy NATO.

Ale piątkowe oświadczenie podkreśla, że ​​wojna przyniosła odwrotny skutek: integrację Finlandii i Szwecji z NATO, obecnie UE, która podejmuje najbardziej ambitną ekspansję od czasu przyjęcia krajów Europy Wschodniej po zimnej wojnie.

W celu eskalacji globalnego konfliktu rosyjskie media wyemitowały zdjęcia dwóch Amerykanów schwytanych podczas walk o Ukrainę. „Jestem przeciwko wojnie” – powiedzieli mężczyźni w osobnych klipach wideo opublikowanych w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

Pokolenie postsowieckie

Członkostwo w UE nie jest gwarantowane – rozmowy z Turcją, pierwszym kandydatem od 1999 r., od lat utknęły w martwym punkcie. Ale jeśli zostanie to uzgodnione, Ukraina byłaby największym krajem UE pod względem obszaru i piątym najbardziej zaludnionym krajem.

Ukraina i Mołdawia są biedniejsze niż obecni członkowie UE i mają niedawną historię burzliwej przestępczości politycznej i zorganizowanej, a także konfliktów z prorosyjskimi separatystami.

Ale 44-letni Zełenski i 50-letnia Maia Sandu mają prozachodnich przywódców, którzy wychowali się poza Związkiem Radzieckim.

Johnson, ostatni z serii zagranicznych przywódców, którzy odwiedzili Kijów w celu szkolenia sił ukraińskich, powiedział, że Wielka Brytania będzie wspierać naród ukraiński, „aż w końcu wygrasz”. Czytaj więcej

READ  Sonda słoneczna NASA po raz pierwszy „dotyka” słońca, zanurzona w niezbadanej atmosferze | NASA

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dimitrow Kuleba wezwał Zachód, aby nie „zalecał wysiłków pokojowych na niedopuszczalnych warunkach”, wyraźnie mówiąc na początku tego miesiąca, że ​​prezydent Francji Emmanuel Macron nie musiał upokarzać Rosji, aby znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie. Czytaj więcej

Zamiast tego Guleba napisał w internetowym artykule w czasopiśmie Foreign Policy, że Zachód powinien pomóc Ukrainie w wygranej, utrzymując i zwiększając sankcje wobec Moskwy poprzez dostarczanie ciężkiej broni.

„Niezależnie od szerszych kosztów ekonomicznych, Zachód nie może tolerować żadnych sankcji” – napisał. „Oczywiste jest, że droga Putina do stołu negocjacyjnego prowadzi tylko przez porażki wojenne”.

Odkąd Ukraina pokonała rosyjską próbę ataku na Kai w marcu, Moskwa ponownie skoncentrowała się na proseparatystycznym regionie Donbasu Wschodniego, a jej siły wykorzystały swoją przewagę artylerii, by eksplodować w miastach podczas represyjnej fazy wojny. .

Rosja również rośnie.

Instytut Badań Wojennych z siedzibą w Waszyngtonie powiedział, że jego wojsko „poniosło ciężkie straty” podczas zdobywania Siwerodoniecka i jego siostrzanego miasta Łyczynsk. W notatce w piątek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Abdelaziza Boumzara na temat biur Marinki i Reuters; Napisane przez Davida Brinstroma i Clarence’a Fernandeza; Montaż: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *