Amerykańskie i chińskie organy regulacyjne w rozmowach na temat źródeł transakcji audytowych

Chińskie i amerykańskie flagi powiewają przed budynkiem amerykańskiej firmy w Pekinie, Chiny, 21 stycznia 2021 r. REUTERS / Tingshu Wang

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

HONG KONG (Reuters) – Amerykańscy i chińscy regulatorzy prowadzą rozmowy w celu rozstrzygnięcia długotrwałego sporu dotyczącego zgodności z audytami chińskich spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych – powiedziały Reuterowi trzy osoby zaznajomione z tą sprawą.

Jeśli impas nie zostanie rozwiązany, może to doprowadzić do startu chińskich firm na giełdach w Nowym Jorku.

Amerykańska Rada Nadzoru nad Odpowiedzialnością Przedsiębiorstw Publicznych (PCAOB) zaprzeczyła wcześniejszemu raportowi Reutera, jakoby zespół z agencji przybył do Pekinu na rozmowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W tym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dodała ponad 80 firm, w tym giganta handlu elektronicznego JD.com. (9618.HK) Oraz Chińska Korporacja Naftowa i Chemiczna (600028.SS) do listy firm zagrożonych wydaleniem. Czytaj więcej

Ludzie mówili, że rozmowy między urzędnikami PCAOB a ich odpowiednikami w Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) można określić jako „późny etap” po ustępstwach Chin w ostatnich miesiącach.

Ale rzecznik PCAOB powiedział: „Ostatnie doniesienia, że ​​urzędnicy PCAOB są obecnie w Chinach lub że urzędnicy PCAOB byli w Chinach na początku tego roku w celu bezpośrednich negocjacji, są błędne. PCAOB nie wysłała żadnego personelu do Chin od 2017 roku. …

Powiedział, że rada nadal komunikuje się z władzami chińskimi, ale „spekulacje na temat ostatecznego porozumienia są wciąż przedwczesne”. W rezultacie PCAOB planuje „na różne scenariusze”.

W piątek CSRC nie odpowiedział bezpośrednio na stan dyskusji. Reuters odniósł się do oficjalnych oświadczeń obu stron, ale nie sprecyzował, które.

Źródła poprosiły o anonimowość ze względu na delikatność sprawy.

READ  Adani China powraca z noworocznego handlu CSI 300 w Nowej Zelandii

Władze w Chinach od dawna niechętnie zezwalają zagranicznym regulatorom na kontrolowanie krajowych firm księgowych, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Jednak w dużym ustępstwie chińscy regulatorzy w zeszłym miesiącu zaproponowali zrewidowanie zasad poufności dotyczących notowań offshore i wymogów dotyczących złomowania, zgodnie z którymi inspekcje na miejscu chińskich spółek notowanych za granicą są przeprowadzane głównie przez regulatorów krajowych. Czytaj więcej

Źródła powiedziały Reuterowi w zeszłym miesiącu, że między tymi dwoma krajami powstały wstępne ramy współpracy w zakresie nadzoru audytowego. Czytaj więcej

Trwająca od ponad dekady awantura o nadzór audytowy nad chińskimi spółkami notowanymi w Nowym Jorku osiągnęła punkt kulminacyjny w grudniu, kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zniosła przepisy dotyczące wykreślania chińskich spółek z obrotu na podstawie ustawy o odpowiedzialności spółek zagranicznych. Powiedziała, że ​​zagrożone są 273 firmy, ale nie podała ich nazw.

Według stanu na piątek PCAOB zidentyfikował 128 chińskich firm zagrożonych wycofaniem z giełdy.

Kwestia ta była głównym czynnikiem napędzającym amerykańskie kwity depozytowe (ADR) emitowane przez chińskie firmy, a indeks Nasdaq Gold Dragon China spadł o 57% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Goldman Sachs oszacował w marcu, że amerykańscy inwestorzy instytucjonalni są właścicielami chińskich ADR-ów o wartości 200 miliardów dolarów.

Oprócz ustępstw ze strony chińskich regulatorów pojawiły się inne sygnały, że porozumienie jest bliskie.

Pod koniec marca źródła podały, że CSRC zapytała niektóre amerykańskie firmy notowane w USA, w tym Alibaba Group Holdings Ltd. (9988.HK)Baidu Inc (9888.HK) i JD.com, aby przygotować się na więcej informacji z audytu. Pod koniec ubiegłego miesiąca Fang Xinghai, wiceprezes CSRC, powiedział, że spodziewa się zawarcia porozumienia w najbliższej przyszłości.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Xie Yu; Dodatkowe raporty Katangi Johnson w Waszyngtonie, Seliny Lee w Hongkongu i Jing Shuo w Pekinie. Montaż przez Edwinę Gibbs i Williama Mallarda

READ  JetBlue i Spirit zbliżają się do przejęcia, które może nadejść w czwartek Źródło

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *