Źródło podało, że emir Kataru spotkał się z Putinem „aby rozładować napięcia”


Abu Dabi
CNN

Spotkał emira Kataru, szejka Tamima Al Thani Prezydent Rosji Władimir Putin Źródło zaznajomione z rozmowami, ale które nie było upoważnione do wypowiadania się o nich publicznie, powiedziało CNN, na marginesie konferencji, która odbyła się w czwartek w Astanie w Kazachstanie, że „napięcia zostały rozładowane” między Moskwą a Doha.

Źródło podało, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska zostały poinformowane o spotkaniu, zanim się ono odbyło.

„Celem spotkania emira Kataru z prezydentem Putinem było rozładowanie napięć między Rosją a Katarem, które nasiliły się po kilku wydarzeniach” – podało źródło.

W ostatnich miesiącach w stosunkach między dwoma krajami pojawiło się napięcie. Źródło podało, że napięcie wzrosło kilkakrotnie: po rozmowie telefonicznej księcia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w poniedziałek; Po skrytykowaniu Kataru za aneksję terytorium Ukrainy przez Rosję; A po tym, jak państwo Katar uczestniczyło w kwietniu w spotkaniu z krajami NATO +8 w Niemczech.

Źródło podało, że pogorszenie stosunków komplikuje teraz katarskie wysiłki dyplomatyczne w regionie.

Katar stara się pomóc ożywić porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 roku, przekazując wiadomości między Teheranem a Waszyngtonem. Oddzielnie małe państwo Zatoki Perskiej współpracuje z Rosją i Turcją w ramach trójstronnego procesu konsultacji, którego celem jest pomoc w znalezieniu politycznego rozwiązania trwającego konfliktu w Syrii.

Źródło powiedział: „Katar potrzebuje przyjaznych stosunków z Rosją i innymi w regionie, aby mógł kontynuować różne akta mediacyjne i dyplomatyczne”.

Kreml poinformował w oświadczeniu, że emir powiedział Putinowi podczas spotkania, że ​​jest szansa na wzmocnienie „historycznych relacji” między Katarem a Rosją na poziomie politycznym oraz że istnieją „perspektywy” współpracy energetycznej.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *