Oczekuje się, że Zełenski odwiedzi Międzynarodowy Trybunał Karny, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne.
Lokalne media poinformowały, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Holandii z niezapowiedzianą wizytą, która ma obejmować spotkania w Międzynarodowym Trybunale Karnym oraz z premierem Holandii Markiem Rutte i członkami parlamentu tego kraju.
Holenderska agencja informacyjna ANP poinformowała, że Zełenski, podczas swojej pierwszej wizyty w Holandii, wylądował na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w późną środę po wzięciu udziału w szczycie nordyckim w stolicy Finlandii, Helsinkach.
Narodowa Agencja Portów opublikowała ciemne zdjęcie samolotu, twierdząc, że jest to samolot rządu holenderskiego, najprawdopodobniej z prezydentem Ukrainy. Holenderski samolot rządowy, którym rzekomo transportowano Zełenskiego w środę, poleciał z polskiego lotniska do Helsinek, według NOS.
Agencja informacyjna poinformowała, że Zełenski odwiedzi Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze.
W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina pod zarzutem odpowiedzialności za „zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji dzieci” z okupowanych regionów Ukrainy do Rosji. MTK wydał także nakaz aresztowania Marii Lwowej Biełowej, komisarz ds. praw dziecka w gabinecie prezydenta Putina, za domniemane zbrodnie wojenne związane z wywozem ukraińskich dzieci do Rosji.
Rosja, która nie jest członkiem MTK i odrzuca jego jurysdykcję, zaprzecza popełnieniu zbrodni na Ukrainie.
Oczekuje się również, że Zełenski wygłosi w Hadze przemówienie zatytułowane „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy”, według publicznego nadawcy NOS. Agencja, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała, że poza rozmowami z premierem Rutte planowane jest spotkanie z holenderskimi deputowanymi.
Chociaż jego kraj był w samym środku wojny, ukraiński przywódca złożył niezapowiedziane wizyty w kilku zagranicznych stolicach, w tym w Londynie, Paryżu i Waszyngtonie, od czasu całkowitej inwazji Rosji w lutym 2022 roku.
Zełenski złożył niespodziewaną wizytę w Finlandii wcześniej w środę, gdzie obiecał, że ten rok będzie „decydujący” w stosunkach z Rosją.
„Myślę, że ten rok będzie decydujący dla nas, Europy i Ukrainy, decydujący o zwycięstwie” – powiedział dziennikarzom podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim fińskim odpowiednikiem Saulim Niinisto.
„nieważne, ile to kosztuje”
Wcześniej tego dnia kraje skandynawskie uczestniczące w szczycie z Zełenskim zobowiązały się do niezachwianego wsparcia Ukrainy w jej wojnie z Rosją z Finlandią, Szwecją, Norwegią, Danią i Islandią oraz obiecały „ciągłe wsparcie polityczne, finansowe, humanitarne i wojskowe”.
„Tak długo, jak trzeba” i tak długo, jak to konieczne, wypowiedzi były często używane, zarówno we wspólnym oświadczeniu na zakończenie szczytu, jak i na konferencji prasowej z Zełenskim, Niinisto i innymi przywódcami nordyckimi.
Zełenski zaprzeczył również, jakoby jego kraj miał jakąkolwiek rolę w tym, co Rosja określiła w środę jako próba ataku dronów na Kreml przez Ukrainę w celu zabicia Putina.
Nie atakujemy Putina ani Moskwy. Walczymy na naszych ziemiach. „Bronimy naszych wiosek i miast” – powiedział ukraiński przywódca.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak powiedział, że zarzuty Rosji o próbę ataku na Putina mogą stanowić dla Rosji pretekst do „usprawiedliwienia masowych ataków na ukraińskie miasta, ludność cywilną, infrastrukturę”.
Zełenski wyraził również przekonanie, że przyszłe sukcesy na ukraińskim polu bitwy skłonią zachodnich zwolenników do dostarczenia zaawansowanych samolotów myśliwskich, których Kijów od dawna poszukiwał.
„Jestem bardzo pewien samolotów bojowych, ponieważ wkrótce przeprowadzimy kontratak i jestem prawie pewien, że po tym zdobędziemy samoloty” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej z Niinisto w Finlandii.
Niinisto, zapytany, wyraził zastrzeżenia co do dostarczania myśliwców F/A-18 Hornet przez Finlandię do swojego wyposażenia wojskowego, a Zełenski odpowiedział z uśmiechem: „Ale kochamy twój samolot, tak dla twojej wiadomości, panie prezydencie”.
Wizyta Zełenskiego w stolicy Finlandii była utrzymywana w tajemnicy na krótko przed jego przybyciem na lotnisko Helsinki-Vantaa.
Od czasu inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. kraje nordyckie konsekwentnie udzielają Ukrainie znacznej pomocy wojskowej i finansowej.
Dania ogłosiła we wtorek, że przekaże pakiet sprzętu wojskowego o wartości 1,7 miliarda koron duńskich (252 miliony dolarów) na wsparcie spodziewanego kontrataku Ukrainy.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.