Boris Johnson odwiedził Kijów w Dniu Niepodległości Ukrainy

Ogłaszając wizytę na Twitterze, 10 Downing Street udostępniło zdjęcie Johnsona rozmawiającego z Zełenskim przed Pałacem Maryjskim w Kijowie, dodając przesłanie Johnsona: „Ukraina może i wygra tę wojnę”.

Johnson był jednym z najgłośniejszych zwolenników wysiłków Ukrainy w obronie przed niesprowokowanym atakiem Rosji, a środowa wizyta była jego trzecią wizytą w stolicy Ukrainy od czasu wybuchu wojny pod koniec lutego.

Jako jeden z pierwszych zagranicznych przywódców odbył ryzykowną podróż do ukraińskiej stolicy pod koniec kwietnia, po czym wrócił z kolejną niespodziewaną wizytą w czerwcu. Downing Street powiedział, że środowa wizyta Johnsona była ostatnią wizytą Johnsona na Ukrainie, zanim ustąpił w przyszłym miesiącu.

Podczas gdy wielu zagranicznych przywódców i innych wysokich rangą urzędników podróżowało na Ukrainę w ostatnich miesiącach, Johnson wyróżnia się jako jeden z najczęstszych gości. Prezydent RP Andrzej Duda również trzykrotnie odwiedził w tym roku Kijów.

Johnson nawiązał bliskie stosunki z Zełenskim, mówiąc, że był zasmucony, widząc rządzącą Partię Konserwatywną odchodzącą z brytyjskiego premiera. Został zmuszony do rezygnacji W miesiącu lipcu.

W środę Zełenski wręczył Johnsonowi pożegnalny prezent, przyznając mu Order Wolności „za pracę, jaką Borys wykonuje dla naszego kraju i całej Europy”.

„Ukraina ma szczęście, że ma przyjaciela, nie wszyscy mają szczęście” – powiedział Zełenski, dodając, że pomoc z Anglii „naprawdę przybliża nas do zwycięstwa”.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie ponad 2,3 miliarda funtów (2,71 miliarda dolarów) pomocy wojskowej i finansowej od początku inwazji, jak wynika z raportu Downing Street.

W środę rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że dostarczy Ukrainie pojazdy do polowania na miny i drony o wartości 54 milionów funtów (63,5 miliona dolarów). Poinformowano, że w nadchodzących tygodniach Ukraina wyśle ​​pojazdy do łowienia min, aby pomóc wykrywać miny w wodzie i szkolić ukraiński personel, jak ich używać na wodach Wielkiej Brytanii.

READ  Angielska wymowa Moon Night jest w nim najbardziej niesamowita

Johnson nie był jedynym zagranicznym urzędnikiem, który odwiedził Kijów w środę. Minister spraw zagranicznych Portugalii João Gomes Cravinho odwiedził wcześniej tego dnia, pisząc na Twitterze: „To zaszczyt i przywilej być tutaj w tak ważnym dla Ukrainy dniu. Licz na pełną solidarność i wsparcie Portugalii!”

Johnson i Gomez-Gravinho udali się na Ukrainę pomimo ostrzeżeń, że Moskwa może nasilić ataki przed dniem niepodległości Ukrainy.

Sam Zełenski wcześniej ostrzegał Ukraińców, aby zachowali szczególną ostrożność w Dniu Niepodległości, podkreślając w swoim nocnym przemówieniu we wtorek, że „możliwe są brutalne rosyjskie prowokacje i brutalne strajki”.

Niamh Kennedy z CNN, Benjamin Brown, Radina Gigova i Karem Smith przyczynili się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *