12 kwietnia 2024 – Wojna między Izraelem a Hamasem

Widok uszkodzonych domów i spalonych pojazdów po nalocie izraelskich osadników na miasto w pobliżu Ramallah na Zachodnim Brzegu, 12 kwietnia. Essam Al-Rimawi/Anadolu/Getty Images

Według palestyńskich urzędników, setki uzbrojonych izraelskich osadników zaatakowało w piątek wioskę na okupowanym Zachodnim Brzegu, podpalając wiele domów i samochodów w ramach jednego z największych ataków na osadników w tym roku.

Według przewodniczącego rady wioski Amina Abu Alii co najmniej młody Palestyńczyk został zabity przez kule izraelskich osadników we wsi Al-Mughayir, na wschód od Ramallah. Powiedział, że rozpoznał zmarłego Palestyńczyka jako 26-letniego krewnego jego nazwiska Jihad Abu Alia, który miał wziąć ślub tego lata.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah co najmniej 25 innych osób zostało rannych w wyniku aktów przemocy, które nie widziały swojej skali od czasu, gdy setki osadników szturmowały wioski na Zachodnim Brzegu. Lupinesa I Hawara W zeszłym roku w dwóch oddzielnych zdarzeniach.

Abu Alia powiedział CNN, że wioskę otoczyło od 1000 do 1200 osadników, a około 500 szturmem na nią w piątek po południu czasu lokalnego, zamykając wszystkie drogi w okolicy.

Dodał, że izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały palestyńskich urzędników, że osadnicy szukają 14-letniego izraelskiego chłopca, który zniknął wcześniej tego dnia.

Abu Alia powiedział, że zaatakowali wioskę, napadli na domy i zastrzelili mieszkańców. Filmy uzyskane przez CNN pokazują płonącą część wioski, nad wieloma budynkami unosi się dym, a osadnicy rzucają kamieniami. Domy i samochody były całkowicie spalone, a w tle słychać było odgłosy strzelaniny i starcia.

Według Abu Alii siły armii izraelskiej przybyły na miejsce zdarzenia około trzeciej po południu i nie zapobiegły atakowi osadników na wioskę. Dodał, że żołnierze okupacyjni pozwolili im napadać na domy, uniemożliwiali mieszkańcom Palestyny ​​przemieszczanie się i uniemożliwiali dotarcie ambulansów do rannych.

Abu Alia powiedział CNN, że osadnicy ukradli z palestyńskiej wioski około 70 owiec.

W odpowiedzi na pytanie CNN izraelskie wojsko poinformowało, że po poszukiwaniach chłopca „w wielu miejscach w okolicy wszczęto gwałtowne zamieszki”.

READ  Putin mówi, że Rosja dopiero zaczyna się na Ukrainie, a rozmowy pokojowe będą z czasem coraz trudniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *