Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Ukraińska prokurator generalna Irina Venediktova rozmawia z dziennikarzami podczas konferencji prasowej we Lwowie w środę 9 marca. (Alyona Nikołajewicz/Ukrinform/NurPhoto/AP)

a Coraz głośniejszy chór woła O międzynarodowy wysiłek w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił w środę rosyjski zamach bombowy na szpital położniczy i dziecięcy w południowym mieście Mariupol jako „zbrodnię wojenną” i „dowód ludobójstwa Ukraińców”.

„Nigdy nie zrobiliśmy i nigdy nie zrobimy nic zbliżonego do tej zbrodni wojennej w żadnym z miast Doniecka, obwodu ługańskiego czy jakiegokolwiek innego regionu” – powiedział, odnosząc się do dwóch regionów wschodniej Ukrainy, należących do separatystów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapowiedziała, że ​​podejmie pilne działania następcze i że placówki opieki zdrowotnej, szpitale i pracownicy służby zdrowia nie powinny być „nigdy nie celem ataku”.

Prokurator generalny Ukrainy Irina Venediktova wezwała w środę do „nowego modelu” działań śledczych w celu zajęcia się rzekomymi zbrodniami wojennymi w tym kraju, mówiąc, że powinien zostać utworzony specjalny sąd dla „bezprecedensowego” kryzysu. Powiedziała, że ​​39 krajów przyłączyło się do apelu Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji.

Atak Rosji na elektrownię atomową, podejrzenie użycia bomb kasetowych i tak zwanych bomb próżniowych w gęstych obszarach, celowanie w szpitale, szkoły i obszary cywilne. Opisywano je również jako zbrodnie wojenne.

Międzynarodowy Trybunał Karny powiedział w zeszłym tygodniu, że tak: Natychmiast rozpocznij aktywne dochodzenie Możliwe zbrodnie wojenne po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych powołuje również komisję śledczą do zbadania możliwych naruszeń praw człowieka przez Rosję.

Co to jest zbrodnia wojenna? Międzynarodowy Trybunał Karny ma szczegółowe definicje Popełnić ludobójstwo, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnię agresji. Może atakować ludność cywilną, łamiąc konwencje genewskie, atakować określone grupy ludzi i więcej potencjalnych rosyjskich zbrodni wojennych. „Jedno jest pewne, a mianowicie, że celowe bombardowanie lub atakowanie cywilów lub obiektów cywilnych jest przestępstwem podlegającym jurysdykcji Trybunału” – powiedział CNN główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karim Khan.

READ  Rosja dołącza do spotkania G20 w cieniu konfliktu na Ukrainie

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny? Znajduje się w Hadze w Holandii i został stworzony przez A Traktat zwany Statutem Rzymskim Po raz pierwszy wprowadzony przed ONZ, MTK działa niezależnie. Istnieje około 123 krajów będących stronami traktatu, ale istnieją bardzo duże i godne uwagi wyjątki, w tym Rosja i Stany Zjednoczone. W związku z tym Ukraina.

Przeczytaj więcej o zbrodniach wojennych:

Analiza: Wszystko, co musisz wiedzieć o zbrodniach wojennych i sposobach ścigania Putina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *