Tajpej, 3 czerwca: Wojsko Chin potępiło Stany Zjednoczone i Kanadę za „celowe sprowokowanie niebezpieczeństwa” po tym, jak ich floty przeprowadziły rzadki wspólny rejs przez napiętą Cieśninę Tajwańską.
Niszczyciel rakietowy USS Chung-hoon i kanadyjski HMCS Montreal przeprowadzili w sobotę „rutynowy” tranzyt przez cieśninę „przez wody, na których obowiązuje pełne morze i swoboda żeglugi zgodnie z prawem międzynarodowym” – poinformowała 7. Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
„Dwukierunkowy tranzyt Chung-Hoon i Montrealu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – napisano w oświadczeniu.
Dowództwo Wschodniej Armii Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało, że jej siły przez cały czas monitorowały statki i „zajmowały się” sytuacją zgodnie z prawem i przepisami.
„Powiązane kraje celowo wywołują incydenty w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, celowo prowokują ryzyko, złośliwie podważają pokój i stabilność w regionie oraz wysyłają zły sygnał siłom„ Niepodległości Tajwanu ”” – powiedział późną sobotę.
Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że oba statki płynęły przez cieśninę na północ i nie zaobserwowały niczego niezwykłego.
Podczas gdy amerykańskie okręty wojenne przekraczają cieśninę raz w miesiącu, rzadko robią to z innymi sojusznikami USA.
Misja nadeszła, gdy szefowie obrony USA i Chin uczestniczyli w ważnym regionalnym szczycie bezpieczeństwa w Singapurze.
Podczas tego wydarzenia sekretarz obrony USA Lloyd Austin skrytykował Chiny za odmowę prowadzenia rozmów wojskowych, blokującą supermocarstwa w sporach terytorialnych na Tajwanie i Morzu Południowochińskim.
Nie było natychmiastowej reakcji na wycieczkę łodzią ze strony chińskiego wojska, które jest rutynowo potępiane jako amerykańska próba podsycenia napięć.
Ostatnia ujawniona publicznie misja amerykańsko-kanadyjska w wąskiej cieśninie miała miejsce we wrześniu.
Chiny zwiększają presję militarną i polityczną, próbując zmusić Tajwan do zaakceptowania roszczeń Pekinu do suwerenności, które rząd w Tajpej zdecydowanie odrzuca.
raporty Bena Blancharda; Montaż: William Mallard i Nick Zieminski
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.