Chamenei w Iranie opisał otrucie dziewcząt jako „niewybaczalne” po publicznym oburzeniu

  • W Iranie otruto ponad 1000 uczennic
  • Najwyższy Przywódca uważa, że ​​sprawcy zasługują na karę śmierci
  • Zatrucie podsyca namiętności po miesiącach protestów

DUBAJ (Reuters) – najwyższy przywódca Iranu powiedział w poniedziałek, że otrucie uczennic jest „niewybaczalną” zbrodnią, za którą powinno grozić kara śmierci, jeśli umyślnie, jak podała telewizja państwowa, pośród publicznego oburzenia falą podejrzanych ataków w szkołach.

Według państwowych mediów i urzędników od listopada ponad 1000 dziewcząt zachorowało po otruciu, a niektórzy politycy obwiniają grupy religijne sprzeciwiające się edukacji dziewcząt.

Zatrucia miały miejsce w krytycznym momencie dla duchownych władców Iranu, po miesiącach protestów od śmierci młodej kobiety zatrzymanej przez policję za naruszenie zasad zasłaniania twarzy.

Telewizja państwowa zacytowała wypowiedź ajatollaha Alego Chameneiego: „Władze powinny poważnie zająć się kwestią zatruwania uczniów”. „Jeżeli zostanie udowodnione działanie z premedytacją, sprawcy tej niewybaczalnej zbrodni muszą zostać skazani na śmierć” – dodał.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Incydenty z zatruciami rozpoczęły się w listopadzie w świętym szyickim mieście Kom i rozprzestrzeniły się na 25 z 31 prowincji Iranu, co skłoniło niektórych rodziców do usunięcia dzieci ze szkół i protestów.

Władze oskarżyły „wrogów” Islamskiej Republiki o wykorzystanie ataków do osłabienia religijnego establishmentu. Ale twardogłowe grupy, które stoją na straży własnej interpretacji islamu, są sceptyczne.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy prezydenta Joe Bidena nazwał poniedziałkowe zatrucia haniebnymi.

„Perspektywa otrucia dziewcząt w Iranie tylko dlatego, że próbowały zdobyć wykształcenie, jest haniebna, niedopuszczalna” – powiedziała Karine Jean-Pierre na konferencji prasowej.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przemawia podczas spotkania z członkami Sił Powietrznych w Teheranie, Iran, 8 lutego 2023 r. Biuro Najwyższego Przywódcy Iranu/WANA (Agencja Informacyjna Azji Zachodniej)/Komunikat prasowy za pośrednictwem Reuters

Biały Dom wezwał do niezależnego dochodzenia w celu ustalenia, czy zatrucia były powiązane z protestami, włączając je w mandat misji rozpoznawczej ONZ w Iranie.

„Dziewczyny płacą cenę”

W 2014 roku ludzie wyszli na ulice miasta Isfahan po fali ataków kwasem, które najwyraźniej miały na celu terroryzowanie kobiet, które lekceważyły ​​surowe islamskie zasady dotyczące ubioru.

READ  G7 znosi sankcje wobec Rosji, zbliża się do porozumienia w sprawie pułapu cen ropy

Po raz pierwszy od rewolucji islamskiej w 1979 r. uczennice dołączają do protestów, które nasiliły się po śmierci Mahsy Aminiego w areszcie policji moralności.

Niektórzy aktywiści oskarżyli fundację o kierowanie zatruciami w odwecie.

„Teraz irańskie dziewczęta płacą cenę za walkę z przymusowym zasłanianiem twarzy i mogą zostać otrute przez religijny establishment” – napisał na Twitterze Masih Alinejad, prominentny irański aktywista.

Obawiając się nowego wybuchu protestów, władze bagatelizowały przypadki zatruć. Dochodzenie sądowe jest nadal w toku, chociaż szczegóły ustaleń nie zostały jeszcze ujawnione.

Państwowe media podały, że w miejscowości Brojer zaatakowano co najmniej jedną szkołę dla chłopców.

Dodatkowe raporty Eloele Eloele w Donay i Jeffa Masona w Waszyngtonie. Ze scenariuszem Parisy Hafezi. Montaż autorstwa Toby’ego Chopry, Andrew Cawthorne’a i Sandry Mahler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *