Biden mówi, że Ukraina nie ma F-16, jak mówi Rosja

  • Rosyjski dyrektor zdobył przyczółek w Wuhlederze
  • Kijów twierdzi, że rosyjskie zdobycze wiążą się z dużymi kosztami
  • Opóźnienia w dostawach zachodniej broni zatrzymały postępy Ukrainy, mówi think tank

KIJÓW, Ukraina/WASZYNGTON, 30 stycznia (Reuters) – Stany Zjednoczone nie wyposażą Ukrainy w myśliwce F-16 w jej wojnie z Rosją, powiedział w poniedziałek prezydent Joe Biden. Wschód kraju.

Ukraina planuje użyć zachodnich myśliwców czwartej generacji, takich jak F-16, po tym jak Ukraina zabezpieczyła w zeszłym tygodniu dostawy kluczowych czołgów bojowych, powiedział w piątek doradca ministra obrony Ukrainy. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych powiedział, że szkolenie ich pilotów na takich myśliwcach zajmuje około pół roku.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone zapewnią odrzutowce, Biden powiedział dziennikarzom w Białym Domu: „Nie”.

Krótka wymiana zdań nastąpiła wkrótce po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja rozpoczęła odwet na ukraińskim oporze wobec agresji za pomocą nieustających ataków na wschodzie.

Zełenski od tygodni ostrzegał, że Moskwa zamierza zintensyfikować ofensywę na Ukrainę po prawie dwóch miesiącach impasu na froncie rozciągającym się na południu i wschodzie.

Ukraina odnotowała znaczny wzrost w zeszłym tygodniu, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły plany dostarczenia czołgów ciężkich, co zakończyło tygodnie dyplomatycznego impasu w tej sprawie.

„Następną dużą przeszkodą będą teraz myśliwce” – powiedział Reuterowi Jurij Sak, doradca ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Chociaż nie było żadnych oznak nowej rosyjskiej ofensywy na szerszą skalę, Denis Bushilin, administrator kontrolowanych przez Rosję obszarów we wschodniej prowincji Donieck na Ukrainie, powiedział, że wojska rosyjskie zdobyły przyczółek w górniczym mieście Wuhlader, którego ruiny były Ukraińska twierdza od początku wojny.

Bushilin powiedział, że siły ukraińskie kontynuują napływ posiłków do trzech miast na północny-zachód od Doniecka: Bagmut, Marinka i Wuhledar. Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS zacytowała go, jak powiedział, że siły rosyjskie posuwają się tam, ale „niewyraźnie, co oznacza, że ​​​​tutaj toczy się bitwa o każdy metr”.

READ  Komisja etyki doradza Grahamowi | Góra

Yan Gagin, doradca Bushilina, powiedział, że bojownicy Wagnera, rosyjski najemnik, przejęli częściową kontrolę nad drogą zaopatrzeniową prowadzącą do miasta Pakmut, które od miesięcy było kluczowym węzłem komunikacyjnym w Moskwie.

Dzień wcześniej przywódca Wagnera powiedział, że jego bojownicy zabezpieczyli Blahotatne, wioskę na północ od Bagmut.

Cave powiedział, że wykluczył ataki na Blahotadne i Wuhleder, a Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować tamtejszych okoliczności. Ale obszary zgłoszonych walk wyraźnie wskazują, choć stopniowo, na rosyjskie zdobycze.

Zełenski powiedział, że rosyjskie ofensywy na wschodzie są nieubłagane pomimo ciężkich strat po stronie rosyjskiej, mówiąc, że ataki były zemstą za sukces Ukrainy w wyparciu sił rosyjskich ze stolicy na północnym wschodzie i południu wcześniej w konflikcie.

„Myślę, że Rosja naprawdę chce swojej wielkiej zemsty. Myślę, że (już) ją rozpoczęli” – powiedział Zełenski dziennikarzom w Odessie, portowym mieście na południu kraju.

Mykoła Salamka, ukraiński pułkownik i analityk wojskowy, powiedział Ukraińskiemu Radiu NV, że atak Moskwy na Wuhledera wiąże się z dużymi kosztami.

„Miasto leży na pagórkowatym terenie i zbudowano tam bardzo silny ośrodek obronny” – powiedział. „To powtórka sytuacji w Pakmucie – kolejne fale wojsk rosyjskich miażdżonych przez ukraińskie siły zbrojne”.

Zachodnie opóźnienia

Setki nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych przekazanych Ukrainie przez Zachód w ostatnich tygodniach są oddalone o miesiące od kontrofensywy mającej na celu odzyskanie terytorium.

To pozostawia Kijówowi walkę przez zimę w czymś, co obie strony określiły jako maszynkę do mięsa w nieubłaganej, brutalnej wojnie.

Moskiewscy najemnicy Wagnera wysłali tysiące przestępców rekrutowanych z rosyjskich więzień do bitwy wokół Bagmut, kupując czas regularnej armii rosyjskiej na reorganizację jednostek z setkami tysięcy rezerwistów.

READ  Man City i Rodry zdominowali sezon Ligi Mistrzów

Zełenski wzywa Zachód do szybkiego dostarczenia obiecanej broni, aby kontynuować ofensywę na Ukrainie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zachodni dostawcy broni są „coraz bardziej bezpośrednio zaangażowani w konflikt z krajami NATO – ale to nie ma możliwości zmiany biegu wydarzeń i nie zmieni”.

Amerykański think-tank Institute for the Study of War powiedział w zeszłym roku, że „niedostarczenie przez Zachód niezbędnych dostaw” było głównym powodem, dla którego postępy Kijowa utknęły w martwym punkcie od listopada.

To pozwoliło Rosji wywrzeć presję na Pakmut i wzmocnić front przeciwko przyszłemu ukraińskiemu kontratakowi, stwierdzili w oświadczeniu jej badacze, chociaż powiedzieli, że Ukraina nadal może odzyskać terytorium, gdy dotrze obiecana broń.

Zełenski spotkał się w poniedziałek w Mikołajowie z duńską premier Mette Frederiksen, co jest rzadką wizytą zagranicznego przywódcy blisko frontu. Utknięte w martwym punkcie przez rosyjskie postępy na południu miasto było przedmiotem nieustannych bombardowań, dopóki Ukraina nie odepchnęła linii frontu w listopadzie.

Rosyjska inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego zeszłego roku po tym, jak Rosja stwierdziła, że ​​jest to konieczne w celu ochrony stosunków sąsiada z Zachodem, zabiła dziesiątki tysięcy ludzi i wypędziła miliony z domów.

Dodatkowe raporty Pavla Polityuka, Kevina Liffeya, Ronalda Popeskiego i Reuters Bureaus; Peter Graf, Philippa Fletcher i Doina Chiaku; Montaż autorstwa Garetha Jonesa, Williama McLeana i Cynthii Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *