Co najmniej jeden pasażer łodzi przewożącej 185 uchodźców nie żyje, a dziesiątki innych osób są w „stanie krytycznym” – ostrzega Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Rosną obawy w przypadku dziesiątek uchodźców Rohingya, którzy prawdopodobnie utknęli na morzu na Oceanie Indyjskim po tym, jak zepsuł się silnik łodzi, którą wypłynęli z Bangladeszu.
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział w sobotę, że grupa około 185 Rohingjów, z których większość to kobiety i dzieci, pilnie potrzebuje ratunku po tym, jak znalazła się w niebezpieczeństwie w pobliżu wysp Andaman i Nicobar.
Rohingjowie uciekali z przepełnionych obozów dla uchodźców w Bangladeszu, gdzie schronili się po ucieczce z ojczyzny w Birmie. W 2017 r. ponad 750 000 Rohingjów zostało zmuszonych do ucieczki z Birmy po tym, jak armia rozpoczęła rozprawę z mniejszością muzułmańską, paląc ich domy i majątek. Stany Zjednoczone oskarżyły wojsko o popełnienie ludobójstwa na ludności Rohingja, a przed Sądem Najwyższym ONZ toczy się sprawa o ludobójstwo na Birmie.
Agencja ONZ podała, że co najmniej jeden z pasażerów łodzi już zmarł, a dziesięciu innych jest w „stanie krytycznym”.
Komisja ostrzegła, że „znacznie większa liczba osób może umrzeć pod nadzorem wielu krajów nadbrzeżnych, jeśli nie zostanie uratowana i nie zostanie w odpowiednim czasie sprowadzona na ląd do najbliższego bezpiecznego miejsca”. „To naprawdę rozpaczliwa sytuacja”.
Tysiące Rohingjów, w większości muzułmanów, którzy są surowo prześladowani w Birmie, co roku odbywają niebezpieczne podróże morskie ze swojego kraju i obozów dla uchodźców w Bangladeszu, próbując przedostać się do Malezji lub Indonezji.
Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców przypuszcza się, że w 2022 r. ponad 2000 Rohingjów podjęło niebezpieczną podróż do krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Dodała, że od zeszłego roku zgłoszono śmierć lub zaginięcie na morzu w regionie ponad 570 osób, w tym uchodźców Rohingya.
Jeśli chodzi o osoby obecnie dryfujące, agencja podkreśliła, że „można byłoby uniknąć większej tragedii, podejmując w porę wysiłki mające na celu ratowanie życia”.
„Ta sytuacja po raz kolejny podkreśla znaczenie wykorzystania przez wszystkie kraje w regionie pełnego potencjału poszukiwawczo-ratowniczego, aby uniknąć katastrof humanitarnych na tę skalę”.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.