Chiny wydalają dwóch byłych ministrów obrony Partii Komunistycznej w miarę pogłębiania się czystki korupcyjnej

AFP/Reuters

Byli ministrowie obrony Li Changfu i jego poprzednik Wei Fenghe zostali wydaleni z Partii KomunistycznejCNN

Chiny w czwartek wydaliły swojego byłego ministra obrony Li Changfu i jego poprzednika z rządzącej Partii Komunistycznej w związku z zarzutami o korupcję, podała China Central Broadcasting Corporation (CCTV). Kompleksowa dezynfekcja Na najwyższych stopniach wojskowych.

to było moje Usuwanie W październiku ubiegłego roku, bez żadnych późniejszych wyjaśnień Zniknęła Poza zasięgiem opinii publicznej przez dwa miesiące w związku z serią zmian na wysokim szczeblu, które wstrząsnęły największą armią świata.

Tajemnicze zniknięcie Lee i drastyczne wyrzucenie go z pracy zaledwie po miesiącach pracy rozwścieczyły go Intensywne spekulacjePrzyjść po Nagłe zwolnienie dwóm czołowym generałom Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, elitarnej jednostki nadzorującej chińskie rakiety nuklearne i balistyczne, również bez wyjaśnienia.

Czwartkowe oświadczenie jest pierwszym oficjalnym potwierdzeniem ze strony chińskich władz, że za jego dramatycznym zniknięciem stoją zarzuty o przeszczep.

Według China Central Television, poprzednik Lee, Wei Fenghe, został w czwartek wydalony z Partii Komunistycznej w związku z zarzutami o korupcję, co świadczy o zasięgu czystek na wysokim szczeblu.

Zarówno Li, jak i Wei są byłymi członkami Centralnej Komisji Wojskowej – potężnego organu, na którego czele stoi chiński przywódca Xi Jinping, który ostatecznie dowodzi siłami zbrojnymi.

Według CCTV Li został objęty wewnętrznym dochodzeniem wojskowym w związku z „poważnymi naruszeniami dyscypliny partyjnej i prawa” 31 sierpnia ubiegłego roku, dwa dni po jego ostatnim publicznym wystąpieniu na forum bezpieczeństwa w Pekinie.

Dochodzenie przeprowadzone przez Centralną Wojskową Komisję Kontroli Dyscypliny wykazało, że Li „poważnie naruszył” zasady polityczne i regulacyjne, stawiał opór śledztwu, szukał „osobistych korzyści” dla siebie i innych oraz otrzymał „ogromne sumy pieniędzy” w postaci łapówek i przekupstwa . inni. .

„Jako starszy rangą przywódca partii i przywódca wojskowy Li Shangfu zdradził swoją pierwotną misję i utracił zasady ducha partii” – stwierdzono w raporcie telewizji przemysłowej, dodając, że jego działania „zdradziły zaufanie i odpowiedzialność, jaką obdarzyły go” najwyższe kierownictwo partii. I armia.

READ  Holenderski rząd podaje się do dymisji po nieudanym osiągnięciu porozumienia w sprawie procedur azylowych

Jego działania „poważnie zanieczyściły środowisko polityczne i przemysłowe sektora sprzętu wojskowego i wyrządziły wielką szkodę sprawie partii, rozwojowi obrony narodowej i armii oraz wizerunkowi wyższego kierownictwa” – stwierdziła CCTV.

„Charakter jego niewłaściwego postępowania jest niezwykle poważny, jego skutki niezwykle szkodliwe, a konsekwencje szczególnie dotkliwe”.

Wei, który pełnił funkcję ministra obrony w latach 2018–2023, został również oskarżony o poważne naruszenia kontroli politycznej i regulacyjnej, stawianie oporu podczas dochodzeń, przekupstwo, a także „upadek wiary i utratę lojalności” – według CCTV.

CCTV podała, że ​​sprawy Li i Wei zostały skierowane do prokuratury wojskowej w celu rozpatrzenia sprawy, dodając, że obaj generałowie zostali pozbawieni stopni wojskowych.

Zarzuty zawarte w raportach CCTV wydają się wskazywać na korupcję w zakresie zamówień i rozwoju chińskiego sprzętu wojskowego, z możliwym skupieniem się na siłach rakietowych, co było kluczowym elementem wysiłków Xi na rzecz „modernizacji” i transformacji Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Do sił bojowych „światowej klasy”.

Zanim Li został ministrem obrony, przez pięć lat stał na czele Departamentu Rozwoju Sprzętu Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, a Wei był pierwszym dowódcą Sił Rakietowych po ich modernizacji pod koniec 2015 roku.

Od lata ubiegłego roku kilkunastu wysokich rangą oficerów wojskowych i dyrektorów lotnictwa w kompleksie wojskowo-przemysłowym zostało pozbawionych stanowisk publicznych.

Xi uczynił wykorzenienie korupcji i nielojalności znakiem rozpoznawczym swoich rządów od czasu dojścia do władzy w 2012 r., a czystki sugerują, że kampania w wojsku jeszcze daleka jest od zakończenia.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *