Bitcoin ma zanotować rekordową passę strat, gdy upadek „stablecoina” zmiażdży kryptowalutę

SINGAPUR/HONG KONG, 13 maja (Reuters) – Kryptowaluty odnotowały w piątek znaczne straty, przy czym handel bitcoinami wyniósł blisko 30 000 USD i przewidywał rekordową passę strat, gdy na rynkach załamał się TerraUSD, tak zwany stablecoin.

Aktywa kryptograficzne również zostały zmiecione w masowej wyprzedaży ryzykownych inwestycji z powodu obaw przed rosnącą inflacją i wyższymi stopami procentowymi. Sentyment jest szczególnie kruchy, ponieważ waluty, które mają być powiązane z dolarem, osłabły.

Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej, zdołała odbić się z powrotem podczas sesji azjatyckiej i o 06:23 GMT notowana była na poziomie 30 300 USD, co oznacza wzrost o 5%. Dokonał pewnego rodzaju ożywienia po 16-miesięcznym dołku, wynoszącym około 25 400 USD, osiągniętym w czwartek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale nadal jest znacznie poniżej poziomów z zeszłego tygodnia, około 40 000 USD, i jeśli nie nastąpi poprawa w handlu weekendowym, zbliża się do rekordowej, siódmej z rzędu straty tygodniowej.

„Nie sądzę, że najgorsze już minęło” – powiedział Scotty Siu, dyrektor ds. inwestycji w Axion Global Asset Management, firmie z siedzibą w Hongkongu, która prowadzi fundusz kryptoindeksowy.

„Myślę, że w nadchodzących dniach nastąpi większy spadek. Myślę, że musimy zobaczyć znacznie większy spadek otwartych stóp, więc spekulanci już odpadli i myślę, że wtedy rynek się ustabilizuje”.

TerraUSD (USDT) złamała w tym tygodniu swoją korelację z dolarem w stosunku 1:1, ponieważ jej mechanizm nie utrzymał się na stabilnym poziomie, wykorzystując kolejny cyfrowy token, pod presją sprzedaży. Ostatnio handlowano nim blisko 10 centów. Czytaj więcej

Tether, największy stablecoin, który według deweloperów jest wspierany przez aktywa w dolarach, również był pod presją i spadł w czwartek do 95 centów, zgodnie z danymi CoinMarketCap, ale powrócił w piątek na poziomie 1 dolara. Czytaj więcej

READ  Kontrakty terminowe na akcje rosły we wtorek rano

nietrwały

Reprezentacje walut wirtualnych Ripple, Bitcoin, Etherum i Litecoin pojawiają się na płycie głównej komputera na tej ilustracji, 14 lutego 2018 r. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Wyprzedaż prawie o połowę zmniejszyła globalną kapitalizację rynkową kryptowalut od listopada, ale wycofanie przekształciło się w panikę w ostatnich sesjach, gdy ważyły ​​stablecoiny.

Są to tokeny powiązane z wartością tradycyjnych aktywów, często dolarów amerykańskich i są głównym sposobem transferu środków pomiędzy kryptowalutami lub zamiany sald na pieniądze fiducjarne.

„Ponad połowa wszystkich bitcoinów i eterów w obrocie na giełdach jest przeciwko stablecoinowi, przy czym USDT lub Tether mają największy udział” – powiedzieli analitycy Morgan Stanley w notatce badawczej.

„W przypadku tego rodzaju stablecoinów rynek musi ufać, że emitent ma wystarczającą ilość płynnych aktywów, które może sprzedać w czasach napięć na rynku”.

Operator Tether twierdzi, że posiada niezbędne aktywa w postaci obligacji skarbowych, gotówki, obligacji korporacyjnych i innych produktów rynku pieniężnego.

Ale Tether prawdopodobnie stanie przed dalszymi testami, jeśli inwestorzy będą nadal sprzedawać, a analitycy obawiają się, że presja rozleje się na rynki finansowe, jeśli presja wymusi coraz większą likwidację.

Ether, druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, ustabilizowała się blisko 2000 USD w piątek po spadku do 1700 USD w czwartek. Bitcoin i Ether są o około 60% poniżej rekordowego szczytu osiągniętego w listopadzie.

Akcje związane z kryptowalutami również wyprzedziły rajd, z akcjami u brokera Coinbase (MONETA.O) Spokojnie na noc, ale wciąż o połowę w nieco ponad tydzień.

W Azji Huobi Technology jest notowana w Hongkongu (1611.HK) i BC Technology Group (0863.HK)który obsługuje platformy handlowe i inne usługi kryptograficzne, spadł o ponad 17% tygodniowo.

Pośród zamieszania, Nomura (8604.T) W piątek poinformował, że zaczął oferować klientom pochodne bitcoin, najnowszy ruch tradycyjnej instytucji finansowej w tej klasie aktywów. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Toma Westbrooka i Elona Johna). Montaż przez Bradleya Perretta

READ  Założyciel Archegos, Bill Hwang, został skazany za oszustwo

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *