Akcje światowe odrabiają straty, ale są nastawione na tygodniowe straty

LONDYN, 8 kwietnia (Reuters) – Europejskie akcje ponownie wzrosły w piątek, ale światowe akcje traciły przez pierwszy tydzień z rzędu, ponieważ agresywne globalne podwyżki stóp i zagrożenia geopolityczne nękały inwestorów.

Globalny apetyt na ryzyko osłabł w ciągu tygodnia, ponieważ decydenci przygotowują się do wzmożenia wysiłków w celu kontrolowania inflacji w ciągu kilku minut od Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.

0811 GMT, indeks MSCI Global Equity Index (.MIWD00000PUS)Akcje w 50 krajach wzrosły o 0,2%, ale spadły o 1,3% w ciągu tygodnia i są na dobrej drodze do pierwszej tygodniowej straty w czterech krajach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ogólnoeuropejski STOXX 600 (.STOXX) Rynki w Europie wzrosły w czwartek o 1,3% z umiarkowanym odbiciem od Wall Street.

Eddie Cheng, szef międzynarodowego zarządzania portfelem wielu aktywów w Allspring Global Investments, powiedział w piątek rano, że wzrost europejskich akcji był „prawdopodobnie niewielkim odbiciem” po tygodniowym trendzie spadkowym, ale inwestorzy nadal są optymistami. Fed podwyżki stóp i wojna na Ukrainie.

„Niepewność nie zmniejszyła się, naprawdę rośnie” – powiedział, zwracając uwagę na nowe sankcje wobec Rosji. Komisja Europejska zaproponowała we wtorek nowe sankcje dla Rosji, w tym zakaz zakupu rosyjskiego węgla. Czytaj więcej

Ryzyko francuskich wyborów prezydenckich było widoczne na rynkach papierów wartościowych, ponieważ koszt pożyczania od Francuzów wzrósł w porównaniu z ogólnym spadkiem rentowności głównych europejskich obligacji rządowych.

Inwestorzy są zaniepokojeni ryzykiem pokonania skrajnie prawicowej kandydatki Marine Le Pen z obecnego prezydenta Emmanuela Macrona.

„Rynki z zadowoleniem przyjmą sukces Macrona, ponieważ rynki zmniejszą niepewność polityczną i utrzymają zarządzanie przyjazne dla biznesu”, powiedział Lale Agoner, starszy strateg rynkowy w BNY Mellon Investment Management.

Zwycięstwo Le Pen, choć nie jest jeszcze możliwe, jest na skraju błędu przed pierwszą turą głosowania w niedzielę, pokazują sondaże. Czytaj więcej

READ  Ostatnia sekunda FG vs. Dolphins zapewniają sobie miejsce w play-off nad Cowboys

Spread między rentownościami francuskich i niemieckich 10-letnich obligacji był zbliżony do najszerszego poziomu 54,5 punktu bazowego od kwietnia 2020 r.

Na rynkach obligacji w USA ciężar wyprzedaży w tym tygodniu spoczywa na długoterminowych obligacjach, ponieważ inwestorzy są mocno dotknięci spadkiem akcji obligacji przez bank centralny w długim okresie.

10-letnia benchmarkowa rentowność wzrosła w tym tygodniu o prawie 27 punktów bazowych do 2,6584%, ale pozostała stabilna na początku handlu w Europie.

Dolar amerykański był głównym beneficjentem rosnących rentowności w USA, a indeks dolara wzrósł już siódmy dzień z rzędu i jest na dobrej drodze do swojego najlepszego tygodnia od pięciu.

Silny dolar ponownie wywarł presję na euro i walczący jen. Japońska waluta zbliżała się do najniższego poziomu od lat i walczyła z 124,00, podczas gdy euro spadło do najniższego poziomu od 7 marca do 1,0848 USD.

Ropa Brent wcześniej rosła po spadku poniżej 100 USD za baryłkę. Kontrakty terminowe na ropę naftową w USA wzrosły o 0,8% do 96,76 USD za baryłkę.

Handel złotem był nieco wyższy i wynosił 1931 USD, co dało tygodniowy wzrost na poziomie 0,3%.

Główne kryptowaluty odnotowały niewielkie wzrosty przy handlu bitcoinami na poziomie 43 813 USD, jednak wciąż jest na dobrej drodze do drugiego tygodnia spadków.

Akcje światowe
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Samuela Indyka i Elizabeth Howcraft; Montaż przez Nicka McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *