Po trzech miesiącach wojny życie w Rosji bardzo się zmieniło

Kiedy Władimir Putin ogłosił inwazję na Ukrainę, wojna wydawała się daleko od rosyjskiej ziemi. Ale w ciągu kilku dni konflikt wrócił do domu – nie za pomocą rakiet samosterujących i moździerzy, ale w formie bezprecedensowej i nieoczekiwanej fali sankcji zachodnich rządów i sankcji gospodarczych ze strony korporacji.

Trzy miesiące po inwazji 24 lutego, Wielu zwykłych Rosjan jest wstrząśniętych tymi ciosami w ich źródła utrzymania i emocje. Moskiewskie megacentra handlowe zamieniły się w upiorne przestrzenie zamkniętych witryn sklepowych niegdyś zajmowanych przez zachodnich detalistów.

McDonald’s – którego otwarcie w Rosji w 1990 roku było kulturowym fenomenem, błyszczącą, nowoczesną wygodą w ponurym kraju przygnębionym ograniczonymi możliwościami – całkowicie wycofał się z Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. IKEA, przykład przystępnych cenowo nowoczesnych udogodnień, znakomite operacje. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy, które kiedyś były bezpieczne, są teraz kwestionowane w bardzo krótkim czasie.

Główni gracze przemysłowi, w tym giganci naftowi BP, Shell i Renault, wycofali się, pomimo ogromnych inwestycji w Rosji. Shell oszacował, że próbując odciążyć swoje rosyjskie aktywa, straci około 5 miliardów dolarów.

Gdy międzynarodowe koncerny odchodziły, tysiące Rosjan, którzy mieli do tego środki ekonomiczne, również uciekały, przestraszone ostrymi posunięciami nowego rządu związanymi z wojną, którą postrzegali jako zejście w totalitaryzm. Niektórzy młodzi mężczyźni mogli również uciec, obawiając się, że Kreml nałoży pobór do wojska, aby napędzać swoją machinę wojenną.

Ale ucieczka jest trudniejsza niż kiedyś – 27 krajów Unii Europejskiej, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, zakazało lotów do iz Rosji. Stolica Estonii, Tallin, niegdyś łatwy cel na długie weekendy, zaledwie 90 minut lotu z Moskwy, nagle zajęła co najmniej 12 godzin, aby przelecieć przez Stambuł.

Nawet pośrednie podróże przez Internet i media społecznościowe zmniejszyły się dla Rosjan. W marcu Rosja zakazała Facebooka i Instagrama – chociaż można to obejść za pomocą VPN – i zamknęła dostęp do zagranicznych mediów, w tym do finansowanego przez rząd USA BBC, Voice of America, Radio Free Europe/Radio Liberty i niemieckiego nadawcy Deutsche Welle.

READ  Dania, Szwecja i Włochy wydalają rosyjskich dyplomatów w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne

Po tym, jak rosyjskie władze uchwaliły ustawę, która nakładała kary więzienia do 15 lat za artykuły zawierające „fałszywe wiadomości” o wojnie, kilka niezależnych mediów informacyjnych zamknęło lub zawiesiło swoją działalność. Wśród nich jest Radio Echo Moskwy i gazeta Nowaja Gazeta, której redaktor Dmitrij Muratow podzielił Pokojową Nagrodę Nobla.

Psychologiczny koszt represji, ograniczeń i zmniejszonych szans może być wysoki dla zwykłych Rosjan, choć trudny do zmierzenia. Chociaż niektóre sondaże opinii publicznej w Rosji wskazują, że poparcie dla wojny na Ukrainie jest silne, wyniki prawdopodobnie zostały wypaczone przez respondentów, którzy milczeli i przestrzegali przed wyrażaniem swoich prawdziwych opinii.

Andrei Kolesnikov z Carnegie Moscow Centre napisał w komentarzu, że rosyjskie społeczeństwo jest obecnie zdominowane przez „agresywną uległość” i że pogorszenie więzi społecznych może przyspieszyć.

„Dyskusja staje się coraz szersza. Możesz nazwać swojego współobywatela, ale takiego, który ma inne zdanie – 'zdrajca’ i uważać go za osobę podrzędną. Ty, jak większość wysokich rangą urzędników państwowych, możesz swobodnie spekulować i spokojnie o możliwości wojny nuklearnej.(To) jest czymś, co zdecydowanie nie było dozwolone w czasach sowieckich podczas Pax Atomica, kiedy obie strony zdały sobie sprawę, że szkody z tego powodu były całkowicie niewyobrażalne”.

„Teraz to zrozumienie słabnie, a to kolejny znak antropologicznej katastrofy, przed którą stoi Rosja” – powiedział.

Konsekwencje ekonomiczne nie zostały jeszcze w pełni wykazane.

W pierwszych dniach wojny rubel rosyjski stracił połowę swojej wartości. Ale wysiłki rządu, by go wesprzeć, w rzeczywistości podniosły jego wartość powyżej poziomu sprzed inwazji.

Ale jeśli chodzi o działalność gospodarczą, to „to zupełnie inna historia”, powiedział Chris Weaver, doświadczony rosyjski analityk ekonomiczny w Macro-Advisory.

„Obserwujemy obecnie pogorszenie koniunktury w wielu różnych sektorach. Firmy ostrzegają, że kończą im się zapasy części zamiennych. Wiele firm zatrudnia swoich pracowników w niepełnym wymiarze godzin, a inne ostrzegają ich, że muszą całkowicie zamknąć. Tak więc istnieje realna obawa, że ​​bezrobocie wzrośnie w miesiącach letnich i że nastąpi znaczny spadek konsumpcji, sprzedaży detalicznej i inwestycji” – powiedział agencji Associated Press.

READ  Netanjahu ujawnia plan na przyszłość Gazy w epoce post-Hamasu

Weaver powiedział, że stosunkowo mocny rubel, jakkolwiek zachęcająco może to zabrzmieć, stwarza również problemy dla budżetu państwa.

Skutecznie otrzymują dochody w obcej walucie od eksporterów, a ich płatności są w rublach. Więc im silniejszy rubel, tym mniej pieniędzy muszą wydać”. „(To) sprawia, że ​​rosyjscy eksporterzy są mniej konkurencyjni, ponieważ są drożsi na arenie światowej”.

Jeśli wojna będzie trwała, więcej firm może opuścić Rosję. Weaver zasugerował, że tylko te firmy, które zawiesiły działalność, mogą je wznowić, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie zawieszenia broni i pokoju dla Ukrainy, ale powiedział, że okno na to może się zamknąć.

„Jeśli spacerujesz po centrach handlowych w Moskwie, możesz zauważyć, że wiele sklepów odzieżowych, zachodnich grup biznesowych, po prostu usunęło swoje drzwi. Ich półki są nadal pełne, światła nadal się palą. Po prostu nie są otwarte. wycofane. Czekają, aby zobaczyć, co będzie dalej.

Weaver powiedział, że wkrótce firmy te będą zmuszone do rozwiązania impasu w swoich rosyjskich firmach.

„Dochodzimy teraz do punktu, w którym firmom kończy się czas, a może niecierpliwość” – powiedział.

___

Śledź wszystkie artykuły AP na temat wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *