Analiza obrazu satelitarnego: irański atak zniszczył izraelską bazę lotniczą

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – W zeszłym tygodniu irański atak na izraelską pustynną bazę lotniczą Bezprecedensowy atak Teheranu na kraj Zdjęcie satelitarne przeanalizowane w sobotę przez Associated Press wykazało, że samolot zniszczył jedną z dróg kołowania.

Ogólne szkody w bazie lotniczej Nevatim w południowym Izraelu były niewielkie, mimo że Iran wystrzelił setki dronów, rakiet balistycznych i pocisków manewrujących. Izraelska obrona przeciwlotnicza i myśliwce, przy wsparciu USA, Wielkiej Brytanii i sąsiadującej Jordanii, Zdecydowana większość została odrzucona Od nadchodzącego ognia.

Jednak irański atak z zeszłego weekendu pokazał, że Teheran jest gotowy użyć swojego ogromnego arsenału rakiet balistycznych bezpośrednio przeciwko Izraelowi, jako że na całym Bliskim Wschodzie utrzymuje się wysokie napięcie w związku z… Wojna Izrael-Hamas W Strefie Gazy. To Wyraźny izraelski atak odwetowy W piątek w Isfahanie w Iranie prosta reakcja Teheranu na to sugeruje, że oba kraje chcą na razie ograniczyć długotrwałą wojnę w cieniu – mimo że ryzyko szerszego pożaru w regionie pozostaje nadal.

Zdjęcie Planet Labs PBC wykonane w piątek przez The Associated Press pokazuje nową powierzchnię w korytarzu w pobliżu hangarów w południowej części bazy lotniczej Nevatim, około 65 kilometrów (40 mil) na południe od Jerozolimy. Dziennik „Haaretz”, który w czwartek opublikował zdjęcia tego miejsca w niskiej rozdzielczości, zidentyfikował pobliskie hangary, w których mieszczą się samoloty transportowe C-130 obsługiwane przez eskadry transportowe.

Zdjęcie satelitarne jest zgodne z materiałem opublikowanym wcześniej przez armię izraelską, na którym widać sprzęt budowlany pracujący w uszkodzonym korytarzu. Hangar widoczny w tle nagrania wideo jest identyczny z hangarem widzianym w pobliżu.

Inne zdjęcia opublikowane przez armię izraelską pokazywały dziurę w piasku i uszkodzenia pod czymś, co wyglądało na mur, co według nich było spowodowane irańskim atakiem. Niewielkie, widoczne szkody widoczne w bazie lotniczej na zdjęciu satelitarnym wyraźnie kontrastują z wysiłkami Iranu, by przedstawić atak jako wielkie zwycięstwo narodu zniechęconego pogarszającą się gospodarką Republiki Islamskiej i surowym tłumieniem przez nią sprzeciwu w ostatnich latach.

To jest zrzut ekranu z niedatowanego filmu opublikowanego przez izraelskie wojsko, przedstawiającego pracowników próbujących naprawić korytarz w izraelskiej bazie lotniczej Nevatim. (IDF przez AP)

Zdjęcie satelitarne wykonane przez Planet Labs PBC przedstawia korytarz naprawiony po irańskim ataku na izraelską bazę lotniczą Nevatim w piątek 19 kwietnia 2024 r. Irański atak na izraelską bazę lotniczą na pustyni w ramach bezprecedensowego ataku Teheranu na kraj uszkodził korytarz , a zdjęcie satelitarne przedstawia branżę przemysłową przeanalizowaną w sobotę przez Associated Press.  (Planet Labs PBC za pośrednictwem AP)

Zdjęcie satelitarne wykonane przez Planet Labs PBC przedstawia naprawiony korytarz po irańskim ataku na izraelską bazę lotniczą Nevatim, piątek, 19 kwietnia 2024 r. (Planet Labs PBC za pośrednictwem AP)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział w piątek: „Ta operacja stała się oznaką siły Republiki Islamskiej i jej sił zbrojnych”. Pokazało także stalową determinację naszego ludu i naszego mądrego przywódcy, dowódcy wszystkich sił.

READ  Zajrzyj do drogiego wiejskiego domu Ukrainy Wiktora Medwedczuka

Pokazuje jednak, że arsenał Iranu jest w stanie dotrzeć do Izraela, ponieważ atak z 13 kwietnia był pierwszym bezpośrednim atakiem militarnym na ten kraj ze strony obcego państwa od czasów irackiego dyktatora. Saddam Husajn wystrzelił rakiety Scud w kierunku Izraela Podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *