Zełenski naciska na poparcie Ukrainy na szczycie europejskich przywódców w Mołdawii

POLBWACA, Mołdawia (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nieustannie szuka większego wsparcia politycznego i bezpieczeństwa ze strony NATO. Otrzymał owację na stojąco, ale żadnych konkretnych zobowiązań w czwartek podczas rozległego szczytu, na którym zebrali się prawie wszyscy europejscy przywódcy, aby potępić nieproszoną Rosję i Białoruś.

Zełenski, wyglądający na ochrypłego po tygodniowym gromadzeniu poparcia dla swojego kraju, złożył niespodziewaną wizytę w sąsiedniej Mołdawii, która zakończyła się centralnym punktem wydarzenia mającego na celu złagodzenie regionalnych konfliktów i wzmocnienie jedności Europy w obliczu rosyjskiej wojny..

Po całym dniu rozmów w luksusowej winnicy na wsi Zełenski powiedział, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy jest członkostwo w NATO i Unii Europejskiej oraz że wszelkie proponowane plany pokojowe mające na celu zakończenie 15-miesięcznej wojny w jego kraju nie mogą uwzględniać rosyjskich obaw .

Powiedział siedzącym z nim przywódcom, że podczas zaplanowanego na lipiec szczytu NATO „potrzebne jest wyraźne zaproszenie Ukrainy do członkostwa, a także gwarancje bezpieczeństwa na drodze do członkostwa w NATO”. Zełenski dodał, że Ukraina również potrzebuje „wyraźnej pozytywnej decyzji” w sprawie przystąpienia jesienią do Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, inicjator szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, poparł apel Zełenskiego.

W związku ze zbliżającym się spotkaniem przywódców NATO, które odbędzie się w stolicy Litwy w dniach 11-12 lipca, Macron powiedział: „istotne jest, aby szczyt w Wilnie dał tę mocną gwarancję, nowe niezawodne gwarancje i jasną perspektywę dla Ukrainy”.

Równie szybko Zełenski dąży do gospodarczej przyszłości Ukrainy w bogatej Unii Europejskiej składającej się z 27 krajów. Chce uzyskać pełne zaangażowanie przywódców UE, kiedy spotkają się w październiku, aby rozpocząć rozmowy o członkostwie.

Ukraina poczyniła imponujące postępy na drodze do Unii Europejskiej. Jesteśmy po Twojej stronie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała.

READ  Pożary w Albercie spowodowały zamknięcie co najmniej 3,7% kanadyjskiej produkcji energii

Unia Europejska ma nadzieję wykorzystać czwartkowy szczyt do dotarcia do wielu krajów Europy Wschodniej, które spędziły dziesięciolecia w Związku Radzieckim lub pod jego bezpośrednim wpływem, oraz do promowania zjednoczonej odpowiedzi kontynentu na rosyjską agresję.

Macron powiedział, że szczyt przyniósł wymierne rezultaty, a przywódcy zobowiązali się do rozszerzenia systemów ochrony cybernetycznej i infrastruktury krytycznej Unii Europejskiej na wszystkie kraje Europejskiej Wspólnoty Politycznej, które o to zabiegają. Powiedział również, że państwa otrzymają lepszą ochronę przed dezinformacją.

Decyzja o zorganizowaniu szczytu w Mołdawii, liczącej około 2,6 mln mieszkańców byłej republice radzieckiej i najbiedniejszym kraju Europy, została odebrana jako przesłanie dla Kremla zarówno ze strony UE, jak i prozachodniego rządu Mołdawii, kandydującego do UE. członkostwo. Członkostwo w tym samym czasie co Ukraina w czerwcu 2022 r.

Ogarnięta z trzech stron przez Ukrainę Mołdawia aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej do końca dekady i konsekwentnie wyraża poparcie dla Ukrainy oraz przyjmuje uchodźców uciekających przed wojną.

Miejsce szczytu znajdowało się zaledwie 20 kilometrów (12 mil) od granicy z Ukrainą. Prezydent Mołdawii Maia Sandu ostrzegła przed domniemanymi spiskami Przez Moskwę w celu obalenia jej rządu przy pomocy zewnętrznych sabotażystów.

Pod koniec szczytu Sandu powiedziała, że ​​jej kraj jest na „nieodwracalnej ścieżce do przystąpienia do UE”, a ona i jej europejscy partnerzy powiedzieli Zełenskiemu, że „będziemy stać po stronie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne”.

Zełenski był pierwszym zagranicznym przywódcą, który dotarł na miejsce szczytu w czwartek. Ubrany w oliwkową koszulę i za duże spodnie starał się rozwiać wątpliwości co do akcesji jego kraju do UE i NATO i powiedział zgromadzonym przywódcom, że Moskwa wykorzysta wszelkie tego rodzaju obawy.

„Musimy pamiętać, że każda wątpliwość, którą pokazujemy tutaj w Europie, jest fosą, którą Rosja z pewnością będzie próbowała zająć” – powiedział.

READ  Prawodawcy UE zagłosowali za zakazem sprzedaży samochodów benzynowych do 2035 r.

Zełenski wezwał Ukrainę do dalszej pomocy wojskowej Zachodu, mówiąc, że ratuje życie i „dosłownie przyspiesza pokój”. Nalegał, aby wszyscy sąsiedzi Rosji byli pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej i NATO, ponieważ Moskwa „próbuje tylko połknąć tych, którzy są poza strefą wspólnego bezpieczeństwa”.

„Kiedy nie ma gwarancji bezpieczeństwa, są tylko gwarancje wojenne” – powiedział.

___

Casert relacjonował z Brukseli. Jovana Geck z Belgradu w Serbii i Frank Jordan z Berlina przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *