Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Kobieta patrzy na działający generator w kawiarni w Kijowie 5 listopada (Ed Ram/Getty Images)

Stolica Ukrainy, Kijów, przygotowuje się na najgorszy scenariusz w przypadku kolejnych rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę, które prawdopodobnie pozbawią miasto elektryczności i wody, według burmistrza Witalija Kliczko.

„Nasi wrogowie robią, co w ich mocy, aby utrzymać miasto bez ogrzewania, elektryczności, zaopatrzenia w wodę i generalnie chcą, abyśmy wszyscy zginęli. To ich misja. To, jak odporni jesteśmy, zależy od tego, jak dobrze jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. ..dlatego musimy”, powiedział Kliczko w niedzielę, przygotowując się.

„To nie jest wojna, to terroryzm, to ludobójstwo” – powiedział burmistrz o rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.

Burmistrz miasta zachęcał niektórych mieszkańców do rozważenia pozostania z rodziną i przyjaciółmi poza Kijowem, jeśli miasto zostanie pozbawione prądu i wody.

„Jeżeli macie dalszą rodzinę — to znaczy uważamy za najgorszy przypadek, jeśli zostaniemy bez prądu i wody — lub znajomych poza Kijowem, gdzie jest niezależny wodociąg, piekarnik, ogrzewanie, proszę rozważyć możliwość pozostania tam na pewien okres czasu” – powiedział burmistrz.

„Jego celem jest, abyśmy zginęli, zamrozili lub zmusili nas do ucieczki z naszej ziemi, aby mógł ją zdobyć. To właśnie chce osiągnąć agresor” – powiedział Kliczko o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie.

Kilka podstawowych informacji: Siły rosyjskie zbombardowały w ostatnich tygodniach kluczową infrastrukturę Ukrainy, poważnie uszkadzając jej sieć elektryczną i zmuszając wiele miast w całym kraju do nakładania godzin przerwy w dostawie prądu.

Gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych: Dyrektor miejskiego wydziału bezpieczeństwa, Roman Tkachuk, przekazał swoje obawy w niedzielę po południu, że wszystkie potencjalne plany działania są rozważane na wypadek sytuacji kryzysowej, ale nie ma planów ewakuacji miasta, zgodnie z oświadczeniem z Rada Miejska Kijowa.

Każda dzielnica w mieście będzie miała około 100 węzłów ciepłowniczych, które będą działać na wypadek sytuacji awaryjnej w zimie, powiedział Tkachuk. W oświadczeniu stwierdzono, że te ośrodki grzewcze będą wyposażone w ogrzewanie, oświetlenie, toalety, stołówki, miejsca do odpoczynku, ciepłe ubrania i koce, a w pobliżu tych ośrodków będzie dyżurować załoga karetki pogotowia.

„System ochrony ludności musi być gotowy na różne scenariusze, ale to nie znaczy, że teraz przygotowujemy się do ewakuacji. Aby skutecznie reagować, musimy mieć plan na wszystkie możliwe scenariusze” – powiedział Tkachuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *