Zamknięcie w Szanghaju niszczy ropę, obligacje i uderza w jena

Mężczyzna w masce ochronnej, pośród epidemii koronawirusa (COVID-19), przechodzi przez elektroniczną tablicę wyświetlającą wykresy (u góry) dla indeksu Nikkei poza domem maklerskim w Tokio w Japonii, 10 marca 2022 r. REUTERS / Kim Kyung-Hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek, ponieważ zamknięcie koronawirusa w Szanghaju wywołało obawy o słaby popyt, podczas gdy burzliwy spadek jena był kontynuowany, ponieważ Bank Japonii stał na drodze do wyższych rentowności.

Akcje światowe pozostawały w dużej mierze na stałym poziomie, przetrwały kolejną brutalną wyprzedaż na głównych rynkach obligacji.

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły zdecydowanie powyżej wskaźnika 2,5% po raz pierwszy od 2019 r., a dwuletnie rentowności w Holandii i Belgii po raz pierwszy od 2014 r. okazały się dodatnie, a nawet rentowności japońskie oparły się interwencji banku centralnego. osiągać nowe wyniki. jej najwyższy poziom od sześciu lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kolejny zauważalny ruch pochodził od japońskiego jena, który spadł o prawie 1,5%.

Tymczasem chińskie centrum finansowe, liczące 26 milionów ludzi, poprosiło wszystkie firmy o zawieszenie produkcji lub o zdalną pracę w ramach dwufazowego przestoju w ciągu dziewięciu dni. Czytaj więcej

Rozprzestrzenianie się ograniczeń w największym na świecie importerze ropy spowodowało, że Brent spadł o 4,35 dolara do 116,33 dolara, podczas gdy ropa amerykańska spadła o 4,5 dolara, czyli o 4 procent, do 109,38 dolara.

Chociaż chińskie chipsy ziemniaczane (.CSI300) A japoński indeks Nikkei spadł o 0,6% (.N225) Utrata 0,7%, kontrakty terminowe na akcje w USA spadły, słabe ceny ropy naftowej polepszyły akcje europejskie, które były ogólnie mocniejsze (.stoxx).

Indeks MSCI World Stock był płaski, (MIAPJ0000PUS.)odporny w obliczu radykalnie bardziej jastrzębiego Fed i wyższych rentowności obligacji.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Zwyżka na rynku się załamuje, ale nie załamuje; Wielki Tydzień dla Tesli, rywala EV

Nastroje związane z podejmowaniem ryzyka wzmocniły nadzieje na postęp w rosyjsko-ukraińskich rozmowach pokojowych, które mają się odbyć w Turcji w tym tygodniu po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina jest gotowa do dyskusji o przyjęciu neutralnego statusu w ramach umowy. {nL2N2VU0EH]

„Nastroje były zaskakująco odporne na giełdach, które kupują pozytywne nagłówki z wojny na Ukrainie” – powiedział Jan von Gerrich, główny analityk Nordea.

„Przecena, która trwa na krótkim końcu amerykańskiej krzywej dochodowości, ma miejsce bardzo szybko i bez żadnych konsekwencji dla Wall Street”.

Citi prognozował w zeszłym tygodniu 275 punktów bazowych na zacieśnienie przez Fed w tym roku, w tym pół punktu podwyżek w maju, czerwcu, lipcu i wrześniu.

zwiększyć wydajność

Oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna może mocniej i szybciej naciskać, aby okiełznać inflację, która jest najwyższa od czterech dekad, nadal uderzała w rynki obligacji państwowych.

Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych wzrosły o około 10 punktów bazowych w handlu londyńskim, po osiągnięciu najwyższego poziomu od początku 2019 r. na poziomie 2,41%. Rentowności 10-letnich obligacji również wzrosły do ​​nowych maksimów powyżej 2,5%.

Jedna z miar krzywej dochodowości obligacji amerykańskich – różnica między rentownościami obligacji pięcioletnich i trzydziestoletnich – uległa odwróceniu po raz pierwszy od 2006 r., co oznacza, że ​​ryzyko recesji jest coraz bardziej wyceniane.

Timothy Graf, szef strategii makroekonomicznej dla regionu EMEA w State Street, powiedział, że sprzedaż obligacji wydaje się obecnie „ścieżką najmniejszego oporu”.

„Fed nie dał żadnych wskazówek, że zwolni, jeśli cokolwiek eskaluje jastrzębie wytyczne” – dodał.

Rynki obligacji strefy euro nadal wkraczają w obszar dodatniej rentowności, podczas gdy ceny na rynku pieniężnym wskazują, że inwestorzy oczekują obecnie 60 punktów bazowych podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny do końca roku w porównaniu z 50 punktami bazowymi w zeszłym tygodniu.

READ  Umiera Robert Brockman, programista, który walczył z IRS

Rentowność australijskich 3-letnich obligacji wzrosła do 2,386%, najwyższego poziomu od 2014 roku.

10-letnie japońskie obligacje rządowe wzrosły do ​​najwyższego od sześciu lat poziomu 0,25%, osiągając górną granicę zakresu polityki Banku Japonii, nawet po interwencji banku centralnego na rynku, próbując go powstrzymać.

Bank Japonii wzmocnił swoją ultraluźną politykę, oferując kupno tylu obligacji, ile potrzeba, aby utrzymać rentowność 10-letnich obligacji poniżej 0,25%.

To spowodowało, że dolar osiągnął najwyższy poziom od sierpnia 2015 r. na poziomie 123,82 jena, co dało mu ponad 7% wzrost w ciągu miesiąca. Podobnie bogaty w zasoby dolar australijski wzrósł w tym miesiącu o ponad 10% do 93,20 jena.

W tym samym okresie euro straciło około 2,3% w stosunku do dolara, ale wyniosło 1,0954 USD, nieco powyżej dwuletniego minimum wynoszącego 1,0804 USD.

Na rynkach towarowych złoto spadło do 1931 USD za uncję, o około 1,3%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Okładka) Dara Ranasinghe, montaż: William MacLean

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.