nazwa: Ćma jastrzębia kolibra (Gwiazda makroglossum)
Gdzie mieszkasz: Europie i Afryce Północnej, migrują na północ latem i na południe zimą
Co on je: nektar
Dlaczego to jest fajne: – To jest ptak! Nie, to koliber jastrzębi! To urocze stworzenie wygląda jak koliber, ale w rzeczywistości jest motylem. Unoszą się nawet w sposób przypominający kolibry i machają skrzydłami tak szybko, że wydają słyszalny szum – co jest uderzającym przykładem zbieżnej ewolucji.
Według strony internetowej Verge uderza skrzydłami około 85 razy na sekundę, czyli częściej niż niektóre gatunki kolibrów. charakter BB.
Koliber jastrzębiak preferuje kwiaty o płatkach w kształcie rurek i używa swojej długiej, skręconej trąbki – wydłużonego aparatu gębowego – do ekstrakcji nektaru ze środka kwiatu. Trąba zajmuje prawie całą długość ciała i jest zwinięta, gdy nie jest używana.
Jednym z najbardziej godnych uwagi aspektów ćmy kolibrów jest jej wzrok. W przeciwieństwie do większości owadów, ćma ta polega na swoich oczach, aby precyzyjnie zlokalizować swoją gigantyczną trąbkę pośrodku kwiatów.
Wyobraźmy sobie, jak trudno jest jastrzębiowi manewrować swoją dużą kończyną z kolibrem. Anna Stockl z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech, którego badania skupiają się na tym, jak zwierzęta postrzegają świat, lubi wyobrażać sobie człowieka próbującego przenieść wystającą z jego ust słomkę do kubka – a słomka po prostu jest tak długa, jak oni, powiedziała. Nauki żywe.
Powiązany: Duża ćma o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 10 cali jest rzadko spotykana w australijskiej szkole
W badaniu opublikowanym 29 stycznia w czasopiśmie Z ludźmiStockel i jej współpracownicy użyli szybkich aparatów, aby sfotografować jastrzębie unoszące się obok sztucznych kwiatów z różnymi wzorami. Zdali sobie sprawę, że jastrzębie stale wykorzystują wizualne informacje zwrotne, aby dostosować swoje ruchy wzdłuż wzorów i upewnić się, że trąba dotarła do środka wzoru, gdzie powinien znajdować się nektar.
Sięganie sterowane wzrokowo wymaga dość wyrafinowanego obwodu neuronowego i dlatego jest bardziej rozpowszechnione u ssaków. Jednak ćmy kolibrów pokazują, że są również zdolne do wykonywania tego złożonego zachowania nawet przy stosunkowo prostym układzie nerwowym.
„Wykorzystywanie wzroku do kierowania wyrostkiem robaczkowym to naprawdę coś, czego nie spotykamy zbyt często u owadów” – powiedział Stockl. „Więc posiadanie potencjalnego przykładu owada orientującego bardzo nietypowy wyrostek robaczkowy za pomocą wzroku było naprawdę ekscytujące”.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.