Aktywiści klimatyczni biorą na cel puszki zupy Campbella zaprojektowane przez Andy’ego Warhola w australijskiej Galerii Narodowej | Andy Warhol

Protestujący na rzecz klimatu gryzmolili się nad cennym dziełem sztuki nowoczesnej w Muzeum Narodowym Australii – puszkami zupy zaprojektowanymi przez Andy’ego Warhola Campbella.

Zdjęcia zamieszczone przez aktywistów przedstawiały kilka niebieskich bazgrołów w całym dziele, nazywanych Pierwszą zupą Campbella, ale uważa się, że same odbitki znajdowały się pod szklanymi ramami i nie były uszkodzone.

Grupa Dotacji Paliw Kopalnych oświadczyła w środowym oświadczeniu, że chce, aby rząd australijski zakończył wsparcie dla przemysłu naftowego, gazowego i węglowego.

Jest częścią globalnej sieci ruchu oporu cywilnego znanej jako A22.

Bonnie Cassin, która została wymieniona w oświadczeniu jako zaangażowana w protest w CanberraTak powiedział Warhol, który w kultowym serialu przedstawił konsumpcjonizm jako szaleństwo.

„A teraz mamy szalony kapitalizm” – powiedziała. „Rodziny muszą wybierać między medycyną a żywnością dla swoich dzieci, podczas gdy firmy paliw kopalnych osiągają rekordowe zyski. Jednak nasz rząd zapewnia 22 000 USD na minutę w postaci subsydiów dla przemysłu paliw kopalnych”.

Ktoś próbował przykleić się do jednego z paneli, ale został szybko usunięty przed nałożeniem kleju.

Do incydentu doszło po podobnych protestach z udziałem znanych artystów za granicą, w tym niemieckiej grupy ekologicznej Rzucanie tłuczonymi ziemniakami na talerz Claude’a Moneta W Muzeum Poczdamskim i aktywiści Just Stop Oil Rzucanie zupy pomidorowej na słoneczniki – Vincent Van Gogh W Galerii Narodowej w Londynie.

„Protest odbył się w Australijskim Muzeum Narodowym po podobnych incydentach w Australii i za granicą” – podała galeria w oświadczeniu.

„Galeria Narodowa nie chce promować tych działań i nie ma dalszych komentarzy”.

Rzecznik policji ACT powiedział, że funkcjonariusze zareagowali na incydent z udziałem dwóch osób w programie, ale nie dokonano żadnych aresztowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *