Alex Jones zgadza się zlikwidować aktywa, aby uzyskać 1,5 miliarda dolarów werdyktu Sandy Hook: NPR

Założyciel Infowars, Alex Jones, rozmawia z mediami przed Sądem Najwyższym w Waterbury podczas rozprawy we wrześniu 2022 r. w Waterbury w stanie Kansas.

Joe Buklewicz/Getty Images


Ukryj tytuł

Zmień tytuł

Joe Buklewicz/Getty Images

Alex Jones, który rozpowszechniał kłamstwa na temat strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w 2012 r., w której zginęło 26 uczniów pierwszej klasy i jej pracowników, zrezygnował z starań o ogłoszenie upadłości i ostatecznie zgodził się na likwidację swojego majątku, aby rozpocząć spłatę prawie 1,5 miliarda dolarów należnego mu odszkodowania. Rodziny ofiar.

Krewni ofiar Sandy Hook wygrali procesy o zniesławienie przeciwko Jonesowi w 2021 roku. Ale nadal nie zobaczyli ani grosza, odkąd Jones i jego firma medialna złożyli wniosek o ochronę przed upadłością w 2022 roku.

Adwokat Chris Mattey, który reprezentuje niektóre rodziny Sandy Hook, powiedział, że Jones jest „na krawędzi sprawiedliwości”, a krewni ofiar są zdecydowani pociągnąć go do odpowiedzialności.

„Rodziny z Connecticut od lat walczą o pociągnięcie go do odpowiedzialności. Ich niezachwiane skupienie się na znaczącej odpowiedzialności, a nie tylko na pieniądzach, w istotny sposób doprowadziło go teraz na skraj sprawiedliwości. W dużej mierze” – stwierdził Matte w oświadczeniu.

Może się to zmienić teraz, gdy Jones złożył wniosek o przekształcenie upadłości w likwidację. Wniosek pojawił się po tym, jak rodziny ofiar zwróciły się do sędziego upadłościowego w Teksasie o rozwiązanie imperium medialnego Jonesa i spółki-matki InfoWars, Free Speech Systems.

Wypłata nie wystarczy na pokrycie kwoty należnej rodzinom, ale może zmusić Jonesa do zrzeczenia się własności swojej alternatywnej prawicowej placówki Infowars, w której spędził 25 lat głosząc fałszywe teorie spiskowe.

READ  Personel kongresmana George'a Santosa jest pod obserwacją na Kapitolu

Jones okłamał Infowars, że w Newtown w stanie Connecticut strzelanina, w której zginęło 20 uczniów pierwszych klas – 6- i 7-latków – oraz sześciu nauczycieli, nigdy nie miała miejsca. W pozwie wniesionym przeciwko Jonesowi rodziny ofiar stwierdziły, że były nękane i nękane przez słuchaczy Jonesa w wyniku kłamstw Jonesa.

Od tego czasu Jones zeznawał przed sądem w Teksasie, że teraz rozumie, że nieodpowiedzialne było twierdzenie, że masakra w Sandy Hook była mistyfikacją i że obecnie wierzy, że była ona „w 100% prawdziwa”.

W następstwie procesów o zniesławienie zarówno Jones, jak i Pre Speech Systems ogłosiły upadłość. We wniosku o ogłoszenie upadłości Jones stwierdził, że ma aktywa o wartości od 1 miliona do 10 milionów dolarów i długi od 1 miliarda do 10 miliardów dolarów.

W 2023 roku Jones starał się o ugodę z rodzinami ofiar w wysokości minimalnej 5,5 miliona dolarów rocznie przez 10 lat. Rodziny złożyły pozew wzajemny, którego celem było pozbawienie Jonesa całego majątku, w tym majątku związanego z jego firmą medialną Infowars. Żadna ze stron nie mogła dojść do porozumienia.

W niedzielę dotknięte rodziny złożyły pilną petycję do amerykańskiego sądu upadłościowego w Houston, prosząc sąd o rozwiązanie organizacji zajmujących się wolnością słowa. Decyzja sądu upadłościowego ma zostać podjęta 14 czerwca.

W weekend podczas nagrywania Infoverse Jones wpadła we wzruszenie – na przemian złość i frustrację – mówiąc o utracie programu i towarzystwa.

„Nie chcę dramatyzować, ale to była ciężka walka” – powiedział.

Tovia Smith z NPR wniosła swój wkład w raportowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *