Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom
Po prostu zarejestruj się Chińska polityka Podsumowanie myFT – dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
Podczas spotkania Komunistycznej Partii Chin chińscy przywódcy ostrzegli przed „ryzykiem” w takich obszarach jak pogarszający się rynek nieruchomości w kraju, dług publiczny i instytucje finansowe i wezwali do zaostrzenia kontroli społecznej w celu zapewnienia stabilności.
Komitet Centralny partii nadał bezpieczeństwu tę samą wagę co wzrost gospodarczy i przestrzegł przed zagrożeniami geopolitycznymi, stwierdzając, że Chiny powinny „przewodzić globalnemu zarządzaniu” na zakończenie trzeciej sesji plenarnej, jednego z jej najważniejszych posiedzeń, na którym ustalił średnie do polityk długoterminowych.
W oświadczeniu wydanym podczas spotkania decydenci napisali: „Konieczna jest koordynacja rozwoju i bezpieczeństwa oraz wdrożenie różnych środków zapobiegających ryzyku i eliminujących je w kluczowych obszarach, takich jak nieruchomości, zadłużenie samorządów lokalnych oraz małe i średnie instytucje finansowe .”
Dodali, że Chiny powinny „utkać gęstą sieć, aby zapobiegać zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa społecznego i je kontrolować, skutecznie utrzymywać stabilność społeczną” oraz nasilać propagandę rządową. „Konieczne jest wzmocnienie wytycznych opinii publicznej oraz skuteczne zapobieganie zagrożeniom ideologicznym i eliminowanie ich” – napisali.
Oświadczenie wydane na długo oczekiwanym posiedzeniu, w którym wzięło udział 363 członków i zastępców członków Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga, stanowi ogólne podsumowanie spotkania. Więcej szczegółów na temat ewentualnych reform może zostać opublikowanych w nadchodzących dniach w osobnym dokumencie.
Chińska gospodarka ma trudności z wyjściem ze spowolnienia na rynku nieruchomości i odzyskaniem zaufania inwestorów po represjach władz wobec sektora prywatnego. Wizja gospodarki Xi koncentruje się na produkcji zaawansowanych technologii, a nie na konsumpcji krajowej, co zdaniem analityków ma kluczowe znaczenie dla pełnego ożywienia gospodarczego.
O ile wypowiedzi trzeciej sesji konferencji zachęcały do rozwoju mechanizmów rynkowych, o tyle całkowicie pominięto w nich jakiekolwiek odniesienia do popytu konsumenckiego.
„Konieczne jest lepsze wykorzystanie roli mechanizmów rynkowych oraz stworzenie bardziej sprawiedliwego i dynamicznego otoczenia rynkowego”. [and] „Popraw efektywność alokacji zasobów” – stwierdzono w oświadczeniu, zobowiązując się jednocześnie do „lepszej ochrony systemu rynkowego” i „zaradzenia niedoskonałościom rynku”.
W komunikacie nie wskazano ograniczenia dominującej roli przedsiębiorstw państwowych w wielu sektorach, które w opinii ekonomistów stanowią konkurencję dla ich odpowiedników z sektora prywatnego.
„Konieczne jest zapewnienie różnym gospodarkom własnościowym równego dostępu do czynników produkcji” – stwierdzono w oświadczeniu.
W oświadczeniu obiecywano także pogłębienie reform systemu finansowo-podatkowego, nie podano jednak żadnych szczegółów. Analitycy uważają, że istnieje potrzeba większej równowagi pomiędzy finansami władz centralnych i samorządowych.
„Plenum przekształciło cele gospodarcze rządu i przyznało kilka kluczowych zagrożeń, jednak nie budzi zaufania, że rząd ma strategię skutecznego zarządzania cyklicznymi i strukturalnymi problemami gospodarki” – powiedział Eswar Prasad, profesor na Uniwersytecie Cornell i starszy pracownik naukowy w Instytucja Brookingsa.
Bert Hoffman, były dyrektor chińskiego biura Banku Światowego w Pekinie, napisał w X, że jedną zauważalną różnicą między tym oświadczeniem a poprzednim, historycznym trzecim spotkaniem w 2012 r. było odniesienie do rynków.
W 2012 roku celem było przyznanie rynkowi „decydującej roli”. „Tym razem, przynajmniej jeśli chodzi o oświadczenie, rola ta była mniej znacząca” – powiedział.
Jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, w oświadczeniu podkreślono dążenie Xi do stworzenia świata wielobiegunowego – co oznacza ograniczenie roli Stanów Zjednoczonych. „Modernizacja Chin jest ścieżką pokojowego rozwoju” – stwierdzono w oświadczeniu, dodając, że konieczne jest „propagowanie świata różnorodnych biegunów”.
W oświadczeniu podkreślono ambicje Chin, aby do połowy stulecia stać się „nowoczesną potęgą socjalistyczną”, nie podając szczegółowej definicji.
Partia formalnie przyjęła także „rezygnację” byłego ministra spraw zagranicznych Chen Ganga z KC. Chen zniknął bez wyjaśnienia w zeszłym roku i został zastąpiony przez swojego poprzednika, Wang Yi.
Komitet Centralny potwierdził także decyzję o wydaleniu z partii byłego ministra obrony Li Shangfu oraz oficerów Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Li Yuchao i Sun Jinminga z partii za „poważne naruszenia” – głosi oświadczenie. Chińska Centralna Komisja Wojskowa, której również przewodniczy Xi, ogłosiła w zeszłym roku dochodzenie antykorupcyjne w sprawie zakupu sprzętu.
W grudniu Lee został zastąpiony przez Dong Juna, byłego dowódcę marynarki wojennej.
(Dodatkowe sprawozdania Nian Liu, Tiny Hu i Wenjie Ding w Pekinie oraz Cheng Ling w Hongkongu)
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.