Żar starożytnego piekła identyfikuje najgorsze wyginięcie w historii Ziemi: ScienceAlert

Związek między starożytnymi erupcjami wulkanów a najbardziej śmiercionośnym wyginięciem, jakiego świat właśnie był świadkiem, jest coraz silniejszy. Nowa analiza nt Rtęć Izotopy dostarczyły dowodów na to, że ćwierć miliarda lat temu odległe miejsca na południowej półkuli Ziemi były pokryte gruzem z erupcji wulkanów na Syberii.

tak zwany wielka śmierć, Jest również tzw Wydarzenie masowego wymierania permu i triasuPotem, gdy większość życia została zniszczona pod wypełnionym popiołem niebem.

Chociaż jasne jest, jak wszystko się skończyło – wraz z utratą ponad 90 procent gatunków morskich i ponad 70 procent kręgowców żyjących na lądzie – nasze zrozumienie tego, jak doszło do największej śmierci na Ziemi, pozostaje nieco mgliste, pomimo wysiłków geologów.

Łącząc ślady chemiczne uwięzione w skałach i osadach oceanicznych, geolodzy są dość pewni, że seria erupcji wulkanów wywołała serię dramatycznych zmian w ziemskiej atmosferze i oceanach, które Ostatecznie uduszone zwierzęta.

Ale nastąpiło wielkie wydarzenie wymierania Wielka śmierć Potrzebne są również bardzo mocne argumenty, zanim geologowie będą mogli jednoznacznie stwierdzić, dlaczego i kiedy to się stało. W końcu cofają się w czasie jakieś 252 miliony lat temu.

We wcześniejszych badaniach cynk i Nikiel Zostały one wykorzystane do powiązania zmian w chemii oceanów z superwulkanami i utratą życia morskiego. Ale te pierwiastki są poddawane recyklingowi na powierzchni Ziemi, w przeciwieństwie do ich izotopów Rtęć które zapewniają bardziej stabilne wskazanie aktywności wulkanicznej.

Ponadto wiele badań tego masowego wymierania koncentrowało się na miejscach z półkuli północnej, co utrudnia zrozumienie wpływu wulkanów na spód Ziemi. Jest to ważne, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje, że Wielkie Umieranie nie było pojedynczym śmiertelnym wydarzeniem, ale wielokrotnymi wymieraniami, które miały miejsce w falach na przestrzeni stu tysięcy lat.

Tak więc paleoklimatolog Jun Shen z Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Chinach i współpracownicy postanowili się dowiedzieć Rtęć Izotopy w osadach skalnych w dwóch miejscach na półkuli południowej: w basenie Karoo w południowo-środkowej Afryce i w basenie Sydney na wschodnim wybrzeżu Australii.

READ  „Dylatacja czasu” – nasze postrzeganie czasu uległo spowolnieniu

W czasach Wielkiej Umierania baseny połączyły się w jeden superkontynent tzw Pangea, ale obecnie dzieli go około 10 000 km (6200 mil) i Ocean Indyjski. Naukowcy odkryli w nich prawie identyczne wzorce: Rtęć Izotopy osiągnęły szczyt pod koniec okresu permu.

Dowody te sugerują – z jak dotąd najbardziej odległych ziemskich miejsc Pułapek Syberyjskich, gigantyczne strumienie lawy utworzone przez omawiane wulkany kończące epokę – Rtęć Naukowcy stwierdzili, że wulkany znajdują się na półkuli północnej i rozprzestrzeniają się po całym świecie.

Okazało się, że to emisje wulkaniczne Rtęć Ma bardzo specyficzny skład izotopowy Rtęć które nagromadziły się na horyzoncie wyginięcia” Wyjaśnić Autor badania i geolog z University of Connecticut, Tracy Frank.

„Znając wiek tych złóż, możemy definitywnie powiązać czas wymierania z tą kolosalną erupcją na Syberii”.

Ich praca odpowiada Sygnały izotopów siarki W połączeniu z „wielką śmiercią”, a także opiera się na nim poprzednie wyszukiwanie Co wskazuje, że masowe wymieranie miało miejsce na lądzie do 600 000 lat, zanim życie morskie zostało wessane w ostatnich kilku oddechach.

„To wskazuje, że samo wydarzenie nie było jednym wielkim ciosem, który nastąpił natychmiast” – powiedział. Wyjaśnić Christopher Fielding, inny geolog z University of Connecticut.

„To nie był bardzo zły dzień na Ziemi, że tak powiem, zajęło to trochę czasu, a to dobrze pasuje do nowych odkryć, ponieważ sugeruje, że przyczyną był wulkanizm”.

Naukowcy przyznają, że ustalenie bezpośredniej przyczyny Wielkiej Śmierci nie jest łatwe. Pióropusze popiołu z Erupcje wulkanów w południowych Chinach Był również zamieszany w masakrę, a także pułapki syberyjskie.

Tak więc, próbując zrekonstruować sekwencję wydarzeń, które doprowadziły do ​​największego wyginięcia Ziemi, być może najbardziej niezwykłą wiadomością do przyswojenia jest kruchość życia na gwałtownej planecie, która jest obecnie pod presją wielu takich samych zmian klimatycznych: rosnących temperatur i efektu cieplarnianego gazy.

READ  Obok niego krąży czarna dziura – „całkowicie nieoczekiwane”

Badania opublikowane w Komunikacja natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *