Biden: Zawieszenie przez Putina traktatu zbrojeniowego USA to ogromny błąd

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Joe Biden powiedział w środę, że prezydent Rosji Władimir Putin popełnił „wielki błąd”, zawieszając udział swojego kraju. W ostatnim pozostałym traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Amerykański prezydent przebywał w Polsce, aby zapewnić sojuszników ze wschodniego NATO, że Stany Zjednoczone pozostaną u ich boku podczas zaciekłej inwazji Rosji na Ukrainę.

W swoich pierwszych komentarzach od wtorkowej zapowiedzi Putina Biden potępił decyzję Rosji o wycofaniu się z traktatu, znaną jako Nowy START. Oczekuje się, że posunięcie to będzie miało natychmiastowy wpływ na pogląd Stanów Zjednoczonych na działania nuklearne Rosji, ale porozumienie dotyczyło już podtrzymywania życia po tym, jak Moskwa pod koniec zeszłego roku odwołała rozmowy mające na celu uratowanie porozumienia, o którego naruszenie obie strony oskarżały drugą. .

„To duży błąd” – powiedział Biden.

Komentarze prezydenta pojawiły się, gdy podsumował burzliwą czterodniową wizytę w Polsce i na Ukrainie rozmowami z przywódcami bukareszteńskiej dziewiątki, grupy krajów we wschodniej części NATO, które spotkały się w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Putina w 2014 roku.

Podczas gdy wojna na Ukrainie przeciąga się, narastają obawy dziewięciu krajów w Bukareszcie. Wielu obawia się, że Putin może podjąć działania militarne przeciwko nim, jeśli odniesie sukces na Ukrainie. Sojusz obejmuje Bułgarię, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację.

„Jesteście pierwszą linią naszej zbiorowej obrony” – powiedział Biden w środę o grupie. „I wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, jakie jest niebezpieczeństwo w tej walce? Nie tylko dla Ukrainy, ale dla wolności demokracji w całej Europie i na całym świecie.”

Przysiągł, że pakt wzajemnej obrony NATO jest „święty” i że będziemy „bronić dosłownie każdego centymetra NATO”.

Dzień wcześniej u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie, aby upamiętnić ponure wydarzenie całorocznej inwazji Rosji, Biden ostrzegł, że rosyjska agresja, jeśli nie zostanie powstrzymana, nie zatrzyma się na granicach Ukrainy. „Apetytu tyrana nie da się zaspokoić” – powiedział. „Trzeba im się przeciwstawić”.

READ  Eksperci badają tajemniczy krater o głębokości 200 stóp w pobliżu kopalni miedzi w Chile

Węgierski premier Viktor Orban, prawicowy populistyczny przywódca, który przekonywał w zeszłym tygodniu, że Unia Europejska jest częściowo winna Aby przedłużyć rosyjską wojnę na Ukrainie, powstrzymać się od nałożenia sankcji na Moskwę i uzbrojenia Kijowa. Orbán opuścił spotkanie z Bidenem, a w jego miejsce przyjechała prezydent Katalin Novak.

Jednak Klaus Iohannis, prezydent Rumunii, podkreślił, że „B9 jest potężniejszy niż kiedykolwiek”.

Obecny na spotkaniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: „Nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale kiedy to nastąpi, musimy zadbać o to, by historia się nie powtórzyła”.

Odnosząc się do wcześniejszych działań Rosji w Gruzji i na Ukrainie, dodał: „Nie możemy pozwolić Rosji na dalsze podkopywanie europejskiego bezpieczeństwa. Musimy przerwać cykl rosyjskiej agresji”.

Biden spotkał się we wtorek w Warszawie z prezydent Mołdawii Maią Sandu, która w zeszłym tygodniu zarzuciła Moskwie spisek mający na celu obalenie rządu jej kraju przy użyciu zewnętrznych spoilerów.

Wciśnięty między Ukrainę i Rumunię oraz jeden z najbiedniejszych krajów Europy, ten wschodnioeuropejski kraj ma historyczne powiązania z Rosją, ale chce dołączyć do Unii Europejskiej składającej się z 27 krajów. W swoim wystąpieniu Biden poparł kandydaturę Mołdawii do Unii Europejskiej.

„Jestem dumny, że stoję z wami i kochającymi wolność mieszkańcami Mołdawii” – powiedział Biden o Sandu i jej kraju we wtorkowym przemówieniu.

Odkąd Rosja najechała Ukrainę prawie rok temuMołdawia, była republika radziecka, licząca około 2,6 miliona mieszkańców, zabiegała o zacieśnienie więzi ze swoimi zachodnimi partnerami. W czerwcu tego samego dnia, co Ukraina, uzyskała status kraju kandydującego do UE.

Sandu mówił w zeszłym tygodniu o rosyjskim spisku mającym na celu „obalenie porządku konstytucyjnego”. Przemówiła po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj przechwycił plany rosyjskich służb wywiadowczych zniszczenia Mołdawii. Przedstawiciele mołdawskiego wywiadu potwierdzili później te zarzuty.

READ  Rosja przygotowuje się do aneksji terytorium Ukrainy; Zachód ostrzega przed nowymi sankcjami

Przemówienie Bidena na temat wojny na Ukrainie miało miejsce dzień po jego niespodziewanej wizycie w Kijowie, wielki gest solidarności z Ukrainą. Przemówienie było częściowo potwierdzeniem roli Europy w pomaganiu Ukrainie w odparciu trwającej rosyjskiej inwazji, a częściowo surowym ostrzeżeniem dla Putina, że ​​Stany Zjednoczone nie zobowiążą się do pokonania Ukrainy przez Moskwę.

Biały Dom pochwalił kilka krajów wschodniego skrzydła, w tym Litwę, Polskę i Rumunię, w ciągu ostatniego roku za zintensyfikowanie wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy bronią, pomocą gospodarczą i przyjmowaniem uchodźców.

Biden zwracał szczególną uwagę na starania Polski. Kraj gości około 1,5 miliona ukraińskich uchodźców i przeznaczył 3,8 miliarda dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą. do Kijowa.

„Faktem jest, że Stany Zjednoczone potrzebują Polski i NATO tak samo, jak NATO potrzebuje Stanów Zjednoczonych” – powiedział Biden podczas rozmów z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *