Diane Abbott: Posłance odmówiono możliwości zabrania głosu podczas debaty rasowej w Izbie Gmin

  • Napisane przez Sama Francisa
  • Korespondent polityczny BBC News

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Abbott wstał, próbując zwrócić na siebie uwagę mówcy 46 razy

Diane Abbott, spikerka Izby Gmin, oskarżyła o porażkę demokracji, ponieważ nie pozwoliła jej zabrać głosu podczas debaty skupiającej się na wypowiedziach na jej temat.

Rzekome komentarze darczyńcy torysów, jakoby pani Abbott sprawiła, że ​​„chciał nienawidzić wszystkich czarnych kobiet”, zdominowały pół godziny pytań premiera.

Poseł wielokrotnie próbował zadać premierowi pytanie, ale nie zostało ono wybrane.

Rzecznik marszałka Izby Reprezentantów powiedział, że „skończył mu się czas” na skontaktowanie się z panią Abbott.

Rishi Sunak wielokrotnie odrzucał wezwania parlamentarzystów do zwrotu 10 milionów funtów darowizn torysów od Franka Hestera, który, jak mówi pani Abbott, sprawił, że „chciał nienawidzić wszystkich czarnych kobiet” i „powinien zostać zastrzelony”.

Premier stwierdził, że rzekome uwagi Hestera były „błędne” i „rasistowskie”, ale biznesmen przeprosił i jego „wyrzuty sumienia należy przyjąć”.

Pani Abbott zasiadała w ławach opozycji podczas cotygodniowej sesji, ale mimo że stała, nie dostała szansy, by zwrócić na siebie uwagę marszałka co najmniej 46 razy.

W późniejszym poście w mediach społecznościowych Abbott napisała, że ​​Sir Lindsay Hoyle zawiódł Izbę Gmin i demokrację.

Dodała: „Nie wiem, czyim interesom według spikera Izby Reprezentantów służy”.

Wpisywanie się opiekun Później pani Abbott powiedziała o mówcy: „Stwierdził, że nie było wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z osobami wymienionymi w dokumencie zamówienia.

„Ale nie jestem przekonany – faktem jest, że może dzwonić, kogo chce”.

Posłowie udają się do urn, aby zadać pytanie w PMQ, co jest najważniejszym wydarzeniem tygodnia parlamentarnego. Jednak marszałek ma również swobodę w wyborze dodatkowych parlamentarzystów, którzy mogą wstać – lub machać – aby wskazać, że chcą zadać premierowi pytanie.

Rzecznik marszałka Izby Reprezentantów powiedział: „Podczas pytań premiera marszałek musi wybierać parlamentarzystów z obu stron Izby na zasadzie rotacji, aby zapewnić sprawiedliwość.

„Odbywa się to w ograniczonych ramach czasowych, przy czym przewodniczący daje pierwszeństwo członkom już wymienionym w dokumencie porządkowym. W tym tygodniu – jak to często bywa – nie było wystarczająco dużo czasu, aby skontaktować się ze wszystkimi członkami, którzy chcieli zadać pytanie”.

Przed debatą Abbott stwierdziła, że ​​rzekoma uwaga Hestera, że ​​powinna ją „zastrzelić”, była „przerażająca”.

Zarówno przywódca laburzystów, Sir Keir Starmer, jak i Stephen Flynn, szkocki przywódca narodowy z Westminsteru, poruszyli z premierem rzekome uwagi Hestera.

Po zakończeniu dyskusji pani Abbott pokręciła głową, ponieważ nie poproszono jej o zabranie głosu.

Poseł Partii Pracy Charlotte Nicholls określiła decyzję marszałka jako „naprawdę złą”.

„Gdyby Diane chciała porozmawiać, zamiast o niej, powinna była mieć taką możliwość” – stwierdził Nichols w poście w mediach społecznościowych.

Podczas debaty Stella Creasy, kolejna posłanka Partii Pracy, zamieściła w mediach społecznościowych, że „coś byłoby bardzo złego, gdyby [Ms Abbott’s] Dzisiaj tego dźwięku nie słychać.”

Rzecznik Partii Pracy powtórzył te uwagi, mówiąc po debacie, że „dobrze, że Izba mogła wysłuchać” pani Abbott.

Pani Abbott pracuje jako niezależna osoba od kwietnia 2023 r., kiedy to przeprosiła za list, który wysłała do „Observera”, w którym napisała, że ​​Irlandczycy, Żydzi i Travellers „nie doświadczyli rasizmu „przez całe życie”. Wycofała swoje oświadczenia i przeprosiła „za wszelkie spowodowane cierpienia”.

Gdy spotkania PMQ dobiegły końca, Sir Keir i Flynn podeszli do pani Abbott znajdującej się w głębi sali wraz z grupą parlamentarzystów Partii Pracy.

Według doniesień, podczas rozmowy pani Abbott wielokrotnie prosiła sir Keira o odebranie jej bicza partyjnego. Podobno odpowiedział: „Rozumiem”.

Pani Abbott – która kandyduje jako niezależna posłanka po zawieszeniu przez Partię Pracy – po komentarzach Hestera wzywała już wcześniej do „publicznego wsparcia Keira Starmera”.

READ  Mężczyzna buduje model Wieży Eiffla z 700 000 zapałek. Zajęło to 8 lat – WHIO TV 7 i WHIO Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *