Amerykanie przeżywają recesję mieszkaniową, mówią budowniczowie domów

Pracownik wierci sklejkę na budowanym domu jednorodzinnym w Lehigh w stanie Utah, piątek, 7 stycznia 2022 r.

George Frey | Bloomberg | Dobre zdjęcia

Nastroje budowniczych na rynku domów jednorodzinnych pogorszyły się w sierpniu, ponieważ budowniczowie i kupujący zmagali się z wyższymi kosztami.

National Association of Home Builders/Wells Fargo Housing Market Index spadł w tym miesiącu o 6 punktów do 49, ósmy z rzędu spadek. Wszystko powyżej 50 jest uważane za pozytywne. Indeks nie jest ujemny po bardzo krótkim spadku na początku Pandemia COV. Wcześniej od czerwca 2014 r. nie była ujemna.

„Ścisła polityka monetarna Rezerwy Federalnej i stale podwyższone koszty budowy spowodowały recesję mieszkaniową”, powiedział główny ekonomista NAHB, Robert Dietz.

Wśród trzech składników indeksu obecne warunki sprzedaży spadły o 7 punktów do 57, oczekiwania sprzedaży w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadły o 2 punkty do 47, a ruch kupujących spadł o 5 punktów do 32.

Pomimo wyższych kosztów gruntów, robocizny i materiałów, 1 na 5 firm budowlanych w sierpniu obniżył ceny w ubiegłym miesiącu, aby zwiększyć sprzedaż lub ograniczyć liczbę rezygnacji. Średni spadek to 5%.

Największą przeszkodą dla kupujących w tej chwili jest przystępność cenowa. Ceny domów rosły od początku pandemii, a średnia stopa 30-letniego kredytu hipotecznego na stałe, która osiągnęła historycznie najniższy poziom w pierwszej części pandemii, jest prawie dwukrotnie wyższa niż na początku tego roku. W ostatnich tygodniach wzrost cen domów nieco osłabł, a oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło rekordowo niski poziom.

„Całkowity wolumen rozpoczynających działalność jednorodzinną odnotuje spadek w 2022 r., pierwszy taki spadek od 2011 r. Jednak wraz z rosnącymi oznakami inflacji zbliżającej się do szczytu, długoterminowe stopy procentowe ustabilizowały się, co powinno zapewnić pewną stabilność rynkowi popytu w nadchodzących miesiącach” – powiedział Dietz.

READ  Lekarze są zaniepokojeni infekcjami mózgu u dzieci

W skali regionalnej zaufanie budowniczych spadło o 9 punktów do 56 na północnym wschodzie i 3 punkty do 49 na Środkowym Zachodzie, przy trzymiesięcznej średniej ruchomej. Ceny domów spadły o 7 punktów do 63 na południu i zachodzie. Maksimum spadło o 11 punktów do 51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *