Zdjęcia opublikowane w poniedziałek rzucają światło na środowisko podobne do naszego Układu Słonecznego, kiedy powstał ponad 4,5 miliarda lat temu. Obserwacja Mgławicy Oriona pomoże astronomom lepiej zrozumieć, co wydarzyło się w ciągu pierwszego miliona lat tej daty Planetarna ewolucja Drogi Mlecznej, powiedział astrofizyk z Western Els University Peters w komunikacie prasowym.
„Byliśmy zachwyceni niesamowitymi obrazami Mgławicy Oriona” – powiedział Peters. „Rozpoczęliśmy ten projekt w 2017 roku, więc czekaliśmy ponad pięć lat na te dane”.
„Te nowe obserwacje pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób masywne gwiazdy przekształcają obłok gazu i pyłu, w którym się narodziły” – dodał Peters.
Jądra gwiezdnych żłobków, takich jak Mgławica Oriona, są zasłonięte dużą ilością gwiezdnego pyłu, co uniemożliwia badanie tego, co dzieje się w środku za pomocą instrumentów takich jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który opiera się głównie na świetle widzialnym.
„Obserwacja Mgławicy Oriona była wyzwaniem, ponieważ jest tak jasna dla bezprecedensowo czułych urządzeń Webba. Ale Webb jest niesamowity, ponieważ Webb może obserwować odległe i słabe galaktyki, a także Jowisza i Oriona, dwa najjaśniejsze źródła na niebie w podczerwieni. – powiedział w komunikacie prasowym naukowiec Olivier Bernier z CNRS, francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych.
Nowe zdjęcia ujawniają wiele struktur wewnątrz mgławicy, w tym Proplyds – centralną protogwiazdę otoczoną dyskiem pyłowo-gazowym, w którym formują się planety.
„Nigdy nie byliśmy w stanie zobaczyć misternie drobnych szczegółów tego, jak materia międzygwiazdowa formuje się w tych środowiskach, ani dowiedzieć się, jak układy planetarne mogą powstawać w obecności tego ostrego promieniowania. Obrazy te ujawniają dziedzictwo ośrodka międzygwiazdowego na planetach”. powiedziała Emily Habart, profesor nadzwyczajny w Astrophysical Institute of Spatial (IAS) we Francji.
W samym sercu Mgławicy Oriona widoczna jest również trapezoidalna gromada młodych, masywnych gwiazd, które tworzą obłok pyłu i gazu dzięki intensywnemu promieniowaniu ultrafioletowemu. Zrozum, jak to promieniowanie wpływa na klaster Środowisko jest kluczem do zrozumienia składu układów gwiezdnych.
„Masywne młode gwiazdy emitują duże ilości promieniowania ultrafioletowego bezpośrednio do pierwotnego obłoku, który wciąż je otacza, a to zmienia fizyczny kształt obłoku, a także jego skład chemiczny. Jak to jest dokładne i jak wpływa na dalsze formowanie się gwiazd i planety nie są jeszcze znane.”
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.