Bolton atakuje Bidena za odrzucenie rezolucji ONZ w sprawie Gazy: „Bardzo szkodliwa dla Izraela”

Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton skrytykował prezydenta Bidena po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła popieraną przez USA rezolucję wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni, stwierdzając, że propozycja ta jest „bardzo szkodliwa dla Izraela”.

W piątek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ byliśmy świadkami czegoś niemal niewyobrażalnego. „Administracja Bidena zaproponowała decyzję, która w rzeczywistości jest bardzo szkodliwa dla Izraela i jego wysiłków na rzecz pokonania terrorystów Hamasu” – Bolton powiedział gospodarzowi radia Johnowi Catsimatidisowi w niedzielnym wywiadzie dla „The Cats Roundtable” w WABC 770 AM.

W piątek Rada głosowała za odrzuceniem rezolucji, w której wzywa się do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W ostatecznym głosowaniu przyjęto 11 głosów za, 3 głosy przeciw i 1 głos wstrzymujący się. Przeciw uchwale głosowały Rosja i Chiny, które są stałymi członkami Rady i tym samym mają prawo weta.

Rezolucja popierana przez Bidena sygnalizuje zasadniczą zmianę dla Stanów Zjednoczonych, które wcześniej blokowały wszelkie próby ogłoszenia zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem. W rezolucji wezwano także do uwolnienia zakładników, ponieważ uważa się, że Hamas przetrzymuje w Gazie około 100 zakładników.

Bolton powiedział, że zmiana w administracji Bidena „nie jest powiązana z umową o wymianie zakładników”, która ma dać Izraelowi to, czego chce, i stwierdził, że propozycja jest „tym, czego chcieli Europejczycy i tego właśnie chciał Hamas”.

Powiedział, że Hamas chce zawieszenia broni, aby uzyskać „tę samą ulgę po izraelskim ataku na jego podziemne tunele”.

Powiedział: „Ta decyzja podjęta przez Stany Zjednoczone jest prawdziwym policzkiem wymierzonym Izraelowi i… decyzja ta została zawetowana przez Chiny i Rosję, co jest po prostu policzkiem wymierzonym w administrację Bidena”.

Bolton powiedział, że weto zastosowane przez Chiny i Rosję pokazało, że oba kraje „postrzegają Bidena jako słabego i nieskutecznego oraz pokazują, że Biden nie może zejść mu z drogi”.

READ  Huti otwierają tajemniczy świat dla narodowości statków

W przeszłości Stany Zjednoczone korzystały z prawa weta wobec trzech poprzednich rezolucji, zanim Rada Bezpieczeństwa wzywała do zawieszenia broni bez żadnych warunków, takich jak wezwanie do uwolnienia zakładników. Zmiana dokonana przez USA pokazuje, że Biden i jego administracja zmienili kierunek wojny, dostarczając większą pomoc humanitarną ludności cywilnej w Gazie, a przywódcy i wyborcy wywierają na nich presję, aby rozmawiali z Izraelem.

Odkąd Hamas zaatakował Izrael 7 października, zabijając 1200 osób i biorąc prawie 250 zakładników, Izrael rozpoczął śmiercionośny kontratak. Podczas wojny w Gazie zginęło ponad 31 000 ludzi, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed głodem w północnej Strefie Gazy.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *