„Skamieniała skóra” nieznanego stworzenia sprzed 286 milionów lat • Earth.com

Dokonując niezwykłego odkrycia, badacze odkryli trójwymiarowy fragment skamieniałej skóry, który ma około 286 milionów lat, czyli przekracza wiek wszelkich znanych skamieniałości skóry o co najmniej 21 milionów lat.

Ta stara skóraktóry niegdyś zdobił gady wczesnego paleozoiku, ma charakterystyczną kamienistą fakturę, uderzająco przypominającą skórę współczesnego krokodyla.

Odkrycie to stanowi najstarszy znany przykład zachowania naskórka u lądowych gadów, ptaków i ssaków. Podkreśla ewolucyjne znaczenie zewnętrznej warstwy skóry w adaptacji do życia na lądzie.

Skamieniała skóra wraz z innymi okazami została wydobyta z systemu jaskiń wapiennych Richards Spur w Oklahomie, miejsca słynącego z wyjątkowych warunków przechowywania.

Ethan Mooney, absolwent paleontologii w USA uniwersytet w Toronto Pierwszy autor badania wyraził swoją radość.

„Od czasu do czasu mamy niezwykłą okazję, by zajrzeć w głąb czasu” – powiedział Mooney. „Tego rodzaju odkrycia mogą wzbogacić naszą wiedzę i świadomość na temat tych pionierskich zwierząt”.

Skamieniała skóra jest rzadkością

Rzadkość kostnienia tkanek miękkich czyni to odkrycie szczególnie ważnym. Naukowcy uważają, że jest to połączenie miękkich osadów gliniastych, wycieków ropy i ubogiego w tlen środowiska jaskiniowego Richardsa Speara Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu skóry.

„Zwierzęta prawdopodobnie wpadły do ​​tego systemu jaskiń we wczesnym permie i zostały zakopane w bardzo drobnych osadach gliny, co opóźniło proces rozkładu” – wyjaśnia Mooney.

„Ale co ciekawe, ten system jaskiń był również miejscem aktywnego wycieku ropy w okresie permu i jest prawdopodobne, że to interakcje między węglowodorami w ropie a smołą umożliwiły zachowanie tej powłoki”.

Mały rozmiar, wielka nauka

Pomimo niewielkich rozmiarów – mniejszych od paznokcia – skamieniała skóra ujawniła szczegółowe tkanki skórne w badaniu mikroskopowym przeprowadzonym przez współautora T. Maho z Uniwersytet Toronto Mississauga.

Tkanki te są cechą charakterystyczną owodniowców, grupy kręgowców lądowych, do której należą gady, ptaki i ssaki, wyewoluowanej od przodków płazów w karbonie.

READ  „To dla dinozaurów”: Jak świat zareagował na udane rozbicie asteroidy NASA | przestrzeń

„Byliśmy całkowicie zszokowani tym, co zobaczyliśmy, ponieważ tak bardzo różniło się od wszystkiego, czego się spodziewaliśmy” – mówi Mooney.

„Znalezienie tak starożytnej skamieniałości skóry stanowi niezwykłą okazję do spojrzenia w przeszłość i zobaczenia, jak mogła wyglądać skóra niektórych z tych wczesnych zwierząt”.

Prehistoryczna kapsuła czasu w tej skamieniałej skórze

Cechy skamieniałej skóry obejmowały kamienistą powierzchnię przypominającą skórę krokodyla oraz strefy zawiasów pomiędzy łuskami przypominające węże i jaszczurki robaki.

Te charakterystyczne cechy wskazują na podobieństwo do starożytnych i współczesnych gadów. Jednak brak powiązanych szczątków szkieletowych pozostawia nieznany dokładny typ lub obszar skóry.

To podobieństwo podkreśla ewolucyjne znaczenie tych struktur skórnych dla przetrwania w środowiskach lądowych.

„Edermis była cechą kluczową dla przetrwania kręgowców na lądzie” – mówi Mooney. „Jest to krytyczna bariera pomiędzy wewnętrznymi procesami organizmu a trudnym środowiskiem zewnętrznym”.

Zespół wysuwa hipotezę, że skóra ta może odzwierciedlać strukturę przodków kręgowców lądowych u wczesnych owodniowców, torując drogę ewolucji ptasich piór i mieszków włosowych ssaków.

System jaskiń Richardsa Spur

Bill i Julie May, przez całe życie entuzjaści paleontologii, zebrali skamieniałości skóry i inne okazy w Richards Spur.

Wyjątkowe warunki panujące w tym wapiennym systemie jaskiń w Oklahomie pozwoliły zachować wiele najstarszych przykładów wczesnych zwierząt lądowych.

Te próbki są już dostępne Królewskie Muzeum Ontariozapewniając bezcenny wgląd w starożytny świat i jego mieszkańców.

Krótko mówiąc, to odkrycie skamieniałej skóry zapewnia głęboki wgląd w starożytny świat kręgowców lądowych.

Dzięki pełnym pasji wysiłkom i dokładnym studiom naukowcy i entuzjaści paleontologii wnoszą bezcenną wiedzę do naszego zbiorowego zrozumienia bogatego wzoru życia, które zamieszkiwało naszą planetę przez miliony lat.

Pełne badanie opublikowano w czasopiśmie Aktualna biologia.

—–

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.

READ  Kratery na Księżycu o umiarkowanych temperaturach mogą być schronieniem dla astronautów

Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.

—–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *