Zabójstwo japońskiego Shinzo Abe

Przechodnie śledzą biuletyn informacyjny o zabójstwie byłego japońskiego premiera Shinzo Abe w Tokio, 8 lipca (Kiyoshi Ota/Bloomberg/Getty Images)

Zmarł były premier Japonii Shinzo Abe Po tym, jak został zastrzelony Podczas przemówienia kampanijnego w piątek w Nara. Miał 67 lat.

Abe pełnił dwie odrębne kadencje jako przywódca prawicowego Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP) – najpierw od 2006 do 2007, potem ponownie od 2012 do 2020. Jego druga kadencja była najdłuższą kadencją na szefa japońskiego rządu.

Pochodził z rodziny japońskich premierów: Abe urodził się 21 września 1954 w Tokio w prominentnej rodzinie politycznej. Jego dziadek i wujek pełnili funkcję premiera, a ojciec był sekretarzem generalnym Partii Liberalno-Demokratycznej.

Abe został po raz pierwszy wybrany do japońskiej Izby Reprezentantów w 1993 roku, w wieku 38 lat. W 2000 roku piastował szereg stanowisk ministerialnych, aw 2003 roku został sekretarzem generalnym Partii Liberalno-Demokratycznej. Cztery lata później został mianowany szefem partii i premierem Japonii.

Jego pierwszą kadencję naznaczyły kontrowersje i pogarszający się stan zdrowia. Zrezygnował z funkcji lidera partii i premiera w 2007 roku. Koniec pierwszej kadencji Abego otworzył drzwi obrotowe, w których pięciu różnych mężczyzn objęło stanowisko premiera w ciągu pięciu lat, zanim objął stanowisko premiera. gabinet. Wybory 2012. Zrezygnował w 2020 z powodu złego stanu zdrowia.

Po odejściu z urzędu nadal był wpływowym liderem: Po odejściu ze stanowiska Abe pozostał szefem największej frakcji w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej i pozostał wpływowy w partii. Kontynuował swoją kampanię na rzecz silniejszej polityki bezpieczeństwa i rozgniewał Chiny w zeszłym roku, wzywając do większego zaangażowania sojuszników w obronę demokracji na Tajwanie. W odpowiedzi Pekin odwołał ambasadora Japonii i oskarżył Abe o publiczne zakwestionowanie suwerenności Chin.

Abe na nowo zdefiniował politykę dyplomatyczną i wojskową Japonii: Abe zostanie zapamiętany za zwiększenie wydatków na obronę i wywołanie najbardziej dramatycznej zmiany w japońskiej polityce wojskowej od 70 lat. W 2015 roku jego rząd uchwalił reinterpretację powojennej pacyfistycznej konstytucji Japonii, pozwalając siłom japońskim na udział w walkach za granicą – na warunkach – po raz pierwszy od II wojny światowej.

READ  Papież Franciszek: „Ziemski ksiądz” to tylko „pogańskie duchowieństwo”

Abe argumentował, że zmiana była konieczna, aby odpowiedzieć na trudniejsze warunki bezpieczeństwa, odniesienie do bardziej asertywnych Chin i powtarzających się testów rakietowych w Korei Północnej.

Podczas swojej kadencji Abe starał się poprawić stosunki z Pekinem i wykonał historyczną rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w 2018 roku. W międzyczasie próbował przeciwdziałać chińskiej ekspansji w regionie, jednocząc sojuszników z Pacyfiku.

Spróbuj zbudować osobistą relację z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Podobnie jak relacje Waszyngtonu z Phenianem skłania się ku dyplomacjiZ Trumpem i prezydentem Korei Południowej Moonem Jae In trzyma historyczne szczyty Wraz z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, Abe powiedział, że jest „zdeterminowany”, by spotkać się z Kimem. Abe chciał znormalizować stosunki z Koreą Północną i złagodzić napięcia na Półwyspie Koreańskim, ale jego priorytetem było zapieczętowanie rodzin obywateli Japonii porwanych przez Koreę Północną w latach 70. i 80. XX wieku.

Podczas jego kadencji stosunki Japonii z Koreą Południową uległy pogorszeniu. Oba kraje zostały uwikłane w poważny konflikt, w którym zniesiono umowy wywiadu wojskowego i handlowego, częściowo z powodu spuścizny II wojny światowej i brutalnej kolonizacji Półwyspu Koreańskiego przez Japonię.

„Abenomika”: Abe objął urząd w okresie zawirowań gospodarczych i szybko rozpoczął rewitalizację japońskiej gospodarki po dziesięcioleciach stagnacji. Wkrótce po tym, jak został ponownie wybrany na premiera w 2012 roku, rozpoczął wielki eksperyment znany jako „Abenomika”.

Obejmował trzy rzekome akcje – ogromny bodziec monetarny, zwiększone wydatki rządowe i reformy strukturalne.

Po mocnym starcie zachwiałem się i w 2015 roku Abby Zwolniony z pracy „Trzy nowe akcje” mające na celu zwiększenie PKB. Wszelkie nadzieje, że w końcu odniosą swój ślad, zostały rozwiane, gdy Covid-19 ogarnął kraj w 2020 roku, popychając Japonię w recesję.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Abego w kraju było zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Jednak długo oczekiwany sukces Igrzysk w Tokio został ostatecznie zniweczony przez pandemię Covid-19, zmuszając rywalizację do 2021 r.

READ  Uderzenia w ukraińską elektrownię atomową skłoniły Sekretarza Generalnego ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

Abe ogłosił stan wyjątkowy kilka miesięcy po wykryciu pierwszych przypadków. Jego administracja została również skrytykowana za niski wskaźnik badań i wczesny brak specjalistycznego sprzętu medycznego do leczenia rosnącej liczby pacjentów.

Najbardziej udanym podejściem było zajęcie się przez Abe abdykacją cesarza Akihito, pierwszego japońskiego króla, który abdykował od dwóch stuleci. Jego syn, cesarz Naruhito, zastąpił go w październiku 2019 roku, rozpoczynając erę Reiwa.

Abe pozostawił swoją żonę, Aki Abe, ni Matsuzaki, którą poślubił w 1987 roku. Para nie miała dzieci.

Przeczytaj więcej o jego dziedzictwie tutaj I zobacz jego życie na zdjęciach tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.