(Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek, ponieważ obawy gospodarcze o dalsze podwyżki stóp procentowych przeważyły nad tymczasowym porozumieniem w sprawie pułapu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, które może zapobiec bankructwu największej gospodarki świata i konsumenta ropy.
Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 68 centów, czyli 0,8 procent, do 76,27 USD za baryłkę o 1350 GMT, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate kosztowała 72,11 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 56 centów, czyli 0,7 procent.
Oczekuje się, że handel spadnie w poniedziałek ze względu na święta państwowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
W weekend prezydent USA Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy przygotowali projekt umowy zawieszającej pułap zadłużenia wynoszący 31,4 bilionów dolarów i ograniczający wydatki rządowe na następne dwa lata. Obaj przywódcy wyrazili przekonanie, że członkowie Partii Demokratycznej i Republikańskiej zagłosują za porozumieniem.
Analitycy jednak postrzegali wzrost cen ropy wynikający z transakcji długu jako krótkoterminowy, a wcześniejsze zyski w trakcie sesji zostały zniwelowane.
Analityk IG Tony Sycamore powiedział: Dodał: „Wysokie ceny w USA utrudniają popyt na ropę naftową”.
Rynki skłaniają się ku oczekiwaniu, że Fed podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych w przyszłym miesiącu, a następnie utrzyma je na stałym poziomie do końca roku.
Chińskie akcje spadły po tym, jak dane pokazały spadek zysków chińskich firm przemysłowych.
Tymczasem Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy, w tym Rosja, znani jako OPEC+, mają się spotkać 4 czerwca.
Minister energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman ostrzegł krótkich sprzedawców, którzy obstawiają, że ceny ropy spadną, aby „być ostrożnym”, co jest możliwym znakiem, że OPEC+ może jeszcze bardziej ograniczyć produkcję.
Jednak oświadczenia rosyjskich urzędników i źródeł naftowych, w tym wicepremiera Aleksandra Nowaka, wskazują, że trzeci co do wielkości producent ropy na świecie skłania się ku pozostawieniu produkcji bez zmian.
„Handlowcy drapią się po głowach, nie wiedząc, czego się spodziewać” – powiedział Craig Erlam, główny analityk rynku w OANDA.
„Być może Arabia Saudyjska chce utrzymać inwestorów na palcach, ale wygłaszanie tych komentarzy i nieprzestrzeganie ich może być postrzegane jako miękkie i ceny ponownie spadają” – powiedział Erlam.
Dodatkowe raporty Florence Tan w Singapurze i Mohi Narayan w New Delhi; Montaż autorstwa Kirsten Donovan i Davida Holmesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.