Teleskop Jamesa Webba rejestruje „kosmiczny odcisk palca” dwóch gigantycznych gwiazd | astronomia

Astronomowie wykonali oszałamiający obraz 17 koncentrycznych pierścieni pyłowych, przypominających kosmiczny ślad w ostatnim z nich Uwagi Z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Formacja powstała w wyniku interakcji dwóch gigantycznych gwiazd, znanych wspólnie jako układ podwójny Wolfa-Rayeta 140, oddalonych o ponad 5000 lat świetlnych od Ziemi. Pierścienie powstają co osiem lat, kiedy gwiazdy przechodzą blisko siebie na swojej długiej orbicie. Gdy się zbliżają, wiatry słoneczne pochodzące od gwiazd zderzają się, powodując, że gaz wypływający z gwiazd kompresuje się w pył.

Profesor Peter Tuthill z Sydney Institute powiedział: astronomia na Uniwersytecie w Sydney, współautor badania. „Osiem lat później, kiedy duet powraca na orbitę, pojawia się kolejny pierścień, podobnie jak poprzedni, płynący w przestrzeń wewnątrz bańki poprzedniego pierścienia, jak grupa gigantycznych, zazębiających się rosyjskich lalek”.

17-pierścieniowa konstrukcja była produkowana przez około 130 lat i obejmuje obszar przestrzeni większy niż nasz Układ Słoneczny.

Układ podwójny WR140 składa się z masywnej gwiazdy Wolf-Rayet i znacznie większego niebieskiego olbrzyma. Wolf-Wright urodził się z masą co najmniej 25 razy większą od masy naszego Słońca i jest gwiazdą zbliżającą się do końca swojego gwiezdnego cyklu życia. Gwiazda Wolfa-Rayeta, która pali się znacznie goręcej niż w młodości, generuje silne wiatry, które wypychają w kosmos ogromne ilości gazu – uważa się, że w tym procesie gwiazdy z tego duetu straciły co najmniej połowę swojej pierwotnej masy.

Kiedy węgiel i ciężkie pierwiastki są wydmuchiwane w kosmos, ulegają kompresji na granicy, gdzie spotykają się wiatry z obu gwiazd.

Dr Olivia Jones, Webb Fellow w brytyjskim Centrum Technologii Astronomii i współautorka badania, powiedziała: „Wiatry z drugiej gwiazdy przesuwają gaz w pasy i masz wystarczająco dużo materii blisko siebie, aby kondensowała się w pył”. „Jest to nie tylko niesamowity obraz, ale to rzadkie zjawisko ujawnia nowe wskazówki dotyczące kosmicznego pyłu i tego, jak może przetrwać w trudnych warunkach kosmicznych”.

READ  Samonaprawiający się minerał? To nie tylko elementy science fiction

Jones powiedział, że najnowsze obserwacje mogą dostarczyć nowych informacji na temat tego, w jaki sposób pierwsza generacja gwiazd napełniła otoczenie pyłem i gazem, dając początek późniejszym generacjom gwiazd we wczesnym wszechświecie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *