Bank of America twierdzi, że Stany Zjednoczone mogą zobaczyć spadek inflacji bez recesji

Inflacja w USA wzrosła do 8,3% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia 2022 r.Wyświetl kliknięcie / Współtwórca / Getty

  • Bank of America powiedział, że Stany Zjednoczone mogą odnotować znaczny spadek inflacji bez wchodzenia w recesję.

  • Stratedzy wskazywali na odwróconą krzywą rentowności obligacji skarbowych, notoryczną miarę stagnacji na rynku obligacji.

  • Ale tym razem indeks wskazuje na silny spadek inflacji, a nie gospodarki.

Według Bank of America inflacja może znacznie spaść, a ceny mogą znacznie spaść bez konieczności radzenia sobie z recesją w USA.

Stratedzy wskazywali na odwróconą krzywą dochodowości 2- i 10-letnich papierów skarbowych, notoryczny rynek obligacji skala recesji który z powodzeniem przewidział wiele spadków koniunktury, ostatnio w latach 1990, 2001 i 2008. Kiedy rentowność krótkoterminowych obligacji jest wyższa niż rentowność obligacji długoterminowych, historycznie wskazywało to, że inwestorzy wierzą, że kryzys wkrótce nastąpi.

Różnica między rentownością dwuletnich i 10-letnich obligacji skarbowych polega właśnie na tym Zalany w pełnej proporcji punkt w zeszłym tygodniu, oznaczając największe odwrócenie od ponad 40 lat.

Tym razem jednak indeks bardziej odzwierciedla zbliżające się twarde lądowanie samej inflacji niż gospodarki, powiedział bank. Bank of America uważa, że ​​amerykańska gospodarka wciąż unika ostrej recesji.

„Chociaż odwrócenie krzywej w pobliżu historycznych ekstremów dało większe prawdopodobieństwo recesji niż modele, uważamy, że kształt krzywej jest bardziej funkcją oczekiwań spadku inflacji niż pogorszenia wzrostu” – powiedział strateg w czwartkowej notatce. „Podstępne spojrzenie sugeruje, że realne stopy procentowe forward nie uwzględniają wyższego ryzyka recesji, a zamiast tego mogą odzwierciedlać oczekiwania na łagodniejsze lądowanie wbrew konsensusowi”.

Bank powiedział, że dzieje się tak, ponieważ realne rentowności terminowe, które odzwierciedlają oczekiwania rynkowe dotyczące rentowności obligacji skorygowanych o inflację, odnotowały jedynie „niewielki spadek” w krótkim okresie.

Sugeruje to, że inwestorzy oczekują, że Rezerwa Federalna będzie powoli obniżać stopy procentowe – co jest mało prawdopodobne, aby zrobili, jeśli gospodarce grozi wysokie ryzyko recesji.

READ  Akcje odradzają się, nawet jeśli utrzymują się obawy o inflację

„Odwrócenie krzywej na historycznie ekstremalnych poziomach w tej chwili nie odzwierciedla rosnącego ryzyka recesji, ale jest w dużej mierze związane z oczekiwaniami cięć wraz z inflacją bliską celu” – dodali stratedzy, odnosząc się do celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%.

Inwestorzy obserwowali potencjalną recesję przez ostatni rok, ponieważ Rezerwa Federalna agresywnie podniosła stopy procentowe, aby poskromić inflację, co grozi popadnięciem gospodarki w recesję.

Stopy procentowe są obecnie na najwyższym poziomie od 2007 r., a przedstawiciele Rezerwy Federalnej sugerują, że kolejne podwyżki mają nastąpić jeszcze w tym roku. Rynki mają 87% szans Fed podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych na posiedzeniu w lipcu, co podniesie stopę funduszy federalnych do 5,25-5,5%.

Tymczasem Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku ocenia A 71% szans na ekonomię W przyszłym roku pogrąży się w recesji.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Biznes zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *