Zarządzający funduszami oskarżają Allianz o zapłacenie 6 miliardów dolarów w sprawie oszustwa w USA

NOWY JORK / MONACHIUM, 17 maja (Reuters) – niemiecka firma Allianz (ALVG.DE) Zgodził się zapłacić ponad 6 miliardów dolarów, a amerykańska jednostka zarządzania aktywami przyzna się do oszustw związanych z papierami wartościowymi z powodu upadku funduszy strukturalnych Alpha na początku pandemii COVID-19.

Ugody Allianz z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd należą do największych w historii firmy i przyćmiewają wcześniejsze ugody korporacyjne uzyskane za administracji prezydenta Joe Bidena.

Gregoire Tornant, były dyrektor ds. inwestycji, który stworzył i nadzorował nieistniejące już fundusze Structured Alpha, również został oskarżony o oszustwa, spisek i utrudnianie działań, podczas gdy dwóch zarządzających portfelami złożyło związane z tym zarzuty winy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zarządzając aktywami o wartości nieco ponad 11 miliardów dolarów, fundusze strukturyzowane Alpha straciły ponad 7 miliardów dolarów, gdy COVID-19 trafił na rynki w lutym i marcu 2020 r.

Prokuratorzy powiedzieli, że Allianz Global Investors US LLC wprowadził w błąd fundusze emerytalne nauczycieli, duchownych, kierowców autobusów, inżynierów i innych inwestorów, bagatelizując ryzyko funduszy i ujawnił „znaczące luki” w monitorowaniu funduszy. Czytaj więcej

Inwestorom powiedziano, że fundusze wykorzystywały opcje, w tym zabezpieczenia chroniące przed krachem na rynku, ale powodowie stwierdzili, że zarządzający funduszami wielokrotnie nie wykupywali tych zabezpieczeń.

Prokuratorzy stwierdzili, że menedżerowie zawyżali również wyniki funduszy, aby zwiększyć ich płace, obciążając 30% zwrotów przekraczających odpowiednie poziomy jako opłaty za wyniki.

Dokumenty sądowe wykazały, że wynagrodzenie Tournanta było najwyższe lub drugie w jego oddziale od 2015 do 2019 roku, w tym 13 milionów dolarów w 2019 roku.

Na konferencji prasowej prokurator Damien Williams na Manhattanie powiedział, że ucierpiało ponad 100 000 inwestorów i chociaż prokuratorzy rzadko wnoszą oskarżenia przeciwko firmom, było to „właściwe”.

READ  Wyprzedaż Amazon: Raport na żywo z ofertami Prime Early Access

Powiedział, że inwestorzy „otrzymali obietnicę stosunkowo bezpiecznej inwestycji ze ścisłą kontrolą ryzyka, mającą na celu przetrwanie nagłej burzy, takiej jak ogromny krach na giełdzie”. „Te obietnice były kłamstwami… Dziś jest dzień odpowiedzialności”.

Adwokaci winni powiedzieli

Znany również z działalności ubezpieczeniowej, Allianz jest jedną z najpopularniejszych marek w Niemczech i sponsorem olimpijskim.

Tymczasem na placu o tej samej nazwie w pobliżu monachijskiej siedziby Bayern Monachium mieści się jedna z najsłynniejszych drużyn piłkarskich na świecie.

Wtorkowa ugoda pokazała, że ​​Allianz zapłacił grzywnę w wysokości 2,33 miliarda dolarów, 3,24 miliarda odszkodowania i przepadek 463 milionów dolarów, wynika z dokumentów sądowych.

Williams powiedział, że grzywna została znacznie obniżona ze względu na odszkodowanie oferowane inwestorom przez Allianz.

Jednak odszkodowanie jest prawie dwukrotnie wyższe niż 3,3 miliarda dolarów, które Departament Sprawiedliwości zebrał z grzywien korporacyjnych za cały 2021 rok.

Allianz zgodził się również na karę cywilną w wysokości 675 milionów dolarów za ugodę z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, jedną z największych kar nałożonych przez tego regulatora od czasu upadku Enron Corp i WorldCom Inc dwie dekady temu.

Firma wcześniej przeznaczyła wystarczające środki na pokrycie ugody. Podczas gdy katastrofa frustrowała akcjonariuszy i skłoniła niektórych czołowych menedżerów Allianz do obniżenia wynagrodzeń, udziały grupy w Niemczech zamknęły się o 1,7% wyżej, po tym, jak łączne wypłaty zasadniczo odpowiadały ich rezerwom.

Dwóch byłych menedżerów portfela Alpha, Stephen Bond-Nelson i Trevor Taylor, zgodzili się przyznać do winy za oszustwa i oskarżenia o spisek i zawarli umowy o współpracy.

Tornant, który dołączył do Allianz w 2002 roku i założył trusty trzy lata później, poddał się władzom we wtorek rano w Denver i, według jego adwokata, będzie się opierał oskarżeniom.

„Greg Tornant został niesłusznie namierzony” – oświadczyli we wspólnym oświadczeniu jego prawnicy Seth Levine i Daniel Alonso. „Wierzymy, że wymiar sprawiedliwości odrzuci tę nieprzemyślaną i nieprzemyślaną próbę rządu kryminalizacji wpływu bezprecedensowego zakłócenia rynku wywołanego przez koronawirusa”.

READ  Badanie stwierdza, że ​​firmy naftowe twierdzą, że proces mycia jest przyjazny dla środowiska - EURACTIV.pl

Prawnicy Bonda, Nelson i Taylor, odmówili natychmiastowego komentarza.

Partnerstwo VOYA

Przyznanie winy Allianz obejmuje 10-letni zakaz świadczenia przez Allianz Global Investors usług doradczych funduszom inwestycyjnym zarejestrowanym w USA.

W rezultacie Allianz zgodził się przenieść około 120 miliardów dolarów w aktywa inwestorów do Voya Financial Inc (VOYA.N)za udział do 24% w jednostce zarządzania inwestycjami Voya.

Regulatorzy powiedzieli, że niewłaściwe postępowanie obejmowało sytuację, w której on i Bond-Nelson zmienili ponad 75 raportów o ryzyku przed wysłaniem ich do inwestorów, aby zmniejszyć oczekiwane straty w scenariuszach warunków skrajnych na rynku.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd powiedziała, że ​​oczekiwane straty w scenariuszu pojedynczego krachu rynkowego zostały zmienione do 4,15% z rzeczywistych 42,15%, po prostu przez usunięcie „2”.

Rzekome uchybienia cenzury przez Allianza obejmowały nieupewnianie się, że Tournant korzystał ze swoich obiecanych żywopłotów, mimo że tylko ludzie z jego grupy wiedzieli o niewłaściwym postępowaniu przed marcem 2020 r.

„Żaden system zgodności nie jest doskonały, ale kontrole w AGI nie miały nawet szans” – powiedział Williams.

Prokuratorzy dodali, że Bond Nelson, pod kierownictwem Tornanta, również okłamał wewnętrznych prawników Allianz po tym, jak firma dowiedziała się o poprawionych raportach i dochodzeniu SEC.

„Niestety ostatnio mieliśmy do czynienia z serią przypadków, w których instrumenty pochodne i złożone produkty zaszkodziły inwestorom w różnych sektorach rynku” – powiedział w oświadczeniu prezes SEC Gary Gensler.

Inwestorzy złożyli również ponad dwa tuziny pozwów przeciwko Allianz w związku z Alpha Structure Funds.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Jonathana Stempel w Nowym Jorku, Toma Simsa i Alexandra Hubnera w Monachium; Dodatkowe reportaże Luke’a Cohena w Nowym Jorku. Montaż przez Chizu Nomiyama i Thomasa Janowskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *