Amerykańscy naukowcy zajmujący się kosmosem ponownie odkrywają satelitę zaginionego 25 lat temu

Mały satelita o nazwie IRCB został wystrzelony w 1974 roku i zaginął na orbicie.

W ramach kosmicznej zabawy w chowanego Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych zlokalizowały małego eksperymentalnego satelitę, którego zaginęło na orbicie od zdumiewających 25 lat.

Satelita, nazwany balonem kalibracyjnym na podczerwień S73-7 (IRCB), został wystrzelony w 1974 roku wraz z ogromnym satelitą szpiegowskim z czasów zimnej wojny. Niestety, po rozmieszczeniu IRCB działał nieprawidłowo i nigdy nie napompował się do zamierzonego rozmiaru, co czyniło go bezużytecznym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Do nieszczęścia przyczyniło się to, że astronomowie wkrótce stracili trop zabłąkanego satelity. Co ciekawe, udało im się go przenieść w latach 90., ale potem znowu stracili go z oczu. Teraz, kolejne ćwierć wieku później, czujne oko 18. Eskadry Obrony Kosmicznej ponownie dostrzegło IRCB.

„Satelita S73-7 został ponownie odkryty po 25 latach braku śledzenia” – powiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, na X, znanym wcześniej jako Twitter. Nowe TLE dla Obiektu 7244 zaczęły pojawiać się 25 kwietnia. Gratulacje dla każdego analityka @18thSDS, który je zidentyfikował.”

To rodzi pytania o to, jak ten satelita zniknął z radarów na tak długi czas.

„Być może rzeczą, którą śledzą, jest dozownik lub kawałek balonu, który nie pękł prawidłowo, więc nie jest metaliczny i nie jest dobrze widoczny na radarze” – powiedział Jonathan McDowell. Gizmodo.

Chociaż ponowne odkrycie ma niewielką wartość naukową, podkreśla rosnące wyzwanie, jakim jest śledzenie niezliczonych obiektów krążących wokół Ziemi. Incydent ten wskazuje również na rozwój problemu „śmieci kosmicznych”, co wymaga lepszego śledzenia i zarządzania naszymi coraz bardziej zatłoczonymi kosmicznymi sąsiadami.

READ  SpaceX wystrzeliwuje satelitę GPS nowej generacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *