Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła umowę z Axiom Space w sprawie wysłania większej liczby Europejczyków na orbitę. Ale czy to partnerstwo przynosi korzyści europejskim podatnikom, którzy finansują działalność agencji?
W środę, 17 stycznia, trzecia finansowana ze środków prywatnych misja amerykańskiej firmy Axiom Space, zajmującej się komercyjnymi lotami kosmicznymi, ma wystartować z Kennedy Space Center na Florydzie na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Wewnątrz kapsuły Crew Dragon znajdzie się kwartet podróżników kosmicznych, w tym szwedzki pilot myśliwca Markus Wandt.
Wandt będzie latał pod banderą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), choć nie jest astronautą ESA. W rundzie rekrutacji europejskich astronautów w 2022 r. Wandt nie dostał się do finałowej piątki „odpowiednich” astronautów Europy, którzy zostają członkami załogi ESA i rozpoczynają szkolenie astronautów w 2023 r. Zamiast tego został wybrany na członka rezerwy pierwszych astronautów ESA . Pool, nowa sprawa opracowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, której wyraźnym celem jest zachęcenie jej państw członkowskich do płacenia za misje krajowe oprócz regularnych wpłat do budżetu ESA. Szwecja jako pierwsza skorzystała z okazji w kwietniu ubiegłego roku, płacąc za dwutygodniowy lot kosmiczny Wandta w ramach umowy wynegocjowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach protokołu ustaleń podpisanego przez agencję z amerykańską spółką komercyjną Axiom Space w październiku 2023 r.
Bilet na jazdę
Wandt jest pierwszym, ale nie jedynym astronautą rezerwowym, któremu udało się zdobyć bilet w kosmos, podczas gdy jego koledzy, z pozoru odnoszący większe sukcesy, tworzący odpowiedni zespół astronautów, wciąż są w trakcie szkolenia. Polska również się zgłosiła i spodziewa się wysłać swojego rezerwistę Sawałowsza Oznańskiego na kolejną misję dla Axioma jeszcze w tym roku.
W porównaniu z całkowitymi inwestycjami w działania kosmiczne, cena, jaką te kraje płacą za to, że ich obywatele unoszą się w warunkach mikrograwitacji, jest niewielka. Na Radzie Ministerialnej ESA w listopadzie 2022 r. odbywający się co trzy lata szczyt państw członkowskich, który podejmuje decyzje Budżet agencji Na kolejne trzy lata Szwecja zobowiązała się do przekazania 317 mln euro (355 mln dolarów).
według Reklama 2018, Przestrzeń Aksjomatu Sprzedaje 10-dniowe loty kosmiczne po 55 milionów dolarów za miejsce. Całkowity koszt zadania będzie prawdopodobnie nieco wyższy. W zeszłym roku Węgry podpisały porozumienie Umowa bezpośrednio z Axiom Wysłanie obywatela Węgier na Międzynarodową Stację Kosmiczną niezależnie od Europejskiej Agencji Kosmicznej. Węgry omawiały plany W przypadku misji krajowej w 2022 r. koszt projektu szacowano wówczas na około 100 mln dolarów. Na podstawie tych szacunków Szwecja mogłaby z łatwością zapłacić równowartość swojej rocznej składki do budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej na wysłanie Wandta w przestrzeń kosmiczną.
Oprócz Wandta i Oznansky'ego w rezerwowej grupie astronautów ESA znajduje się dziewięciu innych kandydatów, z których żaden nie został oficjalnie powołany do ESA. Wydaje się, że wypełniając tę rezerwową pulę astronautów, ESA stworzyła rynek dla Axiom Space, co może rodzić pytania, biorąc pod uwagę, że celem agencji jest ożywienie europejskiego sektora kosmicznego. W rzeczywistości, Umowa założycielska Europejskiej Agencji Kosmicznej Zawiera zasadę zwrotu geograficznego, która zapewnia państwom członkowskim zwrot co najmniej 80 procent ich wkładów do budżetu ESA w formie zamówień na badania i rozwój. Chociaż koszty misji Axiom pokrywa Europejska Agencja Kosmiczna, większość tych pieniędzy trafia do Axiom Space z siedzibą w Teksasie i jej dostawcy startów, SpaceX.
Tajne kontrakty
Europejska Agencja Kosmiczna odmówiła ujawnienia szczegółów porozumienia pomiędzy Axiom Space a Szwecją, określając je jako „dane zastrzeżone, ponieważ są one realizowane na podstawie poufnej umowy handlowej”. Szwedzka Narodowa Agencja Kosmiczna nie odpowiedziała na prośbę Ars Technica o komentarz.
Ogłoszenie przez Polskę narodowej misji Oznańskiego nastąpiło w sierpniu ubiegłego roku, czemu towarzyszyło oszałamiające zwiększenie wkładu kraju do budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na Radzie Ministerialnej w 2022 r. Polska przeznaczyła 197 mln euro na działalność agencji w latach 2023–2025. W sierpniu Polska Agencja Kosmiczna podwoiła tę kwotę, przekazując dodatkowe 295 mln euro (322 mln dolarów). Nie jest jasne, jaka część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na lot kosmiczny Oznansky’ego.
Jak podaje brytyjska gazeta „Daily Mail”, w ciągu kilku miesięcy po ogłoszeniu utworzenia grupy rezerwowej astronautów Axiom Space zaczął aktywnie docierać do krajów pochodzenia rezerwistów z propozycjami wysłania tych mężczyzn i kobiet w przestrzeń kosmiczną. Media w Czechachktóra niedawno odrzuciła tę ofertę.
Oprócz Szwecji i Polski, z usług Axiom zamierza skorzystać także Wielka Brytania i przeprowadzić wyłącznie brytyjską misję, na czele której stanie częściowo emerytowany astronauta Tim Peake z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wśród uczestników misji znajdą się także Rosemary Cogan z Wielkiej Brytanii, która niedawno została uznana za jedną z zawodowych astronautek ESA, a także rezerwistka Megan Christian i astronauta John McFaul. W przeciwieństwie do misji szwedzkiej i polskiej, misja brytyjska będzie finansowana przez prywatny przemysł brytyjski, a nie przez podatników – twierdzi BBC.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.