(Bloomberg) – Departament Sprawiedliwości przygotowuje się do pozwu Apple Inc. W czwartek druga najcenniejsza firma technologiczna na świecie została oskarżona o naruszenie przepisów antymonopolowych poprzez blokowanie konkurentom dostępu do funkcji sprzętowych i programowych jej iPhone'a.
Najczęściej czytane w Bloombergu
Pozew, który według osób zaznajomionych ze sprawą ma zostać złożony przed sądem federalnym, zaostrza antymonopolowe walki administracji Bidena z większością największych amerykańskich gigantów technologicznych. Departament Sprawiedliwości pozywa już firmę Google należącą do Alphabet Inc w związku z zarzutami antymonopolowymi, natomiast Federalna Komisja Handlu prowadzi sprawy antymonopolowe przeciwko MetaPlatforms Inc. i Amazon.com Inc.
Apple i Departament Sprawiedliwości nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. Znane osoby poprosiły o anonimowość w celu omówienia poufnej sprawy.
Akcje Apple spadły aż o 1,4% do 176,10 dolarów w późnym notowaniu po wiadomościach. Do środowego zamknięcia w tym roku spadły o 7,2%.
Nadchodząca sprawa będzie trzecim przypadkiem, w którym Departament Sprawiedliwości pozywa Apple za naruszenia przepisów antymonopolowych w ciągu ostatnich 14 lat, ale pierwszą, w której oskarżono producenta iPhone'a o nielegalne utrzymywanie pozycji dominującej.
Pozew ma miejsce w związku z rosnącą kontrolą Apple w Europie w związku z rzekomymi zachowaniami antykonkurencyjnymi. W tym miesiącu na firmę nałożono karę w wysokości 1,8 miliarda euro, aby uniemożliwić konkurentom oferowanie tańszych ofert. Apple odwołał się od kary, twierdząc, że organom regulacyjnym nie udało się znaleźć żadnego „wiarygodnego dowodu wyrządzenia szkody konsumentowi”.
Tymczasem firmie może grozić pełne dochodzenie na mocy nowych przepisów UE dotyczących dużych firm technologicznych – ustawy o rynkach cyfrowych – które weszły w życie na początku tego miesiąca. Rywale zlekceważyli nowe zasady App Store, które weszły w życie w Europie, narzekając, że zmiany prawdopodobnie doprowadzą do wyższych cen dla programistów. Kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów UE mogą być surowe – do 10% rocznych światowych przychodów firmy lub do 20% w przypadku recydywistów.
Departament Sprawiedliwości wszczął ostatnią sprawę w 2019 r. za kadencji byłego prezydenta Donalda Trumpa. Jednak Wydział Antymonopolowy postanowił nadać priorytet dwóm sprawom przeciwko Google, schodząc na dalszy plan, gdy Epic Games Inc, twórca Fortnite, pozwał Apple za naruszenie prawa antymonopolowego w 2020 r., a sprawa ta trafiła do sądów federalnych.
— Z pomocą Samuela Stoltona.
(Aktualizacje z postami, dodatkowe szczegóły.)
Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek
©2024 Bloomberg L.P
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.