Zamknięcie rurociągu Nord Stream 1 na trzy dni, zwiększając presję na Europę

Nieplanowane zlecenie na konserwację rurociągu Nord Stream 1, który biegnie pod Morzem Bałtyckim do Niemiec, pogłębia kryzys energetyczny między Moskwą a Brukselą, który już przyczynił się do wzrostu inflacji w regionie i zwiększył ryzyko racjonowania i recesji.

Gazprom powiedział, że trzydniowe zamknięcie było spowodowane tym, że jedyna pozostała sprężarka gazu w gazociągu wymagała konserwacji, ale posunięcie to przyniesie Więcej zamieszania, zwłaszcza dla Niemiecktóry jest w dużej mierze uzależniony od dostaw z Moskwy do zasilania swojego przemysłu.
Podąża za ostatnim zamknięciem a Coroczna planowana konserwacja co 10 dni co miało miejsce w lipcu i wzbudziło obawy, czy Rosja wznowi dostawy, które zostały zmniejszone od połowy czerwca.
Niemcy już musiały oddać Uniperowi – największemu importerowi rosyjskiego gazu i jak dotąd największej ofiarie europejskiego kryzysu energetycznego – 15 miliardów euro (15,1 miliardów dolarów) plan ratunkowy Po Rosji drastycznie ograniczyła przepływy, zmuszając ją do kupowania gazu z innych źródeł po znacznie wyższych cenach.

Szerszy wpływ niemieckiej gospodarki został podkreślony w piątkowych danych dotyczących cen producentów, które w lipcu odnotowały najwyższy wzrost w historii, zarówno rok do roku, jak i miesiąc po miesiącu, ponieważ koszty energii znacząco wzrosły.

akredytacja niemiecka

Rurociąg Nord Stream pracował już na jednej piątej swojej przepustowości, co budzi obawy, że Rosja może całkowicie zatrzymać napływy w zimowym sezonie grzewczym i utrudnić napełnianie magazynów.

Niemcy podjęły ukierunkowane wysiłki, aby wypełnić swoje magazyny, aby przygotować się, z poziomem 78,19% na dzień 17 sierpnia, nieco ponad 75,89% dla całej UE.

Gazprom poinformował, że po zakończeniu konserwacji i „przy braku awarii technicznych” wznowione zostaną przepływy 33 mln metrów sześciennych dziennie – zgodnie z obecnymi wielkościami.

Stanowi to wciąż tylko 20% pełnej przepustowości Nord Stream, wynoszącej 167 milionów metrów sześciennych dziennie.

READ  „Nie ufam jeszcze temu rynkowi”, biorąc pod uwagę niepewność między Rosją, Ukrainą i Fed

Gazprom poinformował, że prace konserwacyjne na pozostałej tłoczni gazu Trent 60 zostaną przeprowadzone z firmą Siemens. Rosyjski koncern obwiniał wcześniej wadliwy lub opóźniony sprzęt za spadek przepływów. Niemcy twierdzą, że to wymówka, by zaszkodzić swojej gospodarce.

Siemens Energy, odpowiedzialny za utrzymanie turbin Nord Stream 1, odmówił komentarza.

Wcześniej czołowi niemieccy politycy z partii rządzących odrzucali sugestie, że niedobory gazu można złagodzić poprzez dopuszczenie do eksploatacji zawieszonego gazociągu Nord Stream 2, co zaproponował Kreml jako rozwiązanie.

„Zdecydowanie sugeruję, abyśmy powstrzymali się od upokorzenia, o które zawsze prosimy (prezydenta Rosji Władimira) Putina o coś, czego nie dostaniemy” – powiedział Kevin Koehnert, zastępca dowódcy SPD kanclerza Olafa Scholza.

„Poleganie na nim musi się skończyć raz na zawsze” – dodał w wywiadzie dla t-online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *