psuje sięłamanie,
Pezeshkian powiedział, że wygrał drugą turę, zdobywając 16,3 mln głosów wobec 13,5 mln Jalili.
Masoud Pezeshkian, irański kardiochirurg i poseł do parlamentu, który obiecał odwiedzić Zachód, wygrał wybory prezydenckie w kraju, pokonując rywala Saeeda Jaliliego, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
„Otrzymując [the] „Pezeshkian został kolejnym prezydentem Iranu większością głosów oddanych w piątek” – podało ministerstwo.
Agencja Associated Press (AP) podała, że po piątkowych wyborach Pezeshkian zwyciężył, zdobywając 16,3 mln głosów wobec 13,5 mln głosów Jaliliego, według oficjalnych danych.
Jak podaje AP, zwolennicy Beseshkiana wyszli w sobotę na ulice Teheranu i innych miast, aby świętować jego zwiększoną przewagę nad Dżalilim.
Filmy w mediach społecznościowych pokazują, jak kibice Pezeshkiana tańczą na ulicach kilku miast w całym kraju, a kierowcy trąbią klaksonami, aby wiwatować na cześć jego zwycięstwa.
W zaciętym wyścigu pomiędzy umiarkowanym Pezeszkianem a byłym negocjatorem nuklearnym Jalilim, zagorzałym zwolennikiem pogłębiania Iranu, frekwencja wyniosła około 50 procent, w pierwotnym gronie czterech kandydatów, którzy zobowiązali się do otwarcia Iranu na świat. Stosunki z Rosją i Chinami.
Druga tura głosowania odbyła się w piątek po głosowaniu z 28 czerwca, kiedy ponad 60 procent irańskich wyborców wstrzymało się od przedterminowych wyborów w celu zastąpienia Ibrahima Raisiego po jego śmierci w katastrofie helikoptera, przy historycznie niskiej frekwencji.
Analitycy polityczni postrzegają zwycięstwo Pezeszkiana jako poprawę pragmatycznej polityki zagranicznej, złagodzenie napięć związanych z utkniętymi w martwym punkcie negocjacjami z głównymi mocarstwami w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. oraz poprawy perspektyw liberalizacji społecznej i pluralizmu politycznego.
Jednak wielu wyborców w Iranie jest sceptycznych co do zdolności Beseszkiana do wywiązania się z obietnic wyborczych, ponieważ były minister zdrowia publicznie oświadczył, że nie ma zamiaru przeciwstawiać się potężnym irańskim duchownym i jastrzębiom ds. bezpieczeństwa.
Od 2018 r., po tym jak prezydent USA Donald Trump odrzucił porozumienie nuklearne, obaj kandydaci na prezydenta zobowiązali się do ożywienia chylącej się ku upadkowi gospodarki nękanej złym zarządzaniem i sankcjami.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.